Jak usunąć gniazdo szerszeni – PORADNIK!

Porady Data publikacji: 25 października 2017 / Aktualizacja: 2018-08-18

Jak usunąć gniazdo szerszeni? Jeśli masz do usunięcia gniazdo szerszeni to musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach. Dzisiaj postaramy Ci się przybliżyć temat i podpowiedzieć co w takiej sytuacji musisz zrobić.

Jak usunąć gniazdo szerszeni

Szerszeń to gatunek owada z rodziny osowatych. Szerszenie to gatunek pospolity na terenie całej Polski. Lubią osiedlać się w bliskości ludzi, a żywią się owadami, owocami i sokami niektórych drzew. Jego użądlenie dla osoby uczulonej na jad szerszenia może być śmiertelne. Szerszenie są spore, mają ok. 25-35mm długości w przypadku samicy i ok. 21-23 mm w przypadku samca. Najmniejsze są robotnice, które sięgają od 17 do 24mm długości ciała.

Szerszenia łatwo rozpoznać, ma zazwyczaj ciemny tułów w rude plamy. Odwłok jest żółty w ciemne pasy. Na głowie szerszenia natomiast zauważalne są bardzo duże żuwaczki, którymi potrafią nawet obdzierać korę z drzew co widać na zdjęciu powyżej. Gniazda szerszeni budowane są na wiosnę, dlatego to właśnie w tym okresie roku możemy spodziewać się ich największej inwazji. Samice szukają najlepszego miejsca na wybudowanie gniazda, które potrafi sięgać nawet 50cm długości i wysokości.

Szerszenie na swoje gniazdo wybierają miejsca, które są suche i ciepłe. Dlatego często jest to miejsce pod dachem czy jeśli znajdą otwór to nawet na strychu. Gniazda formują ze swojej śliny wymieszanej z drewnem. Jeśli zauważycie takie gniazdo to nie szturchajcie go. Jest ono bardzo słabe, czasami niewielkie uderzenie wystarczy aby gniazdo się rozpadło, a cały rój z niego wyleciał.

Jad szerszeni

Jad szerszeni jest bardzo groźny i chociaż przypomina jad pszczół czy os to zawiera on większą dawkę toksyn. Dla osób, które są uczulone może okazać się śmiertelny. Prawdą jest, że do skutku śmiertelnego trzeba kilkaset użądleń by zabić dorosłego człowieka. W przypadku nawet całego roju rzadko taka sytuacja ma miejsce, ale nie warto ryzykować i lepiej chronić swoje dzieci. W przypadku obcości gniazda w naszej okolicy czy w naszym domu warto się go pozbyć.

Likwidacja gniazda szerszeni

Jeśli chcemy likwidować gniazdo szerszeni to najlepiej jest to robić zimą podczas gdy temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza. Niektórzy mówią, że można robić to spokojnie we wrześniu gdy gniazdo pustoszeje, ale radzę się wstrzymać. Szerszenie mogą jeszcze do niego wracać, a wtedy możemy natknąć się na nie przy próbie usunięcia gniazda. Szerszenie nie są odporne na niskie temperatury więc z końcem września wyruszają zapłodnione w podróż i szukają miejsca na przezimowanie. Samce i robotnice zostają w gnieździe i giną z głodu, a królowe zakładają nowe kolonie na wiosnę. Jak widać na zdjęciu poniżej szerszenie mogą znaleźć sobie całkiem sprytne miejsce do przedostania się w głąb domu i zrobienia gniazda w miejscu, które nie jest widoczne dla naszych oczu.

Ja osobiście jestem zdania, że sprawę najlepiej jest zostawić strażakom. Oni mają określone procedury postępowania w sytuacji zagrożeń rojem. Doskonale wiedzą co robić i wystarczy zgłosić im sprawę. Nie będę tego bagatelizować, czasami nawet dochodzi do ewakuacji ludzi. Do tego zawsze podczas usuwania takiego gniazda znajduje się dwóch ratowników, którzy w razie potrzeby mogą udzielić pomocy, gdy będziemy robić to sami też nie powinniśmy wychodzić nie informując nikogo. Najlepiej aby z pewnej odległości ktoś nas obserwował i mógł w razie potrzeby wezwać pomoc.

Ile kosztuje usunięcie gniazda szerszeni

Nie warto ryzykować tym bardziej, że nic nas to nie kosztuje. Jest to czynność, którą strażacy muszą wykonać i ich praca pokrywana jest z budżetu państwa. Dlatego zgłaszając ją nie musimy martwić się o koszta. Czasami jednak strażacy proszą by kupić na własną rękę specjalne środki owadobójcze. Inną kwestią jest zatrudnienie firmy, która w zależności od potrzeb i środków, które trzeba zaangażować może wziąć od 100 do nawet kilkaset złotych. Zwłaszcza gdy gniazdo jest trudno dostępne i wymaga namierzenia. W naszym przypadku po wskazaniu gniazda jego usunięcie wyniosło 100 zł.

