W dobie wszechobecnej cyfryzacji i komunikacji online, tradycyjna poczta może wydawać się reliktami przeszłości. Jednak dla wielu, w tym urzędów i instytucji, nadal jest to podstawowy sposób korespondencji.
Artykuł 40. Prawa Pocztowego w Polsce jasno określa obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie posiadania skrzynki pocztowej. Brak skrzynki pocztowej lub niespełnianie określonych wymogów może skutkować nałożeniem kary pieniężnej. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie czytelnikom wymogów Prawa Pocztowego, a także konsekwencji, jakie mogą wyniknąć z ich niespełnienia.
Brak skrzynki pocztowej może wiązać się z karą finansową. Artykuł 40. Prawa Pocztowego mówi, że:
Art. 40. [Oddawcze skrzynki pocztowe]
1. Właściciel lub współwłaściciele:
1) nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny,
2) budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość– są obowiązani umieścić oddawczą skrzynkę pocztową spełniającą wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5.
2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, jest realizowany:
1) w budynkach jednorodzinnych – przez umieszczenie oddawczej skrzynki pocztowej przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości;
2) w budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębnione są co najmniej 3 lokale – przez umieszczenie w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestawu oddawczych skrzynek pocztowych w liczbie odpowiadającej liczbie samodzielnych lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, jeżeli posiadają osobny adres.
Jeśli więc nie umieścimy skrzynki pocztowej, a do tego, jeśli nie będzie spełniać ona wymogów, będzie można nałożyć na nas karę pieniężną w wysokości od 50 zł do 10 000 zł.