Czy możemy dać dziecku grzyby?

Parenting Data publikacji: 03 października 2017

Sezon grzybowy w pełni. Nam również udało się wyrwać parę razy i posuszyć grzyby na zimę oraz trochę ich pojeść. Jednak gdy macie małe dzieci powstaje pytanie, podać im grzyby czy nie? Dzisiaj postaramy się Wam na nie odpowiedzieć.

Oczywiście pomijamy tutaj sam fakt czy umiemy rozpoznawać grzyby jadalne. To jest bezapelacyjnie pierwsza z rzeczy, która w ogóle determinuje to czy komukolwiek możemy je podać. Dlatego zakładam, że umiecie je rozpoznać i zbieracie tylko te, których jesteście pewni. Pamiętajcie, że zawsze możecie udać się do miejscowego Sanepidu i poprosić o ich sprawdzenie.

Czy dziecko może jeść grzyby?

Dlaczego nasze babcie mówią aby nie podawać dziecku grzybów? Pierwszą kwestią jest to, że grzyby są ciężkostrawne. Układy pokarmowe naszych małych pociech nie są gotowe na takie obciążenie i zjedzenie grzybów może przyprawić je o bardzo niemiłe dolegliwości. Dodatkowo chityna, którą zawierają grzyby podrażnia układ pokarmowy. O ile dla nas nie stanowi to problemu to u dziecka sprawa wygląda już inaczej.

Właściwie to dwa koronne argumenty na to by nie podawać dziecku grzybów. Oczywiście istnieje również samo ryzyko zatrucia, jednak już sami jedząc te grzyby musimy być pewni, że są one jadalne.

W jakim wieku dziecko może zacząć jeść grzyby?

Najpopularniejszym twierdzeniem jest, że w wieku 10 lat. Dlatego gdy mamy kilkuletnie dziecko oszczędźmy mu późniejszych nieprzyjemności po zjedzeniu grzybów. Ja w takim wypadku dla moich dzieci przygotowuję podobne danie na bazie pieczarek aby również mogły je zjeść i nie czuły się gorzej przy stole. Możecie również zastosować podobne wyjście w takiej sytuacji.

Inne artykuły o grzybach, które mogą Ci się spodobać

  1. Jakie grzyby zbierać i jak to robić?
  2. Jak suszyć grzyby w piekarniku
  3. Kania, jak ją rozpoznać i jak ją przygotować

 

Podobne artykuły