Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Porady Data publikacji: 13 czerwca 2022 / Aktualizacja: 2024-05-01

Wiele osób mieszkających w bloku zmaga się z problemem gołębi na balkonie. Ich obecność jest nieprzyjemna, gdyż pozostawiają one wokół siebie odchody. Jednak to co jest dużo groźniejsze, to choroby, które te ptaki przenoszą, a także pasożyty. Dlatego problem gołębi warto rozwiązać i w tym poradniku podpowiemy Wam, jak skutecznie to zrobić.

Istnieje wiele różnych sposobów na odstraszenie gołębi od naszego balkonu. Nie wszystkie jednak mogą okazać się skuteczne. Mogą zadziałać w niektórych przypadkach, a w innych nie dadzą żadnego efektu. Jeśli trafimy na ptaki, które są przyzwyczajone do niektórych odstraszaczy, wtedy ich zastosowanie nie nam nie da. Dlatego czasami warto wypróbować kilka sposobów, zanim się poddamy.

Siatka na balkon

Balon zabezpieczony siatką to znak rozpoznawczy posiadaczy kotów. Dzięki takiej siatce możemy wypuścić kota na zewnątrz bez obawy, że ucieknie, zeskakując z balkonu. To, co chroni przed wydostaniem się na zewnątrz, jest również zabezpieczeniem przed tym, co chciałoby dostać się do środka. Dlatego siatka na koty świetnie sprawdzi się w sytuacji, gdy chcemy ochronić balon przez gołębiami.

Jeśli zależy nam na sposobie, który na pewno zadziała, to zdecydowanie warto pomyśleć nad tym rozwiązaniem. Zabezpieczenia fizyczne są bardzo skuteczne i w sytuacji, gdy straszaki nie działają, zazwyczaj pozostają ostatnią deską ratunku.

Montaż siatki na balkonie jest bardzo prosty. Możemy wykonać go samodzielnie, korzystając ze specjalnych zaczepów, które za pomocą mocnego kleju przykleja się do elewacji budynku. Montuje się je w odległości 20 – 30 centymetrów. Następnie po wyschnięciu kleju zaczepia się siatkę o specjalne haczyki. Drugim sposobem jest zakupienie zestawu do wiercenia, który wyposażony jest w specjalne kotwy, które montuje się na rogach balkonu. Mniejsze haczyki montuje się pomiędzy kotwami w odstępach, a następnie o to wszystko mocuje się siatkę na lince stalowej i śrubach rzymskich. Tego rodzaju montaż jest bardzo wytrzymały i w zasadzie nie istnieje ryzyko, że w jakikolwiek sposób oderwie się. Jest jednak trudniejszy do wykonania i niezbędna będzie wiertarka lub wkrętarka z udarem i odpowiedniej grubości wiertło do betonu.

Plastikowy kruk

Kruk jako zwierzę drapieżne jest naturalnym wrogiem gołębi. W sklepach znajdziemy specjalne plastikowe makiety, które możemy zamontować na balustradzie naszego balkonu. Ma on budzić w gołębiach lęk i sygnalizować, że dane terytorium jest już zajęte.

Najlepszym wyborem jest imitacja lecącego kruka, którą możemy powiesić na żyłce lub zamontować na sprężynie do balustrady. Makieta będzie wtedy poruszać się przy podmuchach wiatru. Skuteczniej odstrasza gołębie od kruków siedzących, do których ptaki te potrafią przywyknąć i następnie współtowarzyszyć im podczas przesiadywania na naszym balkonie.

Ruchome ozdoby na balkonie

Czasem zamiast makiet drapieżnych ptaków wystarczą same ruchome ozdoby na balkonie, które podczas podmuchów wiatru wydają dźwięk, ruszają się i błyskają. W doniczki możemy włożyć zwykłe dziecięce wiatraczki. Na wielu festynach znajdziemy wietrzne spirale, które kręcą się nawet przy małych podmuchach wiatru. Wiele osób wiesza również zwykłe płyty CD, których powierzchnia doskonale odbija promienie słońca i odstrasza ptaki.

Elektroniczny odstraszacz gołębi

Elektroniczne odstraszacze gołębi możemy podzielić na dwie kategorie. Jedne symulują naturalne odgłosy ptaków, które są naturalnymi wrogami gołębi. Wyposażone są w fotokomórkę, która wyłapuje ruch. Nie działają więc cały czas tylko w sytuacji, gdy coś zbliży się do naszego balkonu.

Drugi typ urządzeń emituje ultradźwięki. Również wyposażony jest w detektor ruchu, który aktywuje urządzenie po wykryciu ptaków nadlatujących do naszego balkonu. Nie powinno jednak stosować się ich w przestrzeniach zamkniętych lub częściowo zamkniętych. Ultradźwięki są niemal niesłyszalne dla człowieka i zwierząt domowych, ale niektórzy mogą je słyszeć. Wtedy mogą stać się uciążliwe.

Kolce na ptaki

Kolejny sposobem na walkę z gołębiami są kolce przeciwko ptakom. Stosuje się je przede wszystkim na parapetach, balustradach oraz innych powierzchniach płaskich, na których mogą przesiadywać ptaki. Wystające kolce uniemożliwiają im przesiadywanie w takich miejscach. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zaburzają one estetykę przestrzeni i wpływają na jej użytkowość.

Podobne artykuły