Nie masz odplamiacza? Wykorzystaj te produkty, które masz w domu

Porady Data publikacji: 29 września 2022

Odplamiacz pomaga nam w wywabianiu trudnych plam. W ten sposób możemy uratować nawet mocno poplamione ubrania. Jest on najlepszym przyjacielem każdego rodzica. Dobrze wiemy, że dzieci potrafią pobrudzić swoje ubrania przeróżnymi rzeczami. Mazaki, farbki czy błoto, to dla nich nic szczególnego. Jak wywabić takie plamy, gdy nie mamy pod ręką odplamiacza? Wystarczy sięgnąć po produkty, które zapewne macie już w swoim domu.

Naturalne odplamiacze, które znajdziesz w domu

Niektóre produkty, które znajdziemy w swojej kuchni mogą zastąpić nam odplamiacz i usuną trudne plamy. Jednym z nich jest sok z cytryny, który poradzi sobie np. z plamami z trawy czy żółtymi plamami z potu. Bardzo skuteczny jest również ocet. W jego przypadku musimy jednak bardziej uważać, gdyż może on zniszczyć delikatne tkaniny. Dlatego warto wypróbować jego działanie w niewidocznym miejscu. Dopiero wówczas możemy nanieść go na plamę.

Na tłuste plamy sprawdzi się skrobia ziemniaczana i kukurydziana. Produkty te doskonale wchłaniają tłuszcz. Najlepiej jednak użyć ich od razu po pojawieniu się plamy. Przysypać ją, a następnie po paru minutach zdjąć proszek, który wchłonie część tłuszczu.

Jak poradzić sobie z plamami z krwi lub czerwonego wina? Są dość trudne do usunięcia, ale również na nie znajdziemy sposób. Znajdziemy go w swojej domowej apteczce. Produkt, który doskonale radzi sobie z takimi plamami to woda utleniona.

Rolę naturalnego wybielacza może pełnić też soda oczyszczona. Wystarczy wymieszać ją z niewielką ilością wody. Powstanie w ten sposób pasta, którą następnie nakładamy na plamę, a ubranie następnie moczymy w misce z ciepłą wodą. Po takim zabiegu bez spłukiwania sody, możemy wyprać odzież w pralce.

Podobne artykuły