Zmiana czasu 2018 – kiedy zmienić czas zimowy na letni?

Lifestyle Data publikacji: 06 marca 2018

Zmiana czasu 2018 rok – kiedy zmienić czas zimowy na letni? Zmiana czasu z zimowego na letni już nie długo. Chociaż mogliśmy nie dawno przeczytać wiele o pomysłach pozostawienia jednego czasu, to jeśli pytacie czy nadal trzeba zmieniać czas – to niestety tak. Póki co czynność ta nas nie ominie.

W lutym Parlament Europejski przegłosował rezolucję, która wzywa Komisję Europejską do zmiany przepisów. Nie oznacza to jednak, że przepisy już obowiązują i nadal funkcjonujemy w ramach czasu zimowego i letniego. Gdy to się zmieni z pewnością Was o tym poinformujemy. Pomysł według planów miałby wejść w życie 1 października. Oznaczałoby to, że zostalibyśmy już przy czasie letnim.

Kiedy zmiana czasu w 2018 roku

Zmiana czasu z zimowego na letni przypada tradycyjnie w ostatni weekend marca. Oznacza to, że zmiana czasu w tym roku przypada w NIEDZIELĘ  25 MARCA. Przestawiamy zegarki z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca. Czas letni na zimowy zmieniamy natomiast w ostatni weekend października.

W którą stronę przestawić zegarki przy zmianie czasu z zimowego na letni

Wiele osób zawsze zastanawia się podczas zmiany czasu, w którą stronę przestawić zegarki? W przypadku gdy czas zmieniamy z zimowego na letni to musimy przestawić nasze zegarki z godziny drugiej na trzecią. Czyli przestawiamy zegarki o godzinę do przodu.

Jest to wynik wcześniejszej zmiany. Podczas zmiany czasu letniego na zimowy cofaliśmy zegarki o godzinę przez co zyskiwaliśmy dłuższy dzień. Wtedy zyskiwaliśmy dodatkową godzinę snu, teraz jednak do pracy będziemy musieli pójść o godzinę wcześniej. Dlatego wiele osób może w ten dzień czuć się podrażnionych. Zaraz podpowiemy Wam jak sobie z tym radzić.

Skutki zmiany czasu

O skutkach zmiany czasu mówi się od lat. Sami odczuwamy je na naszej skórze i mało kto lubi przestawianie zegarka dwa razy w roku. Z założenia zmiana czasu miała dostosować go do aktywności ludzi. Jednak gdy to wymyślono nasz świat wyglądał inaczej. Po raz pierwszy czas letni i zimowy wprowadzono w Polsce w 1919 roku.

Dzisiaj w dobie rozwoju technologicznego czas nie robi nam tak dużej różnicy. Mamy źródła światła i energii, która pozwala nam tak samo funkcjonować niezależnie od tego czy zegarek przestawimy na czas zimowy. Jednak dużo częściej mówimy o negatywnych skutkach zmian czasu. Głównie dla naszego organizmu, bo to dla nas najważniejsze. Wpływa to jednak negatywnie również na samą gospodarkę. Zaliczamy do nich:

  1. Zmiana przyzwyczajeń – ustalone pory posiłków są przestawione
  2. Zaburza to homeostazę, która odpowiada za sferę psychiczną
  3. Czujemy się gorzej psychicznie
  4. Jesteśmy zmęczeni fizycznie
  5. Może pojawiać się senność, problemy żołądkowe, dezorientacja

Nasz organizm potrzebuje aż tygodnia aby dostosować się do zmiany czasu. Czy warto nas narażać na taki stres gdy mówi się, że zmiany czasu tak naprawdę nie są konieczne? Być może wkrótce się to zmieni, na razie jednak musimy przestawić nasze zegarki w 2018 roku.

Jak sobie radzić

  1. Staraj się nie dosypiać w ciągu dnia aby dostosowanie się do nowego czasu trwało jak najszybciej
  2. Ogranicz w tym czasie kawę i alkohol
  3. Staraj się zapewnić sobie w ciągu dnia odpoczynek psychiczny
  4. Zrób również coś dla siebie by poprawić sobie humor

Podobne artykuły