Nie daj sobie wmówić, że tyjesz bo jesz za dużo!

Zdrowie Data publikacji: 03 maja 2018

Chcesz schudnąć? Jedz mniej. To często powtarzana rada, która jednak nie ma pokrycia w faktach. Ilość jedzenia tak naprawdę nie jest głównym problem, który powoduje tycie. Możesz jeść nawet więcej niż teraz, a zaczniesz chudnąć. problem jest to co jemy i jak jemy.

Nie zjesz kolacji bo chcesz schudnąć? To jeden z najgorszych błędów, który możesz zrobić chcąc zrzucić na wadze. Pomijanie posiłków bardzo szybko negatywie odbija się na sylwetce. Nasz organizm w ten sposób kumuluje w sobie jeszcze więcej tłuszczu z następnego posiłku, który zjemy. Dzieje się tak dlatego, że jest on przystosowany do tego by w sytuacjach kryzysowych kumulować zapasy, a taką sytuacją jest brak żywności. Niegdyś był to problem, dzisiaj żywność jest bardzo łatwo dostępna. Jednak sposób postępowania jest już nas zaprogramowany i gdy nie dostarczymy mu kalorii, zacznie je odkładać na czarną godzinę. Czy wiesz, że w ten sposób w ciągu roku możesz przytyć 10kg po prostu pomijając posiłki?

Domyślasz się więc już pewnie, że jedną z bardzo ważnych zasad jest jedzenie systematycznie posiłków o tych samych porach. Ale czy muszą być one uboższe, muszę ograniczyć ilość jedzenia aby ograniczyć kalorie? To kolejny mit.

Tyjemy dlatego, że jemy produkty niewłaściwe. Dostarczają one zbyt dużej ilości kalorii w odniesieniu do potrzeb naszego organizmu. Zobaczcie ile kalorii może mieć typowy obiad. Zwykły schabowy, ziemniaki i surówka, a do tego miska zupy to już ok. 1000 kcal.

Jeśli ziemniaki zastąpimy ugotowaną kaszą gryczaną, do tego zjemy pieczoną pierś kurczaka, do tego gotowane warzywa to możemy kaloryczność naszego obiadu obniżyć nawet o połowę. To sprawia, że możemy zjeść np. więcej warzyw by czuć się najedzonym, a bilans kaloryczny posiłku się nie zmieni. Gdy jednak dołożymy kolejny kotlet w panierce i ziemniaki oraz mizerię na śmietanie to drastycznie zwiększymy kaloryczność obiadu. Pytanie jaki efekt chcemy osiągnąć, czy chcemy czuć się najedzeni? To uzyskamy jedząc to i to, a jednak robiąc zdrowszy obiad nie przytyjemy, a schudniemy.

To co dodatkowo obciąża nasz bilans kaloryczny w ciągu dnia to wszelkie przekąski, batony, słodzone napoje i niskiej jakości gotowa żywność bogata w tłuszcze. Zobaczcie ile kalorii mają w sobie zwykłe przekąski, po które sięgamy w ciągu dnia:

  1. Małe frytki – 239 kalorii
  2. Szklanka coli – 70 kalorii i olbrzymia ilość cukru
  3. 100g chipsów – 530 kalorii
  4. 100g słonych paluszków – 400 kalorii
  5. 100g czekolady mlecznej – 580 kalorii

Teraz porównaj to do tego ile dziennie Twój organizm potrzebuje kalorii. Można to obliczyć z wzoru PMM czyli na podstawową przemianę materii. To mówi nam ile na samo funkcjonowanie organizm potrzebuje energii, ale dodatkowa aktywność fizyczna powoduje spalenie dodatkowych kalorii. K

Kobieta, która waży 60kg i ma 30 lat oraz 160 cm wzrostu potrzebuje dziennie 1385 kalorii. Cały dzienne zapotrzebowanie bez problemu możesz uzupełnić obiadem i jedną przekąską. Gdzie do tego jeszcze śniadanie, kolacja, przekąski w trakcie dnia i napoje?

Wzór na PMM

PPM = 655,1 + (9,563 x masa ciała [kg]) + (1,85 x wzrost [cm]) – (4,676 x [wiek])

Czy zatem jesteś skazana na liczenie kalorii? Nie, oczywiście, że nie musisz tego robić. Wystarczy wprowadzić do swojego życia nawyki zdrowego żywienia. Jeśli będziesz jeść zdrowe produkty tak naprawdę ich ilość nie będzie miała większego znaczenia tylko proporcje. Przykładowo obiad powinien składać się w połowie z warzyw, a druga połowa powinna być podzielona na białko zwierzęce i węglowodany. Jeśli te będą zdrowe np. ryby, chude mięso oraz kasza gryczana, ryż czy bataty to nawet gdy zjesz więcej Twój bilans kaloryczny będzie i tak korzystny.

Liczenie kalorii to więzienie, ciągłe wyrzuty sumienia nad tym co się zjadło i w jakiej ilości. Jeśli jednak zaczniesz jeść zdrowsze rzeczy i zobaczysz, że chudniesz to przestaniesz się nimi w ogóle przejmować.

Tłuszcze tłuszczom nierówne

Pamiętaj, że nie wszystkie tłuszcze są niezdrowe i nasz organizm potrzebuje ich tak samo jak witamin i minerałów. Kluczem do zdrowiej diety, która pomoże nam schudnąć jest wybieranie tych zdrowych, a omijanie niezdrowych. Jak to zrobić?

Zdrowe tłuszcze

  • Jednonienasycone kwasy tłuszczowe
  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe:. kwasy omega-3, omega-6

Niezdrowe kwasy tłuszczowe

  • Nasycone kwasy tłuszczowe
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe
  • Tłuszcze trans

Nie trzeba specjalnej filozofii by zrozumieć, które są zdrowe, a które nie. Wystarczy kierować się instynktem. Gotowe produkty, tłuste mięso czy tłuste produkty mleczne zawierają niezdrowe tłuszcze. Źródłem tych zdrowych mogą być nieprzetworzone naturalne produkty np. tłuste ryby, orzechy, oliwa z oliwek.

Morał z tego jest bardzo prosty, przygotowujmy jak najwięcej posiłków od samych podstaw w domu, a wtedy będziemy mieć pewność z czego się składają. Oto kilka pokarmów zawierających zdrowe tłuszcze co ułatwi Wam wybór:

  1. jajka
  2. ryby i owoce morza
  3. chude produkty mleczne (ale nie light)
  4. oliwa z oliwek
  5. olej kokosowy
  6. olej rzepakowy
  7. orzechy

Już tych 7 produktów pozwolą Ci w prosty sposób zacząć przygotowywać menu. Wiesz już bowiem, że lepiej jest smażyć na oliwie czy oleju rzepakowym. Wiesz również, że warto jeść warzywa i chude mięso. Oprócz tego wiesz, że dobre będą ryby, a jako przekąska sprawdzą się orzechy, owoce czy warzywa. Zacznij jeść zdrowo, a nie jeść mniej, a efekty Cię zaskoczą!

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły