Uważajcie na kleszcze podczas wakacji. Zobaczcie jak się przed nimi chronić!

Zdrowie Data publikacji: 10 lipca 2017

Podczas wakacyjnych wojaży musimy uważać na kleszcze. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Największym zagrożeniem jest oczywiście zarażenie boreliozą, a jak podają statystyki nawet 40% owadów może nas zarazić.

Mam kleszcza, co robić?

Po pierwsze, nigdy nie wyjmuj go sama! W internecie znajdziecie wiele porad jak usunąć kleszcza, większość z nich jednak można po prostu uznać co najmniej za głupie. Żaden z domowych sposobów nie jest bezpieczny, chociaż efekt osiągniemy, kleszcz zostanie usunięty.

Jeśli jednak już zdecydujecie się na domowy sposób zamiast na wizytę w szpitalu czy u lekarza to zabezpieczcie owada. unieście go w wilgotnym waciku i zanieście na badania. Dzięki temu będziecie mogli sprawdzić czy kleszcz przenosił boreliozę. Pojedyncze badanie to koszt ok. 100zł w zależności gdzie je wykonamy. Jednak spokojny sen lub informacja o zagrożeniu są dużo bardziej cenne. Pamiętajcie, że najlepiej aby kleszcz do badania został dostarczony żywy lub jak najmniej uszkodzony. Dlatego najlepiej po jego wyjęcie zgłosić się do specjalisty.

Pamiętajcie również, że kleszcze nie grożą nam jedynie w mieście, a coraz częściej pojawiają się również w zalesionych fragmentach miasta takich jak parki i ogródki działkowe. Dlatego zawsze po wizycie w takim miejscu podczas kąpieli powinniśmy dokładnie obejrzeć swoje ciało.

Jak zapobiegać kleszczom?

Najłatwiejszym sposobem jest noszenie odpowiedniego ubioru, który zakrywa odsłonięte części naszego ciała. Dlatego na wycieczkę do lasu warto ubrać się zwiewnie, ale nie w krótkie rękawki oraz spodenki.

Nie zapominajmy też o środkach odstraszających kleszcze, można nabyć je o tej porze roku w większości sklepów czy aptek. Możemy też sięgnąć po naturalne sposoby np. olejki eteryczne, których zapach odstraszy owady. Na kleszcze najbardziej sprawdza się olejek waniliowy, goździkowy czy miętowy.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły