Nie pomyl tych dwóch roślin. Zjedzenie tej drugie może kosztować Cię życie!

Zdrowie Data publikacji: 06 maja 2021

Czosnek niedźwiedzi jest rośliną popularną w kuchni i oczywiście jadalną. Spożywano go już w starożytnym Rzymie. Ceniono go również za właściwości odtruwające. Ma on działanie podobne do czosnku pospolitego. Niestety zimowit jesienny może wyglądać do niego podobnie. Przekonał się o tym choćby 48-latek, o którym pisał Fakt.

Zatrucie zimowitem jesiennym

Mężczyzna sam zebrał czosnek niedźwiedzi i na jego bazie przygotował sos. Niestety pomylił go z inną rośliną. Doszło do zatrucia, a mężczyzny lekarzom nie udało się uratować. Ziemowit jesienny, który mężczyzna wziął za czosnek niedźwiedzi, faktycznie ma bardzo podobne liście i rośnie w podobnych miejscach. Różnią go jednak kwiaty, które mają inny kolor oraz kształt. Możemy zauważyć to na zdjęciach poniżej.

Zimowit jesienny – kwiaty
Czosnek niedźwiedzi – kwiaty

Jak więc widać na zdjęciach załączonych poniżej, kwiaty tych roślin są całkowicie inne. Niestety liście mogą wprowadzić nas w błąd, gdyż wyglądają bardzo podobnie. Niestety zimowit jesienny jest rośliną trującą, o czym wiedziano już w medycynie ludowej. Nie zalecano bowiem samodzielne jej stosowanie ze względu na silnie trujące właściwości. Dzisiaj wykorzystuje się preparaty z tej rośliny tylko pod ścisłym nadzorem lekarza.

Zdjęcie okładkowe (zimowit jesienny) – CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=134698

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły