Nie możesz zasnąć? Powód może być prostszy niż myślisz.

Zdrowie Data publikacji: 02 maja 2021

Kładziesz się do łóżka, ale nie możesz zasnąć? Nawet jeśli uda Ci się zasnąć, to budzisz się w środku nocy? Powód może być prostszy niż myślisz. Musisz zastanowić się, jak późno jesz kolację i co na nią przygotowujesz.

Kolacja przed snem

Trzeba pamiętać o tym, że kolacja powinna być lekka, a do tego powinniśmy zjeść ją najpóźniej 2-3 godziny przed snem.

Jeśli Twoja kolacja będzie bogata w węglowodany, a do tego zjedzona tuż przed snem, poziom cukru we krwi wzrośnie. W ten sposób uczucie senności może spaść, zacznie nas rozpierać energia, chociaż byliśmy wcześniej zmęczeni i mieliśmy ochotę na sen.

To jednak nie wszystko. Węglowodany proste powodują duży wyrzut insuliny, ale krótkotrwały. Gdy już uda na się zasnąć, podczas snu poziom cukru we krwi gwałtownie spadnie. To następnie sprawi, że obudzimy się w środku nocy i poczujemy znów głód.

Do tego bardzo kaloryczne kolacje obciążają nasz układ trawienny, który musi w sposób wysilony pracować podczas nocy. To zmniejsza komfort snu i sprawia, że mniej wypoczywamy. Dlatego kolacja powinna być lekka.

Idealnie sprawdzą się na nią warzywa. Do tego produkty mleczne, ale nie w dużej ilości. Możemy zjeść również chude mięso. Unikać należy węglowodanów, słodyczy, dużej ilości pieczyw, ziemniaków, makaronów.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły