Piekarnik obok mikrofalówki – ZASADY URZĄDZANIA KUCHNI

Kuchnia Data publikacji: 24 listopada 2017

Czy piekarnik obok mikrofalówki to dobry pomysł? Czy obydwa sprzęty można bezpiecznie w taki sposób użytkować bez ryzyka o uszkodzenie jednego z nich? Dzisiaj odpowiemy Wam na to pytanie.

AGD w zabudowie

W przypadku sprzętów AGD znajdujących się w zabudowie sprawa jest zwykle łatwiejsza bo urządzenia takie posiadają systemy chłodzące ze względy na to iż znajdują się wewnątrz szafki powietrze musi być bezpiecznie odprowadzone. Takie sprzęty zatem można montować obok siebie. Pisaliśmy o tym już w kwestii tego czy piekarnik może znajdować się obok lodówki. Dlatego kupując AGD do zabudowy możemy umieścić np. kuchenkę mikrofalową w słupku nad piekarnikiem. Warto jednak zawsze upewnić się co do instrukcji montażu urządzenia, którą podaje producent. Być może umieścił tam jakieś przeciwwskazania lub zalecenia. Ich zignorowanie może wiązać się z utratą gwarancji.

Przede wszystkim w takim rozwiązaniu kierujemy się wygodą użytkowania. Sprzęt, z którego korzystamy częściej umieszczamy więc na wysokości ramion, dzięki czemu dostęp do niego jest łatwiejszy. Piekarnik zwykle znajduje się pod mikrofalówką z prostego względu bezpieczeństwa. Do kuchenki mikrofalowej wkładamy lżejsze rzeczy, nie potrzebujemy tam mieć aż tak dobrego dostępu i nie musimy przyglądać się potrawie jak się piecze. Z piekarnikiem jest inaczej, do wygodnej obsługi tego urządzenia musimy mieć łatwy dostęp również od góry, dlatego powinien się kończyć nieco niżej niż nasze ramiona. Stąd zazwyczaj mikrofalówkę umieszcza się w zabudowie nad piekarnikiem.

Kuchenka mikrofalowa nie jest już tak niezbędna, a czas jej pracy jest stosunkowo krótki w porównaniu do piekarnika. Dlatego zazwyczaj znajduje się wyżej w zabudowie słupkowej. Mikrofalówka w zabudowie to dobry pomysł również ze względu na przestrzeń roboczą na blacie kuchennym. Gdybyśmy tam postawili wolnostojącą mikrofalówkę stracilibyśmy sporo miejsca. Dla bardzo małych kuchni znajdziemy również modele, które łączą ze sobą funkcję piekarnika i mikrofalówki.

Mikrofalówka nad piekarnikiem

Zacznijmy od mikrofalówki, aby zrozumieć to musimy poznać sposób jej działania. Mikrofalówka podgrzewa pokarmy stosując mikrofale. Wprawiają one cząsteczki wody w ruch i wzajemne drgania powodują wytworzenie ciepła. Urządzenie to jest jednak istną klatką Faradaya. Zobaczcie na szybkę, która również ma wbudowany metalowy szkielet. To sprawia, że mikrofale z urządzenia nie mogą wydostać się na zewnątrz i zagrozić nam lub innym urządzeniom. Sama mikrofalówka podczas pracy nie generuje też dużo ciepła, a czas jej pracy jest zazwyczaj krótki.

Piekarnik generuje już dużo więcej ciepła, ale nie jest ono w stanie zagrozić mikrofalówce. Tym bardziej jeśli posiadamy piekarnik w zabudowie posiada on system chłodzenia, który zabezpiecza jego i meble. Dlatego również warto wybierać piekarnik, który ma funkcję chłodzenia obudowy co jest dodatkowym atutem jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Chroni to nasze meble kuchenne usuwając ciepło z piekarnika poprzez obieg powietrza wewnątrz ścianek. Wtedy takie urządzenia mogą stać obok siebie, a jedyną przeszkodą właściwie jest instalacja elektryczna i możliwość korzystania z obydwu urządzeń jednocześnie.

Podsumowując, w przypadku sprzętu AGD do zabudowy, a taki zapewne Was interesuje analizując takie rozwiązanie mikrofalówka nad piekarnikiem to rozwiązanie, które sprawdza się w praktyce i jest bezpieczne dla obydwu urządzeń.

Podobne artykuły