Jakie grzyby zbierać i jak to robić?

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-09-06

Dzisiaj mam kilka informacji bardziej dla początkujących grzybiarzy. Starzy grzybiarze mający swoje miejsca i sposoby na zbierania grzybów raczej nie potrzebują takich rad. Chociaż niektóre również mogą się im przydać. Zapraszam do lektury i do lasu na grzyby :)

Jakie grzyby zbierać?

Jest jedna bardzo ważna zasada. Zbieramy takie grzyby, które znamy! Pamiętajcie, że chociaż jest to miły spacer po lesie to jednak od tego co znajdziemy może zależeć życie naszych bliskich i nas samych. Dlatego zbierając grzyby zbieraj tylko takie, które znasz. Naucz się dobrze kilku popularnych gatunków np. trzech i tylko je zbieraj. Dzięki temu możesz uniknąć wielu tragicznych konsekwencji od samego zatrucia pokarmowego zaczynając.

Jeśli chodzicie na grzyby też nie zbierajcie grzybów blaszkowych, a jedynie te, które pod spodem mają gąbeczkę. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko zebrania grzybów niejadalnych. Zawsze nasze grzyby, które zbierzemy i nie jesteśmy do nich pewni możemy zanieść do lokalnej Stacji Sanitarnej i poddać je analizie bezpłatnie.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Podgrzybek

Znajdziemy go zarówno w lasach iglastych jak i liściastych. Jest bardzo popularnych w lasach grzybem więc możemy ograniczyć się do zbierania grzybów nawet wyłącznie do niego, a nasz kosz i tak się zapełni. Bardzo lubią mech i miejsca pod drzewami. Często w lasach leżą gałęzie po ścinkach, wtedy je podnoszę i pod nimi można spotkać naprawdę sporo podgrzybków.  W zależności od rozmiaru kapelusz będzie wyglądał inaczej. Przy małym podgrzybku jest kulisty, ale im grzyb jest większy tym kapelusz bardziej się prostuje. Kapelusz jest brązowy, a noga dosyć gruba i bladożółtym kolorze.

W Polsce znajdziemy wiele rodzajów podgrzybka. Możemy wyróżnić 10 jego rodzajów. Poniżej znajdziecie listę, która jest linkiem do każdego z nich. Zobaczcie jak dokładnie wyglądają aby móc rozpoznać je w lesie.

  1. podgrzybek brunatny
  2. podgrzybek brzoskwiniowy
  3. podgrzybek czerwonawy
  4. podgrzybek morawski
  5. podgrzybek obciętozarodnikowy
  6. podgrzybek oprószony
  7. podgrzybek pasożytniczy,
  8. podgrzybek złotawy
  9. podgrzybek zajączek
  10. podgrzybek żeberkowaty

Atlas grzybów zawsze przy sobie

Nie musisz go kupować, przecież żyjemy w dobie technologii :) Bez problemu znajdziecie atlas grzybów na swój telefon. Jeśli korzystacie z Androida możecie pobrać za darmo aplikację Atlas grzybów.

Jak zbierać grzyby. Wykręcać czy wycinać?

Kiedyś niektórzy mówili, że grzyby powinno się odcinać nożem, a grzybnię pozostawiać w ziemi. Dzisiaj wiemy, że to nie jest prawidłowa metoda. Przy wycinaniu nożem musimy liczyć się z tym, że reszta trzonka zacznie gnić i zainfekuje grzybnię. Prawdą jest jednak to, że nie wszyscy mykolodzy tak twierdzą więc znajdziecie wiele różnych opinii, dlatego ciężko ocenić czy jest to tak bardzo zły sposób.

Z drugiej strony podczas wykręcania grzybka czyli tej drugiej metody, która jest zalecana, tak naprawdę niszczymy pajęczynę grzybni i dlatego wiele osób zaleca cięcie.

Reasumując skoro nie ma jednoznacznych dowodów na to, który ze sposobów jest lepszy i osoby zajmująco się naukowo tym tematem nie potrafią osiągnąć wspólnego stanowiska to po prostu niech każdy postępuje tak jak mu wygodniej i wedle swojego uznania i przekonania co jest lepsze. Ja osobiście korzystam z noża bo tak nauczyła mnie jeszcze babcia.

Gdzie zbierać grzyby?

Każdy grzybiarz ma swoje sprawdzone miejsca. Nie wszyscy chcą jedna się tą wiedzą dzielić, a jeśli chcemy wyjść na grzyby, ale nie jesteśmy zapalonymi grzybiarzami to pojawia się problem. Gdzie pójść aby nie wrócić z pustym koszykiem? Jest kilka rozwiązań. Jednym z nich jest mapa aktualnego występowania grzybów, która znajdziemy na stronie grzyby.pl.

Mapa jest aktualizowana na podstawie zgłoszeń użytkowników. Pokazuje ona jakie szanse na zebranie grzybów mamy w konkretnym regionie kraju. W zależności od koloru możemy zobaczyć ile sztuk grzybów jedna osoba może zebrać w ciągu godziny. Więcej informacji możemy zyskać po założeniu konta, które jednak kosztuje.

Problem tego typu map jest taki, że są one aktualizowane na podstawie doniesień użytkowników. Dlatego im większy portal tym mapa jest lepsza i dokładniejsza. W przypadku mniejszych stron mapa może nie odzwierciedlać rzeczywistej sytuacji.

okresie grzybobrania dobre miejsca na zbierania grzybów podają też często lokalne portale więc wtedy warto je śledzić. Czasem robią to sami użytkownicy w komentarzach na Facebooku. Oto jedna z map, która pokazuje jak wygląda sytuacja w województwie lubuskim. Wystarczy kliknąć na mapę aby do niej przejść.

Przeszukując lokalne portale możecie znaleźć podobne informacje, albo od użytkowników, albo stworzone przez właśnie te strony lokalne, które dobrze orientują się w sytuacji miejscowej. Dzięki temu idąc na grzyby nie musimy strzelać w ciemno. Mapa występowania grzybów to bardzo przydatna informacja.

O której godzinie na grzyby

Wszyscy mówią, że jak na grzyby to tylko rano. Powiem szczerze, że u mnie przy dzieciach takie coś po prostu nie wychodzi. Dlatego chodzę na grzyby zdecydowanie później. Inni mówią, na pewno nic już nie znajdziesz. Zawsze jednak znajduję :)

Czasami śmieję się, że to jedeno z mitycznych powiedzonek grzybiarzy, które ma na celu odstraszenie niedzielnych grzybiarzy by nikt im grzybów nie wyzbierał :) Prawda jest jednak taka, że w dobrym miejscu grzyby znajdziecie zawsze. Oczywiście im później tym Wasze szanse maleją bo po prostu więcej ludzi to miejsce odwiedziło. Łatwo to zauważyć. Gdy wejdziecie do części lasu, w którym grzyby są poprzewracane, widać poucinane nóżki albo rozrzucone kapelusze grzybów co brzydziej wyglądały to lepiej poszukać nowego miejsca.

Podobne artykuły