Osoby starsze też cierpią na depresję! Nie zostawiaj ich z tym samych.

Zdrowie Data publikacji: 09 października 2018

Starość nie jest wolna od trudności. Musimy zmagać się z nowymi problemami, swoją niedołężnością, słabnącymi siłami czy odchodzeniem osób bliskich. Musimy też pogodzić się z przemijaniem i tym, że nasz czas również też minie. Czasami tracimy niezależność i zaczynamy być znów uzależnieni od kogoś kto nam pomaga. Dlatego osoby starsze również cierpią na depresję i nie zostawiaj ich wtedy samych!

Typowe objawy depresji

  1. zaburzenia łaknienia
  2. zaburzenia snu
  3. uczucie zmęczenia
  4. deficyt uwagi
  5. trudności decyzyjne
  6. niska samoocena
  7. poczucie beznadziejności

U osób starszych depresja często pozostaje niezdiagnozowana. Wszystko dlatego, że starość ma to do siebie, iż wiele objawów depresji po prostu pasuje do tego jak wygląda życie w tym wieku. Osoby starsze dopada przecież zmęczenie, mają mniej energii czy mniej śpią. Mają czasami problem z utrzymaniem uwagi czy trudnościami z podejmowaniem decyzji. Dlatego aby wykryć depresję u bliskiej starszej osoby musimy sięgnąć dalej w jej głąb. Obserwować ją i nie pozostawać obojętnym na objawy.

Pamiętaj, że im starsza osoba będzie czuła się bardziej samotna, wyalienowana nie tylko z życia rodzinnego, ale także społecznego, tym łatwiej będzie u niej o depresję. Jeśli zauważysz, że bliska Ci osoba jest ciągle smutna, nie próbuje już walczyć o bliskie stosunki z tobą, nagle przestaje robić to co do tej pory sprawiało jej przyjemność, to nie czekaj. Być może to są właśnie objawy depresji.

Musisz wiedzieć o tym, że depresję u osób starszych można skutecznie leczyć. Czasami wystarczy zmiana naszego nastawienia, w innym przypadku może być potrzebna pomoc psychologa, a nawet terapia farmakologiczna. Pamiętaj jednak, że ta osoba poświęciła Ci najlepsze lata swojego życia i starała się byś była szczęśliwa. Zadbaj więc o to by i ona mogła przeżyć resztę swojego życia w szczęściu, tak jakbyś ty tego na pewno chciała.

Gdzie możemy szukać pomocy

Możesz skorzystać z telefonu zaufania dla osób w kryzysie emocjonalnym czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 14-22. Numer telefonu to 116 123. Telefon jest bezpłatny. Istnieje również Forum Przeciw Depresji gdzie również możesz zasięgnąć pomocy dzwoniąc  pod numer 22 594 91 00 w każdą środę i czwartek od 17 do 19.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły