Piekarnik obok lodówki — czy lodówka może znajdować się obok źródła ciepła.

Kuchnia Data publikacji: 24 listopada 2017 / Aktualizacja: 2024-04-29

Czy piekarnik obok lodówki to dobry pomysł? Czy lodówka może się zepsuć, gdy będzie sąsiadować z użytkowanym często piekarnikiem? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć Wam na te pytania, które dręczą wiele osób urządzających swoją kuchnię.

Piekarnik obok lodówki

Jest to ostatnio dość popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o urządzenie kuchni, stąd też pojawia się wiele pytań osób planujących rozmieszczenie urządzeń AGD. Często decydujemy się na zabudowanie takich urządzeń jak piekarnik i kuchenka mikrofalowa w słupku na wysokości rąk. Dzięki temu korzystanie z nich jest wygodniejsze. W małych kuchniach jednak często powstaje problem natury technicznej. Po prostu brakuje miejsca na rozmieszczenie wszystkich mebli i dobrym logistycznie pomysłem jest umieszczenie słupka bok lodówki.

Rodzi się wtedy pytanie, czy pracujący piekarnik, który generuje przecież ciepło, nie zaszkodzi lodówce.

Czy piekarnik obok lodówki może ją zepsuć

Czy lodówka znajdująca się obok piekarnika jest dobrym pomysłem? Na pierwszą myśl może wydawać się, że nie jest to dobre wyjście. Lodówka przecież ma za zadanie chłodzić, a piekarnik generuje dużo ciepła.

Zacznijmy od budowy lodówki jako urządzenia. Po pierwsze agregat znajduje się na dole lodówki, więc jemu ta temperatura nie zaszkodzi. Drugą kwestią jest to, że oba urządzenia oddzielają płyty meblowe o łącznej grubości ok. 4 cm, co już jest pewną izolacją zmniejszającą przenikalność ciepła. Sama lodówka jest również bardzo dobrze zaizolowana, bo w przeciwnym wypadku płacilibyśmy krocie za jej chłodzenie.

Warto również spojrzeć do instrukcji od sprzętu AGD, który zamierzamy kupić. Niektórzy producenci zalecają stosowanie izolacji termicznej w postaci choćby grubych płyt meblowych pomiędzy urządzeniami. Niejako sam projekt kuchni i wykonanie mebli po prostu wprowadza nam to rozwiązanie jako standard.

Jeśli mamy na to miejsce, ciekawym rozwiązaniem w kwestii kompromisu jest zrobienie 30 cm cargo pomiędzy zabudową piekarnika a lodówką.

Pamiętajcie jednak aby w przypadku kupna sprzętu AGD upewnić się jakie możliwości przewidział producent i czy przyzwala na takie ustawienie sprzętu. W przeciwnym wypadku podczas wizyty serwisanta może okazać się, że stracicie gwarancję, gdy producent zastrzegł sobie pewne normy do spełnienia, jeśli chodzi o ustawienie sprzętów AGD. Kiedyś normą było, że piekarnik miał być oddalony od lodówki przynajmniej jedną szafką. W przypadku sprzętów do zabudowy sprawa jest nieco prostsza, bo tam zazwyczaj producenci umieszczają informację o takiej możliwości lub jej braku, zazwyczaj jednak można te sprzęty zabudować koło siebie. Piekarnik do zabudowy posiada własne chłodzenie, dlatego obok niego może stać nawet samodzielna lodówka. Jeśli chodzi o wolnostojące, piekarniki można przecież kupić je z funkcją zimnych boków, nie każdy taką posiada, ale rozglądając się za sprzętem AGD, można zwrócić na to uwagę.

Dzisiaj jednak większość z nas chce jednak kupować sprzęty w zabudowie, bo wyglądają po prostu estetyczniej. W takim przypadku sprawa jest ułatwiona i raczej nie będzie żadnych przeciwwskazań, chyba że wniesie je producent. Wtedy wystarczy jednak poszukać innego urządzenia i nie musimy wcale rezygnować z naszego pomysłu. Widziałam też wiele połączeń typu piekarnik w zabudowie i wolnostojąca lodówka i nic się z tym nie działo przez lata. Jednak w przypadku obydwu sprzętów stojących wolno lepiej oddzielić je jedną szafką kuchenną. Tak dla ogólnego bezpieczeństwa i zużycia energii, gdyż lodówka tak ustawiona może zużywać jej więcej podczas pracy piekarnika, bo zasysać będzie ciepłe powietrze.

W tej kwestii udało się nam też dotrzeć do odpowiedzi producenta sprzętu AGD tj. marki Siemens. Brzmi ona następująco:

Witam , przy zapewnieniu odpowiedniej izolacji termicznej obu urządzeń tj każde z nich posiada osobne ścianki z boku sąsiadującego oraz z tyłu urządzeń przylegające do ściany niezależne kominy powietrzne z wlotem spod urządzeń nie powinno być żadnych problemów z pracą sąsiadujących urządzeń. Możliwy nieco większy pobór mocy przez chlodziarkę w przypadkach jej otwierania w trakcie korzystania z piekarnika (możliwość zaciągania cieplejszegoi powietrza).

Piekarnik obok lodówki — warunki zabudowy

Podsumowując, warto spełnić kilka warunków i mieć na uwadze parę rzeczy. Podsumujemy je w kilku punktach, aby ułatwić Wam wyciągnięcie wniosków.

  1. Sprzęty do zabudowy można zwykle ze sobą łączyć.
  2. Zapewnić izolację termiczną w postaci grubych ścianek bocznych mebli.
  3. W przypadku wolnostojących sprzętów zapewnić odpowiednie warunki do pracy.
  4. Sprzęty do zabudowy mają własne chłodzenie.
  5. Można połączyć piekarnik w zabudowie i wolnostojącą lodówkę.
  6. Zawsze sprawdźcie w instrukcji czy nie ma przeciwwskazań do takiego montażu.

Podobne artykuły