Jedziesz za granicę i boisz się, że się nie dogadasz w hotelu? Ten trik Cię uratuje!

Porady Data publikacji: 14 lipca 2019

Bariera językowa to coś przez co wiele osób rezygnuje z wczasów za granicą. Boimy się, że nie uda nam się porozumieć z obsługą hotelu i samo zameldowanie okaże się tragedią. Bez choćby podstaw języka angielskiego ciężko jest egzystować na urlopie w innym kraju. Często trafimy na innych Polaków czy obsługę, która przez lata nabyła pewnych umiejętności językowych w naszym języku. Jednak nigdy nie mamy pewności. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam sposób, dzięki któremu porozumiecie się po angielsku bez problemów, nie znając tego języka.

Jak porozumiewać się za granicą nie znając języka angielskiego

Wystarczy zainstalować darmową aplikację „Tłumacz Google„. Jest dostępna w Google Play i nic za nią nie płacimy. Dzięki niej będziemy mogli porozumieć się w dowolnym języku. Przedstawimy to na zasadzie języka angielskiego, który jest uniwersalny i obsługa każdego hotelu będzie potrafiła się nim porozumiewać.

Po zainstalowaniu aplikacji warto włączyć sieć Wi-Fi. Dzięki połączeniu z jakąś siecią Tłumacz Google pobierze angielską paczkę językową. Oznacza to, że będzie działał offline, nawet gdy nie będziemy mieć na urlopie dostępu do Internetu.

Po włączeniu programu zobaczymy pole tekstowe, w którym w różny sposób można wprowadzać tekst, który ma być przetłumaczony. Automatycznie wybrane są języki polski i angielski. Język po lewej stronie informuje, że w nim będziemy wprowadzać tekst, który ma być przetłumaczony na język po prawej stronie. Możemy je oczywiście zmienić rozwijając listę. Tekst można wprowadzić ręcznie za pomocą klawiatury telefonu, ale dużo ciekawsze są opcje wprowadzania, które dostępne są niżej.

  1. Aparat – pozwala zrobić zdjęcie np. tablicy informacyjnej w innym języku, a tłumacz sam ją nam przetłumaczy. Ekstra sprawa na urlopie w obcym kraju.
  2. Pismo odręczne – mało przydatne jeśli nie posiadamy telefonu lub tabletu z rysikiem.
  3. Rozmowa – ta opcja jest chyba najciekawsza. Podczas rozmowy możemy jednocześnie mówić w dwóch językach. Tłumacz sam je rozpozna i na bieżąco będzie tłumaczyć wypowiedziane słowa. Wystarczy w ten sposób pokazać telefon obsłudze hotelu i bez problemu się porozumiemy. Nie można tylko mówić w jednym czasie. Musimy poczekać, aż druga osoba skończy.
  4. Głos – moim zdaniem najszybsza metoda wprowadzania tekstu jeśli chcemy coś przetłumaczyć. Wystarczy powiedzieć coś w języku polskim, a tłumacz przełoży to na język angielski.

W pierwszej kolejności wybrałam opcję wprowadzaniu tekstu za pomocą mowy. Zobaczcie na to jak wygląda okno programu. Załóżmy też hipotetyczną sytuację, że znajdujemy się w recepcji hotelu. Podchodzimy do obsługi, wyjmujemy telefon i włączamy aplikację. Obsługa na pewno już zrozumie, że nie posługujemy się językiem angielskim i cierpliwie nam pomoże. Włączamy funkcję Głos w aplikacji i dyktujemy „Dzień dobry chcę się zameldować w pokoju”. Tłumacz wyświetlił to co powiedzieliśmy abyśmy mieli pewność, że dobrze nas odczytał, a następnie na dole wyświetlił to samo zdanie w języku angielskim. Teraz wystarczy pokazać ekran obsłudze hotelu i wiadomo w jakim celu przyszliśmy porozmawiać. Jeśli klikniecie ikonkę głośnika na niebieskim tle w tłumaczeniu, to telefon dodatkowo przeczyta nam po angielsku to co powiedzieliśmy.

Jest to bardzo dobry sposób na porozumienie się z kimś gdy chcemy coś zasygnalizować, ale nie potrzebujemy wdawać się w konwersację. W tym drugim przypadku dużo ciekawszą funkcją jest „Rozmowa”.

Gdy klikniecie napis Rozmowa okienko programu trochę się zmieni. Na górze mamy dwa okna, w górnym wyświetla się tekst, który został zarejestrowany przez Tłumacza bo go powiedzieliśmy. Poniżej jego tłumaczenie na wybrany język. Możemy korzystać z niej na dwa sposoby. Na dole znajdują się dwa języki, które możemy zmieniać i ikonki mikrofonu. Możemy kliknąć ikonkę z odpowiednim językiem gdy chcemy w nim coś powiedzieć. W naszym przypadku będzie to język Polski. Następnie gdy rozmówca chce coś powiedzieć musimy kliknąć ikonkę z jego językiem. Dużo ciekawszą opcją jest jednak „Automatycznie”. Gdy ją klikniemy Translator Google sam rozpozna, która osoba mówi w jakim języku i przetłumaczy tekst. Sprawia to, że rozmowa jest dużo łatwiejsza i szybsza. Wystarczy zacząć mówić, Tłumacz to wychwyci i przetłumaczy. Nie należy tylko wchodzić komuś w zdanie bo zacznie rejestrować wstawki w innym języku.

Mam nadzieję, że teraz z mniejszymi obawami wyruszycie w podróż nawet nie znając języka angielskiego. Warto pobrać sobie aplikację wcześniej i trochę się nią pobawić aby zrozumieć jak działa. Z tą aplikacją w telefonie z pewnością pojedziecie trochę spokojniejsi, że w sytuacji awaryjnej zawsze będziecie w stanie w  jakiś sposób się porozumieć.

Podobne artykuły