Zostało spryskane specjalnym środkiem, który zabił wszystkie szerszenie. Środek ma przedłużone działanie i te, które wracały wieczorem i następnego dnia również ginęły chcąc odnaleźć gniazdo.

Samodzielne usuwanie gniazda szerszeni

Jeśli jednak zdecydujemy się sami na usuniecie gniazd szerszeni to musimy pamiętać przede wszystkim o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. W tym celu zastosuj kilka prostych procedur, które w razie problemów mogą Ci pomóc:

  1. Ubierz kilka warstw grubych ubrań tak by szerszenie nie mogły się przez nie przebić
  2. Załóż również kilka par grubych roboczych rękawic i zabezpiecz miejsca, którymi mogłyby się dostać pod ubranie np. łączenie rękawicy i kurtki zaklejając taśmą
  3. Zabezpiecz twarz i głowę, najlepsza byłaby siatka. Jeśli jej jednak nie masz wykorzystaj to co jest dostępne.

Sama czynność usuwania gniazda szerszeni najlepiej aby była wykonana przy pomocy środka owadobójczego, którym najpierw spryskujemy gniazdo, a następnie szybko się oddalamy czekając, aż środek zacznie działać. Czynność powtarzamy i dopiero zabieramy się za usuwanie całego gniazda. Najlepiej dobrze je zabezpieczyć umieszczając w worku, z którego owady nie będą mogły wylecieć, gdyby jakieś przeżyły. Czasami usunięcie samego gniazda nie jest możliwe bo znajduje się ono w trudno dostępnym miejscu, wtedy właśnie powinniśmy skupić się na zabiciu wszystkich osobników za pomocą środków owadobójczych oraz odcięciu miejsc, przez które mogłyby wlatywać i wylatywać np. uszczelniając je pianką montażową.

Pamiętaj by nie próbować żadnych domowych sposobów czy środków, które mogłyby je zabić. Najlepiej od razu udać się po skuteczną chemię. Domowe środki mogą nic im nie zrobić, a je tylko rozwścieczyć. Kilkaset wkurzonych szerszeni nie będzie dla nas na pewno miłym doświadczeniem.

Zlokalizowania gniazda szerszeni

Czasami samym problemem może być już dla nas zlokalizowanie gniazda szerszeni. Widzimy, że latają, gdzieś się dostają, ale gdzie gniazdo dokładnie się znajduje tego nie wiemy. W takim przypadku możemy albo samodzielnie szukać dalej gniazda, albo zatkać otwory, którymi widzimy, że szerszenie wlatują. Może jednak nie udać nam się zidentyfikować wszystkich. Warto wtedy skorzystać z pomocy firmy, która ma duże doświadczenie i będzie potrafiła namierzyć gniazdo szerszeni.

Firmy takie oprócz doświadczenia posiadają np. kamery insepekcyjne, które pozwalają dotrzeć tam gdzie my gołym okiem nie jesteśmy w stanie zajrzeć. Gniazdo może być dobrze ukryte w różnych ciasnych miejscach. Czasami konieczne jest założenie monitoringu w celu sprawdzenia jak zachowują się szerszenie i jakimi drogami dostają się do gniazda. Szerszenie latają bardzo szybko i chociaż są duże to tak naprawdę śledzenie ich wcale nie jest proste.

Czasami aby zlokalizować gniazdo szerszeni łapie się jedną sztukę i przywiązuje do niej np. sznurek z karteczką. To taki domowy sposób, który możemy wykonać samodzielnie bez angażowania do tego odpowiedniej firmy. Dzięki karteczce przywiązanej do owada ten będzie latał wolniej i łatwiej będzie nam śledzić jego lot do gniazda. Jednak nie jest to sposób dla każdego, na pewno nie spodoba się tym, którzy nie chcą raczej mieć bliskiego kontaktu z tym owadem. Pamiętajcie o tym, że szerszenie zapadają w sen gdy temperatura jest niska, dlatego aby móc założyć na niego pętelkę ze sznurka musimy umieścić go w lodówce. To sprawi, że na chwilę szerszeń wpadnie w sen, a my będziemy mogli wykonać czynność i pozostawić go w jakimś miejscu aż się wybudzy.

Źródło artykułu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szersze%C5%84_europejski

Podobne artykuły