Zakup pompy ciepła do domu to inwestycja, która otwiera drzwi do świata oszczędności i wygody – wyboru urządzenia nie należy podejmować zatem pochopnie. Aby cieszyć się wydajnym i efektywnym ogrzewaniem, należy przede wszystkim postawić na system odpowiadający specyficznym potrzebom budynku. Jaką technologię więc wybrać? Czy lepsza będzie pompa ciepła monoblok, będąca kompaktowym rozwiązaniem, gdzie wszystkie komponenty są zamknięte w jednej obudowie? A może pompa ciepła split, która dzieli jednostki na zewnętrzne i wewnętrzne, oferując większą elastyczność w instalacji Sprzymierzeńcem dobrych decyzji jest przede wszystkim wiedza i tą dzielą się dziś eksperci marki KAISAI.
Zakup pompy ciepła nie jest wcale prosty, bo obecnie rynek otwiera przez inwestorami cały wachlarz możliwości, pozwalających produkować tanią i czystą energię. Tak szeroki wybór jest niezwykle pożądany – nie tylko z uwagi na decyzje per se, ale możliwość precyzyjnego dostosowania właściwości urządzenia do stanu technicznego budynku. Inne rozwiązanie będzie odpowiednie dla starszego budownictwa, inne zaś dla domów energooszczędnych czy pasywnych.
Pompa ciepła sprawdzi się doskonale nie tylko w nowym domu wybudowanym z energooszczędnych materiałów i z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań, ale też w zdecydowanej większości budynków wzniesionych w starszej technologii.
Dobór odpowiedniej pompy ciepła wymaga uwzględnienia kilku czynników – wielkości domu czy jakości izolacji termicznej. Nie bez znaczenia pozostaje również sama strefa klimatyczna, ponieważ wszystko to będzie mieć wpływ na moc, którą powinno mieć urządzenie. Warto skonsultować się z profesjonalistą, który przeprowadzi analizę potrzeb budynku oraz pomoże wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie, zapewniające efektywne i ekonomiczne ogrzewanie. Korzyści wynikające z eksploatacji pompy ciepła najbardziej odczują posiadacze instalacji fotowoltaicznych, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pompa działała bez fotowoltaiki.
Mogłoby się wydawać, że w celu zanotowania większych oszczędności należałoby wybrać możliwie najtańszą pompę, ale cena jednostki nie powinna być jedynym kryterium branym pod uwagę. Droższe urządzenia cechują się zwykle większą wydajnością i wyższym poziomem energooszczędności, a przez to mogą wyprodukować więcej energii.
Bez względu na rodzaj wybranej pompy ciepła do domu zawsze warto brać pod uwagę urządzenia o wysokim współczynniku SCOP. Określa on, ile energii cieplnej urządzenie jest w stanie wyprodukować z 1 kW pobranego prądu. Im wyższy będzie współczynnik SCOP, tym lepiej dla portfela.
Wybrane urządzenie powinno mieć też maksymalnie wysoką klasę efektywności energetycznej, najlepiej A++ lub A+++. Za pompę ciepła o wyższej klasie energetycznej trzeba zapłacić więcej niż za sprzęt cechujący się niższą klasą, ale w długoterminowym ujęciu będzie ona tańsza w eksploatacji.
– W kontekście wyboru pompy ciepła do domu niezmiernie ważna jest jej konstrukcja. W przypadku pomp ciepła powietrze-woda wyróżniamy dwa zasadnicze typy urządzeń: warianty monoblok i pompy ciepła split. Każda z nich ma swoje niezaprzeczalne zalety, a decyzja, jaki model wybrać, jest w dużej mierze zależna od charakteru budynku i dostępnego miejsca – mówi Dariusz Stachura, Menadżer Produktu ds. Pomp Ciepła w KAISAI.
Pompa ciepła monoblok to innowacyjne urządzenie, które charakteryzuje się jednolitą konstrukcją z hermetycznie zamkniętym układem chłodniczym. Urządzenie jest zaprojektowane taj, aby było zamontowane na zewnątrz budynku i czerpało ciepło z powietrza zewnętrznego. Ważne jest to również ze względów bezpieczeństwa, ponieważ czynnik chłodniczy R290 jest wybuchowy, więc specjaliści odradzają montażu w kotłowi, piwnicy czy osobno wydzielonym pomieszczeniu.
Pompa ciepła monoblok sprawdzi się zatem najlepiej w tych domach, które posiadają nawet niewielką przestrzeń do zagospodarowania przed budynkiem. Warto skorzystać z profesjonalnych porad – specjaliści HVAC ustalą, gdzie najkorzystniej będzie ulokować jednostkę. Nowoczesne urządzenia KAISAI wyróżnia prosty design, dzięki czemu pompa ciepła nie będzie wyróżniać się chociażby na tle ogrodu.
Pompy ciepła split – w przeciwieństwie do modeli monoblok – składają się z dwóch kluczowych elementów: jednostki wewnętrznej – umieszczonej w budynku oraz jednostki zewnętrznej – zlokalizowanej poza nim. Co istotne – zarówno pompy ciepła split, jak i monoblok maja bardzo zbliżone parametry pracy, a sam koszt jednostki determinowany jest w dużej mierze przez jej moc.
W przypadku systemów split jednostka ze sprężarką i wentylatorami na zostaje umieszczona na zewnątrz budynku. Trzeba pamiętać jednak, że hałas wydaje czasami jednostka wewnętrzna, ponieważ słychać przepływ czynnika chłodniczego. Warto zatem ulokować pompę ciepła w miejscu, które dobrze będzie tłumić ewentualne dźwięki, jakie urządzenie wydaje podczas pracy. Model split
Należy jednak pamiętać, że pompa ciepła split musi być zamontowana przez instalatorów ze specjalnymi uprawnieniami chłodniczymi tak, by cały system działał bezpiecznie i efektywnie.
Kiedy podejmiemy już decyzję dotyczącą modelu pompy ciepła do domu, jej klasy energetycznej i orientacyjnej ceny, przychodzi czas na sprawdzenie szczegółów, m.in. porównanie długości gwarancji poszczególnych wariantów oraz zgodności z wymogami wybranego programu dofinansowań, jeśli planujemy z takiego skorzystać.
Istotny jest też duży zakres temperatur pracy konkretnego urządzenia, gdyż pompa ciepła powinna umożliwiać uzyskanie komfortu termicznego i ciepłej wody użytkowej nawet w największe mrozy. W każdym przypadku warto też celować w urządzenie od sprawdzonego producenta cieszącego się dobrą pozycją na rynku.
– O pomoc w wyborze pompy ciepła KAISAI do domu najlepiej poprosić specjalistę, który doskonale zna dostępne rozwiązania i wybierze spośród nich to idealnie spełniające wymagania inwestora, a przy tym odpowiadające zapotrzebowaniu energetycznemu budynku i jego konstrukcji – podsumowuje Dariusz Stachura.
Materiał zewnętrzny