Objawy zaburzeń oddychania u dzieci

Parenting Zdrowie Data publikacji: 22 stycznia 2018

Zaburzenia oddychania u dzieci i objawy. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy z oddychaniem i co należy wtedy robić? Dzisiaj zajmiemy się bardzo ważnym tematem, o którym podstawową wiedzę powinien mieć każdy rodzic.

Czym jest oddychanie

Oddychanie dzielimy na dwie kategorie, oddychanie zewnętrzne oraz komórkowe. Dzisiaj zajmiemy się właśnie oddychaniem zewnętrznym czyli respiracją. To tutaj właśnie jako rodzic możemy zauważyć pewnie nieprawidłowości.

Oddychanie czyli wymiana gazowa między otoczeniem, a organizmem żywym to podstawowe zadanie organizmu każdego człowieka. Jest to złożony proces, który ma na celu dostarczenie do komórek naszego ciała tlenu potrzebnego do życia.

Zaburzenia oddychania u dzieci

Nawet tak naturalny proces organizmu jakim jest oddychanie może być zaburzony. Przyczyn może być wiele, może to być związane z chorobami układu oddechowego czy krążenia, przerośnięty migdałek, niedrożność nosa, złe nawyki czy niskie napięcie mięśniowe.

Zaburzeń oddychania nie można lekceważyć i należy je leczyć. Najpierw jednak trzeba umieć je zidentyfikować. Dopiero gdy wiemy, że dziecko może mieć problemy z oddychaniem zwracamy się do lekarza by sprawdzić co jest przyczyną.

Objawy zaburzeń oddychania u dzieci

  1. Zbytnia senność nawet podczas przespanej nocy (zbyt małe dotlenienie organizmu może skutkować zmęczeniem)
  2. Problemy z utrzymaniem równowagi
  3. Nierówne oddychanie ze zróżnicowaną siłą oddechu
  4. Niewyraźna wymoga
  5. Krótkie kwestie wypowiadane na jednym wdechu
  6. Zbyt mocne napięcie mięśniowe w obrębie szyi, ramion czy krtani
  7. Stale otwarta buzia (dziecko oddycha buzią gdy nos jest niedrożny)
  8. Skarżenie się na suchość w ustach
  9. Częste infekcje górnych dróg oddechowych
  10. Unoszenie ramion

 

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły