Zobacz dlaczego nie całować dziecka w usta!

Parenting Data publikacji: 14 kwietnia 2017

Całowanie dzieci jest dla nas czymś naturalnym. Jest to wyraz naszej miłości, jednak też często pozwalamy na to innym. Babcia czy dziadek całujące nasze dzieci w usta to też dla nas częsty widok. Jednak dzisiaj chcielibyśmy przytoczyć Wam kilka argumentów za tym, aby nie całować dzieci w usta.

Są to argumenty czysto praktyczne i nie mają nic wspólnego z rodzicielską miłością i okazywaniem uczuć. Tą kwestię pozostawiamy do Waszej indywidualnej oceny. Wiemy doskonale, że są rodzice, którzy traktują to jako bliskość, a inni jako przekraczanie jakiś granic.  Chodzi jedynie o aspekt zdrowotny dziecka oraz ogólnie rozumianą higienę. Całując dziecko w usta tak naprawdę nieświadomie możemy wyrządzić mu sporą krzywdę.

1. Wirus HSV

Prawda jest taka, że wirus opryszczki nosi aż 80% ludzi. Prawdopodobieństwo, że ktoś z Waszej rodziny go ma jest ogromne. Dla nas dorosłych jest on zazwyczaj niegroźny. Nawet jeśli nie macie opryszczki to nie oznacza, że nie jesteście nosicielami wirusa HSV. Jednak dla dziecka z osłabioną odpornością może okazać się nawet zabójczy!

Ostatnio pisaliśmy nawet o rodzicach, którzy ostrzegali w Internecie innych przed całowaniem swoich dzieci. Możecie wrócić do tego artykułu TUTAJ i poznać cała historię. Ich ukochana córeczka niestety zmarła, a powodem śmierci okazał się pocałunek w usta.

Chociaż śmierć jest ostatecznością i zdarza się dość rzadko to nie można tego wykluczyć. Najczęściej jednak dochodzi do bolesnych i przykrych dla dziecka problemów z ranami w ustach i gardle. Nie chcielibyście patrzyć jak takie małe dziecko cierpi nie mogąc jeść normalnie.

2. Liczne bakterie

W naszej jamie ustnej żyje ok. 700 szczepów bakterii. Sprawia to, że całowanie dzieci w usta po prostu jest dla nich niehigieniczne. Rodzice i dziadkowie obcują w innych środowiskach, w których krążą inne wirusy i bakterie. Całowanie dziecka w usta może więc sprawić, że niespecjalnie zarazimy dziecko chorobą, choćby zwykłym przeziębieniem.

3. Wirus zapalenia wątroby

WZW typu B to wirus, który przenosi się poprzez ślinę gdy znajdzie się w niej nasza krew. Nie jest to trudne, wystarczy ugryźć się podczas jedzenia. Jeśli Twoje dziecko było szczepione po porodzie to raczej nie masz czym się martwić, ale niektórzy rodzice rezygnują z tego sczepiania. Wtedy warto wziąć to pod uwagę.

4. Próchnica

Czy wiesz, że próchnicą można zarazić? W jamie ustnej znajdują się specjalne bakterie, które odpowiadają za próchnicę i można je przenieść za pomocą śliny. Dlatego nawet mleczne zęby dziecka mimo pielęgnacji może dotknąć problem próchnicy.

Jak całować dziecko?

Wszystko zależy od Was. Kompromisem wydaje mi się postawa, w której rodzice mogą pocałować dziecko w usta, ale nikt poza nimi już tego nie robi. Nie ważne jak fajna jest babcia czy ciocia, w usta nie całujemy i tłumaczymy to reszcie rodziny. Samemu też nie powinniśmy całować dziecka w ten sposób zbyt często, przecież buziak w policzek czy czółko jest równie miły :)

Podobne artykuły