Sposoby na plamy, które uratują humor każdej mamy

Porady Data publikacji: 02 września 2022

Plama na ubraniu potrafi popsuć humor. Zwłaszcza, gdy przytrafi się na naszej ulubionej bluzce. Niektóre z plam mogą wręcz zapowiadać rychłe rozstanie z naszymi ulubionymi elementami garderoby. Wcale tak być nie musi. W tym artykule podpowiemy Wam, jak usuwać trudne plamy domowymi sposobami.

Sposób na plamy z oleju

Zawsze może nam się przytrafić podczas gotowania zaplamienie olejem ulubionej bluzki. Co zrobić, aby ją uratować? Zdejmij ją i połóż na blacie, a następnie posyp plamę mąką kuchenną. Doskonale wchłania tłuszcz. Po 30 minutach wystarczy zsypać mąkę i wyprać bluzkę, tak jak zwykle.

Jak usunąć plamy z potu

Żółte plamy z potu skutecznie można usunąć za pomocą aspiryny. Będziemy potrzebować dwóch tabletek, które pokruszymy i rozpuścimy w dwóch łyżeczkach wody. W ten sposób powstanie pasta, którą nanosimy na plamy i pozostawiamy. Po godzinie czasu możemy umieścić ubranie w pralce i wyprać. Po wyjęciu odzieży z pralki po plamach z potu nie powinno być już śladu.

Jak sprać plamę z atramentu

Nosisz często w kieszeni koszuli długopis? Pewnie nie raz przytrafiło Ci się poplamić atramentem koszulę, która później nadawała się już tylko do wyrzucenia. Warto znać sposób, który potrafią ją uratować.

Do wywabiania plam z tuszu warto wykorzystać biały ocet, który można znaleźć w naszej kuchni. Przygotuj wacik, a następnie nasącz go octem. Przyłóż go do plamy i pozostaw na kilka minut. Następnie spłucz dużą ilością bieżącej wody. Powtarzaj, aż plama będzie niemal niewidoczna. Resztę tuszu usuniesz piorąc koszulę w pralce.

Domowy sposób na plamy z trawy

Wszyscy opiekunowie swoich pociech wiedzą, jak trudno jest usunąć z ubrań plamy z trawy. Dzieci jednak musza się wyszaleć i nie możemy ich winić za to, że ubrudzą się podczas zabawy. Warto jednak odratować ubranie, aby nadal nadawało się do noszenia.

Jak to zrobić? Wystarczy użyć wódki. Alkohol bardzo dobrze usuwa trudne plamy, ale warto wypróbować go na jakimś małym skrawku materiału. Może bowiem zniszczyć ubranie.

Alkoholem nasączamy waciki, które układamy na plamach. Pozostawiamy na kilka minut i spłukujemy wodą. Cykl powtarzamy, aż plama stanie się mało widoczna. Wówczas pierzemy ubranie, tak jak zwykle. Możemy dodać do prania wybielacza.

Jak usunąć plamę z sosu pomidorowego

Sos pomidorowy to świetny dodatek do pizzy lub zapiekanek. Niestety, gdy spadnie nam na ubranie pozostają po nim trudne do usunięcia plamy. Pomóc może nam w tym produkt, który znajdziemy w domowej apteczce. Jest nim woda utleniona.

Nałóż ją na plamę i poczekaj 10 minut. Po tym czasie spłucz ją dokładnie i powtarzaj czynność, aż plamy znikną. Na koniec wypierz ubranie.

Podobne artykuły