Od kiedy wiem, jak poprawnie używać termostatu, płacę mniej za ogrzewanie

Porady Data publikacji: 2023-10-09 / Aktualizacja: 2024-02-05

W większości przypadków, przy grzejniku znajdziemy głowicę termostatyczną z pokrętłem. Chociaż jest to powszechnie spotykany przyrząd, to nie zawsze wiemy, jak poprawnie z niego korzystać. Warto jednak o tym wiedzieć, bo w ten sposób możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Jak korzystać z termostatu przy grzejniku

Rola grzejnikowego zaworu termostatycznego jest bardzo ważna. Nie tylko obniża on koszty ogrzewania, ale także zwiększa komfort cieplny. Pokrętło pozwala ustawić żądaną temperaturę i uniknąć ogrzewania pomieszczeń, z których nie korzystamy.

Na skali najdziemy sześć punktów. Pierwszy z nich to symbol płatka śniegu. Mylnie wydaje nam się, że całkowicie odcina on ogrzewanie. Tak nie jest. Każdemu z punktów na skali odpowiada konkretna temperatura pomieszczenia, w którym znajduje się termostat.

W przypadku śnieżynki jest to 5°C. Oznacza to, że jeśli oczywiście ogrzewanie działa, to temperatura w pomieszczeniu nie spadnie poniżej tej temperatury. Jest to ważne, gdyż zapobiega to zamarznięciu wody w instalacji. Lód mógłby ją trwale zniszczyć i zmusić nas do kosztownego remontu.

Jesteście ciekawi, jakim temperaturom odpowiadają kolejne cyfry na pokrętle? Jeśli do tej pory stale manewrowaliście między 2 i 5, aby utrzymać temperaturę w pokoju, to Wasz problem się skończy. Wystarczy raz ustawić odpowiednią temperaturę i gotowe.

  1. 10°C
  2. 16°C
  3. 20°C
  4. 24°C
  5. 28°C

Zazwyczaj komfortowa dla nast temperatura to okolica 20-22°C. Dlatego głowicę powinniśmy ustawić między 3 a 4, w tym przypadku bliżej 3.

W jakich sytuacjach zawór nie będzie działał poprawnie?

Głowica termostatyczna może nie działać prawidłowo, jeśli będzie czymkolwiek zasłonięta. Nie może też znajdować się obok innych źródeł ciepła ani być wystawiona na pomienie słoneczne. Wewnątrz znajduje się ciecz o dużej rozszerzalności cieplnej. Jeśli jest zimno, ciecz zmniejsza ciśnienie i objętość, wtedy specjalna sprężyna zostaje poluzowana, a zawór termostatyczny się otwiera. Do grzejnika napływa więc więcej ciepłej wody i temperatura w pomieszczeniu zaczyna rosnąć.

Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła do domu jednorodzinnego?

Dlatego, jeśli umieścimy jakieś przeszkody lub dodatkowe źródła ciepła, wtedy możemy zakłamać termostat. Będzie on uważał, że w pomieszczeniu jest wystarczająco ciepło, podczas gdy jest dużo chłodniej.

Problemem mogą być też zapowietrzone grzejniki. Mimo iż termostat będzie działał, grzejnik nie będzie się odpowiednio nagrzewał i będziemy czuć chłód w pomieszczeniu. Warto więc przed obwinieniem termostatu, najpierw odpowietrzyć grzejnik.

Podobne artykuły