Jak znaleźć czas na ćwiczenie w domu?

Zdrowie Data publikacji: 10 grudnia 2020

Jak znaleźć czas na ćwiczenia w domu? Wydaje się to naprawdę trudne. Każda z nas, która próbowała ćwiczyć w domu wie jak ciężko jest się zmobilizować i znaleźć chwilę dla siebie, podczas gdy mamy tak wiele obowiązków.

Ćwiczenia są ważniejsze niż myślisz

W pewnym momencie swojego życia zauważysz, że czas zaczyna uciekać. Siły witalne zmniejszają się. Nie bez znaczenia zaczyna być to co jesz oraz ile jesz. Czerpiesz coraz mniej radości z życia. Zaczynasz się rozleniwiać i tracić chęć na robienie różnych rzeczy. Coraz chętniej po prostu zostajesz w domu i nie robisz kompletnie nic. Znasz to uczucie?

Jeśli tak to powiemy Ci jakie jest lekarstwo na nie – to ćwiczenia. Naprawdę, są one niesamowicie ważne zarówno z punktu widzenia zdrowia fizycznego, ale i psychicznego.

Podczas ćwiczeń fizycznych uwalniamy endorfiny. To one właśnie odpowiadają za uczucie przyjemności i szczęścia. Nie można również zapominać o tym, że aktywność fizyczna zwiększa odporność naszego organizmu. Jest to szczególnie ważne w obecnym czasie i okresie jesienno-zimowym.

Oczywiście początkowo nie jest to takie kolorowe. Zakwasy, zmęczenie, uczucie bólu – to sprawia, że ciężko jest poczuć szczęście po odbytym treningu. Jednak z czasem się to zmieni, musisz jedynie uzbroić się w cierpliwość. Nie skacz od razu na głęboką wodę. Zacznij od prostych aktywności. Wybieraj lekkie ćwiczenia, a z czasem zwiększaj ich trudność i intensywność. W momencie, gdy nabierzesz formy, ćwiczenia staną się dla Ciebie przyjemnością, a każdy trening odbyty w domu przysporzy Ci faktycznie radości i sprawi, że poczujesz się lepiej psychicznie i fizycznie.

Jak znaleźć czas na ćwiczenia w domu?

Wszystko doskonale – warto jest ćwiczyć. Dobrze już o tym wiemy, ale kiedy znaleźć na to czas? Codziennie mamy wiele obowiązków. Musimy pracować, ogarnąć dom, zrobić obiad dla rodziny, pomóc dzieciom w lekcjach. Gdzie pośród wszystkich tych obowiązków wcisnąć jeszcze godzinę czasu na ćwiczenia w domu?

Wykorzystaj czas wolny

Postaraj się połączyć przyjemne z pożytecznym. Aktywność fizyczną bardzo dobrze można połączyć z czasem wolnym, który spędzamy w domu na oglądaniu seriali, słuchaniu muzyki czy audiobooków.

Zorganizuj swój czas

Większość z nas cierpi na wieczny brak czasu. Często jednak okazuje się, że jest to wynikiem złej organizacji. Jeśli na koniec dnia zrobisz sobie rekapitulację tego ile czasu poswieciłaś na rzeczy zbyteczne, może okazać się, że tak naprawdę bez problemu jesteś w stanie wygospodarować dodatkowe pół godziny lub godzinę czasu na ćwiczenia.

Dlatego postaraj się lepiej zorganizować w ciągu dnia. Rano zaplanuj sobie jak będzie wyglądał Twój dzisiejszy dzień. Spisz sobie na kartce listę ważnych rzeczy, które musisz zrobić i oszacuj do kiedy jesteś się w stanie wyrobić. W to wolne okienko wpisz swoje ćwiczenia i staraj się realizować poszczególne zadania w jak najkrótszym czasie.

Pamiętajmy też o tym, że codziennie narażeni jesteśmy na destrukcyjne działanie „pożeraczy czasu”. Kiedyś głównie mówiono w tym kontekście o telewizji. Jednak to dzisiaj Social Media zajmują nam znaczną część czasu w ciągu dnia. Tak zresztą zostały skonstruowane. Ich zadaniem jest pozyskiwanie naszej atencji, a następnie utrzymanie jej przez jak najdłuższy czas, w którym można wyświetlić nam reklamy. W tym kontekście warto obejrzeć film „Dylemat społeczny” dostępny na Netflix. Dokładnie tłumaczy on w jaki sposób działają platformy społecznościowe i jak mocno w nie wsiąkamy.

Oczywiście nie musisz przestawać korzystać z Social Mediów. Po prostu ogranicz ich używanie na czas wykonywania obowiązków, podczas których rozprasza Cię to i sprawia, że zajmują Ci one więcej czasu. Wykonaj swoje ćwiczenia i wtedy nadal zostanie Ci sporo wolnego czasu, który możesz poświęcić na ulubione rzeczy – w tym na przeglądanie kanałów społecznościowych.

Ćwicz przy okazji

Co więcej – ćwiczyć możesz nawet w trakcie wykonywania codziennych obowiązków w domu. Gdy musisz wejść na piętro, wbiegnij na nie co drugi schodek, a już wykonasz swój mały trening. Ścierasz kurze z ławy? Zamiast się schylać, zrób przy niej kilka przysiadów.

Masz ochotę na kawę, ale zabrakło mleka? Zapewne chwycisz za kluczyki od samochodu i skoczysz do najbliższego sklepu. Wykorzystaj tę okazję i zamiast jechać samochodem pójdź piechotą, albo pojedź rowerem jeśli zależy Ci na czasie. To dodatkowa aktywność, która sprawi, że będziesz zdrowsza i bardziej zadowolona z życia.

Mamy nadzieję, że dzięki tym radom uda Ci się znaleźć czas na ćwiczenie w domu. Jest to naprawdę możliwe pod warunkiem, że chcesz to zrobić. Jeśli zdecydujesz się, nie poddawaj się zbyt szybko. Początkowo ćwiczenia zawsze są trudne, ale z czasem zaczną sprawiać Ci coraz więcej przyjemności, a widząc ich efekty wzrośnie również Twoja motywacja.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły