Nie używaj patyczków do czyszczenia uszu! Rób to w ten bezpieczny sposób!

Zdrowie Data publikacji: 25 czerwca 2018

Czyszczenie uszu patyczkami

Czyszczenie uszu z woskowiny za pomocą patyczków nie jest bezpieczne dla naszego zdrowia. Robią to w ten sposób tak naprawdę przesuwamy woskowinę w głąb ucha. Tworzymy w ten sposób skupiska, które nawet w całości mogą zatkać ucho. Oprócz tego możemy w ten sposób wywołać stan zapalny czy dojdzie nawet do przebicia błony bębenkowej. Jak zatem czyścić uszy?

Bezpieczny sposób na czyszczenie uszu z woskowiny

Zaprezentuję Wam sposób, który przed laty mojej babci podpowiedział laryngolog. Zmagała się ona z problemem nadmiaru woskowiny w uszach i musiała ją co pewien czas usuwać u laryngologa przez płukanie. Aby wizyty buły rzadsze, polecił on czyszczenie ucha za pomocą wody utlenionej.

Czyszczenie uszu wodą utlenioną

Woda utleniona może pomóc nam np. w przypadku bólu ucha łagodząc stany zapalne. Wiemy przecież, że jest ona powszechnym antyseptycznym środkiem, który zwalcza stany zapalne i infekcje. Można np. płukać nią gardło podczas infekcji migdałków czy leczyć stany zapalne skóry. Skutecznie radzi sobie również z rozrzedzaniem woskowiny i ułatwia jej usunięcie z ucha.

Stosowanie wody utlenionej do usuwania woskowiny z ucha jest bardzo proste. Można zrobić to samemu przy lustrze, ale warto poprosić bliską osobę. Należy bowiem zakropić ucho trafiając w kanał słuchowy, tak by woda utleniona spłynęła w głąb ucha, a nie została jedynie na małżowinie usznej. Parę kropli w zupełności wystarczy. Należy przez 1-2 minuty potrzymać głowę przechyloną, a następnie odchylamy ją w drugą stronę aby woda utleniona mogła z ucha wypłynąć. Oczyszczamy je i osuszamy papierową chusteczką lub wacikiem.

Pamiętaj, że woskowina stanowi naturalną barierę ochronną i nie jest produkowana bez przyczyny. Dlatego nie należy jej usuwać zbyt często, a zewnętrzną część ucha bez problemu oczyścimy podczas codziennej toalety. Właśnie do tego celu możemy użyć patyczków do uszu czyszcząc zewnętrzną część ucha. Nie powinniśmy jednak wkładać ich do środka.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły