Skuteczne sposoby na owady latem

Porady Data publikacji: 20 lipca 2023 / Aktualizacja: 2024-04-26

Wraz z nadejściem wiosny z niecierpliwością oczekujemy na powrót żywych kolorów i ciepłych dni. Jednak ten piękny czas roku wiąże się także z insektami. Nie tylko są irytujące, ale niektóre z nich mogą stanowić realne zagrożenie. Poznaj skuteczne środki na owady w domu, a także naturalne metody walki z komarami i innymi insektami.

Co pomaga w walce z insektami w domu? Wybierz odpowiednie rośliny

Gdy zastanawiamy się, jak pozbyć się komarów z naszego mieszkania, pierwszą myślą zazwyczaj jest instalacja moskitier w oknach. To dobrze znane i powszechne rozwiązanie, podobnie jak różne chemiczne środki, które pojawiają się w supermarketach w sezonie wiosenno-letnim. Jednak nie wszystkim odpowiada zapach tych produktów, dlatego coraz częściej szukamy naturalnych metod na zniechęcenie owadów.

Jedną z nich jest umieszczenie na naszych balkonach roślin (w tym kwiatów), które mają właściwości odstraszające owady. Postawione na balkonach i parapetach, tworzą pewnego rodzaju barierę zapachową, ponieważ to właśnie zapach, który wydzielają, zniechęca owady. Jeśli chcesz pozbyć się komarów, posadź na balkonie pelargonie. Inny dobry pomysł to umieszczenie bazylii na parapecie.

Istnieje jeszcze jedna roślina, która skutecznie ogranicza dostęp komarów i much do wnętrza pomieszczeń. Wymaga jednak większej troski o jej pielęgnację. Mowa tu o komarzycy, która jest znana również jako komarnica czy kadzidełko. Jest to roślina pochodząca z tropików, dzięki czemu jest doskonale przystosowana do walki z insektami. Inne rośliny, które warto posadzić w ogrodzie, to lawenda, melisa cytrynowa, tymianek, majeranek czy bratki. Jeśli więc zastanawiasz się, jak pozbyć się komarów z domu, postaw na różnorodność roślin.

Olejki i zapachy to skuteczne środki na odstraszenie owadów

Jeśli ciągle szukasz odpowiedzi na pytanie, co odstrasza owady w domu, to śpieszymy z odpowiedzią. W walce z owadami bardzo pomocne są różne zapachy i aromaty. Choć owady nie znoszą tych zapachów, dla człowieka większość z nich jest przyjemna. Można je używać w formie olejków eterycznych (idealnych do kadzidełek). Skuteczne środki na owady często bazują na intensywnych zapachach, takich jak cytryna, ocet, lawenda, cytronella i geranium. Inne odstraszające zioła to bazylia, majeranek, tymianek, czosnek, a także eukaliptus czy nawet palona kawa. Z tych aromatów można stworzyć olejki eteryczne lub różnego rodzaju napary.

Olejki eteryczne można połączyć z wodą i rozstawiać w otwartych pojemnikach na parapetach. Jeśli chodzi o kawę, należy rozłożyć na talerzyku garść ziaren, a następnie je podpalić. Ten sposób należy stosować tylko na zewnątrz, na przykład na tarasie lub w ogrodowym pawilonie. Naturalnym sposobem na owady w domu (szczególnie na osy) jest użycie octu. Osy stanowią zagrożenie nie tylko przez to, że mogą wejść do pomieszczenia, ale także przez możliwość zbudowania gniazda w murach. Jeśli zauważysz oznaki powstawania gniazda os, spryskaj to miejsce octem.

Inne sposoby radzenia sobie z owadami w mieszkaniu

Jeśli do tej pory prezentowane metody nie przekonują Cię do końca, być może zainteresują Cię inne, dość nieszablonowe techniki. Jedną z nich jest stworzenie odstraszacza w postaci cytryny z goździkami. Owoce przecina się na pół, a następnie nabija się w nie goździki, po czym rozstawia w różnych miejscach domu. Zamiast cytryny, możesz także użyć cebuli – po przekrojeniu na pół, posypuje się ją goździkami.

Inne rozwiązanie skupia się raczej na zabezpieczeniu skóry przed ukąszeniami niż na eliminacji owadów z przestrzeni domowej. Ten sposób polega na przygotowaniu naparu z liści mięty i bazylii (można także dodać pietruszkę). Potrzebujesz około 15 liści w dowolnej proporcji i 100 ml wody. Wszystko gotujemy, schładzamy, a następnie rozsmarowujemy na skórze. Warto również znać przyczyny, które przyciągają owady do naszych domów. Zazwyczaj jest to zapach jedzenia, na przykład gotowanego mięsa. Natomiast komary są przyciągane zapachem dwutlenku węgla oraz ciepłem emitowanym przez ludzkie ciało.

Podobne artykuły