Jak właściwie pielęgnować skórę zmagając się z trądzikiem różowatym?

Zdrowie Data publikacji: 18 maja 2023

Wiele osób sądzi, że trądzik dotyczy tylko i wyłącznie młodzieży. Ale nic bardziej mylnego. Otóż wchodząc już w wiek średni, znowu można zachorować na trądzik, tyle tylko, że różowaty. Rzeczywiście dotyczy on tylko i wyłącznie osób dorosłych. Dziś podpowiemy Wam, jak powinna wyglądać pielęgnacja. Przedstawimy też domowe sposoby na walkę z nim.

Trądzik różowaty – domowe sposoby na walkę z nim

Trądzik różowaty najczęściej rozpoznaje się u kobiet po 40 roku życia. Mężczyźni chorują zdecydowanie rzadziej, za to przebieg w ich przypadku jest cięższy. Choroba dotyczy częściej osób o jasnej karnacji, z jasnymi włosami i oczami. Jednak nie oznacza to, że osoby z ciemniejszą karnacją nie chorują. Czynnikiem ryzyka są obciążenia genetyczne, ale też zakażenia Demodex foliculorum lub Helicobacter pylori czy zaburzenia hormonalne. Pewne jest to, że objawy mogą być bardzo uciążliwe. Są też bardzo charakterystyczne. Pojawia się zaczerwienienie na twarzy, w okolicy czoła, policzków, nosa oraz brody. Mogą pojawiać się krostki czy grudki. Jednocześnie jest wiele w pełni naturalnych sposobów, dzięki którym można złagodzić objawy. Na pewno warto codziennie przemywać skórę wacikiem nasączonym w rumianku. Ma on właściwości przeciwzapalne, ale też przeciwbakteryjne. Warto też spróbować maseczki z płatków owsianych. Wystarczy tylko zalać 3 łyżki płatków owsianych połową 200 ml wrzątku. Następnie wymieszać, aż powstanie gęsta masa. Gdy już przestygnie, należy nałożyć ją na skórę na około 15 minut, a potem zmyć letnią wodą. Tutaj musicie wiedzieć, że płatki owsiane mają działanie przeciwzapalne, do tego redukują rumień oraz łagodzą swędzenie. Spróbujcie jeszcze oleju z orzechów laskowych, który należy do olejów suchych. Naprawdę dobrze wnika on w skórą i ją nawilża. Na tym jednak jego zalety się nie kończą. Ma ona silne właściwości regenerujące, ale i wygładzające oraz kojące. Wzmacnia jeszcze ściany naczyń krwionośnych.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym?

Dzięki właściwej pielęgnacji można zmniejszyć objawy trądziku. Jednak trzeba też wiedzieć, że pielęgnacja musi być przemyślana i w żadnym wypadku nie można stosować kosmetyków z dodatkiem parabenów czy silnych detergentów. Najlepiej zdecydować się na produkty o prostym składzie, które mają właściwości przeciwzapalne. Można stosować żele do mycia z dodatkiem słodkich migdałów, który regeneruje i odżywia skórę, a także pozwala utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry. Do demakijażu, ale też codziennego przemywania skóry najlepiej stosować płyn micelarny, który w swoim składzie ma dużą zawartość witaminy B5. Warto jeszcze wiedzieć, że zawiera on micele, które nie tylko usuwają makijaż, ale też nadmiar sebum czy innego rodzaju zanieczyszczenia. Mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie zrezygnujcie z ciężkich i obciążających skórę podkładów na rzecz kremów BB.

Małe zmiany w diecie, a jakże duże efekty

Nie zapomnijcie jeszcze o wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych. Dieta powinna być lekkostrawna oparta na dużej ilości warzyw, owoców. Zamiast mięsa wieprzowego czy wołowego lepiej jeść tłuste ryby. Do tego jeszcze zadbajcie o spożywanie produktów pełnoziarnistych, które mają w składzie duże ilości błonnika. Jedzeniu śmieciowego mówimy stanowcze „nie”. Nawet okazjonalnie nie należy zjadać produktów przetworzonych, które nie mają dużych wartości odżywczych, a są tylko pustymi kaloriami. Należy bezwzględnie zrezygnować z alkoholu i papierosów, które mogą nasilać objawy.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły