Mity na temat kleszczy, o których prawdę musisz znać!

Zdrowie Data publikacji: 22 kwietnia 2019

Na temat kleszczy krąży wiele mitów, na które nie powinniście się dać nabrać. Kleszcze należą do rodziny pajęczaków z podgromady roztoczy. Są to pasożyty, które żywią się krwią i roznoszą wiele niebezpiecznych chorób.

Czym są kleszcze?

Kleszcze są niewielkich rozmiarów. Mają do 30 mm długości i okrągły kształt ciała. Początkowo są spłaszczone, ale gdy się najedzą i zbiorą w swoim ciele krew stają się wypukłe.  Można zaobserwować to na zdjęciu poniżej.

W Polsce można znaleźć 19 gatunków kleszczy. Wiosna to czas gdy zaczynają nam zagrażać. Są dla nas niebezpieczne przede wszystkim z powodu roznoszenia choroby nazywanej boreliozą. Niestety zachorowalność na nią z roku na rok jest coraz większa. Im szybciej usuniemy kleszcza tym lepiej, zmniejsza to ryzyko zakażenia. Nie możemy jednak robić tego samodzielnie. Nawet robiąc to do 12 godzin po ugryzieniu znacznie zmniejszamy ryzyko.

Aktywność kleszczy pojawia się w momencie gdy temperatura przekroczy 5 stopni w ciągu doby. Dlatego pojawiają się już w marcu gdy budzą się ze snu zimowego i muszą znaleźć sobie pierwszego żywiciela. Druga fala kleszczy przypada na wrzesień. Gdy średnia temperatura spada poniżej 5 stopni znów zapadają na sen zimowy.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami

Powinniśmy zmniejszać ryzyko kontaktu z kleszczami, które wbrew pozorom kryją się najczęściej dość nisko w trawie lub niskich zaroślach. Dlatego nawet podczas zabawy w parku miejskim należy założyć spodnie z długim nogami i bluzy z rękawami. Spodnie dziecku najlepiej też wpuścić do skarpetek. Do tego dochodzą środki, które pomagają nam chronić się przed kleszczami i odstraszają je.

Usuwanie kleszczy

Nie powinniśmy stosować porad, które znajdziemy w Internecie np. stosowania olejku miętowego na kleszcze, masła czy alkoholu. Samodzielne usuwanie kleszczy wspomaga specjalny zestaw, który można kupić w aptece. Warto wtedy kleszcza zawsze zachować i oddać do Sanepidu do zbadania. Kleszcz profesjonalnie usunie nam jedynie lekarz.

Mity na temat kleszczy

Kleszcze skaczą na nas z drzew

Nie jest to prawdą. Kleszcze nie wchodzą powyżej wysokości ok. 1.5 m nad ziemią. Dlatego najczęściej kryją się w trawie i niskich krzakach. Zwykle też nie są dla nas widoczne bo kryją się na spodniej części liści. Dlatego ważne jest w przypadku dzieci by na wypady do lasu i parku ubierać długie spodnie i najlepiej wpuścić je w skarpetki. W przypadku dzieci, do tego dochodzi ochrona rąk, karku i głowy. Znajdują się one nadal w zasięgu ataku kleszczy. Im mniej odkrytych partii ciała tym bezpieczniej.

Kleszcz też nie gryzie tam gdzie spadnie. Może dostać się na nasze ubranie gdy wyczuje żywiciela, a następnie przetransportuje się w miejsce, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona i tam właśnie nas ugryzie. Dlatego też mimo dobrego ubrania się po wizycie w lesie powinniśmy przyjrzeć się dokładnie naszemu ciału i sprawdzić czy nie ma kleszczy.

Zobacz również: Zapachy, które odstraszą kleszcze

Kleszcze nie lubią jasnych ubrań

Kleszcze są ślepe dlatego kolor naszego ubrania nie może ani ich odstraszyć ani zachęcić do ataku. Warto jednak ubrać jasne ubranie gdy idziemy na spacer bo łatwiej jest na nim zauważyć ciemnego kleszcza.

Kleszcze atakują tylko latem

To nie prawda. Tak jak wspominaliśmy wcześniej ich aktywność zaczyna się w momencie gdy średnia temperatura przekroczy 5 stopni w ciągu całej doby. Dlatego zdarzają się różne anomalie i kleszcze mogą przebudzić się nawet w grudniu gdy przydarzą się ciepłe dni i noce. Pojawiają się już wiosną i możemy spotkać je zwykle od marca co uzależnione jest właśnie temperaturą.

Kleszcze usuwa się smarując je tłuszczem

Nie powinniśmy niczego nakładać na kleszcza, ani go niczym pryskać. W internecie są porady, które zalecają użycie masła czy spryskanie go olejkiem miętowym. To zły pomysł. Pasożyt zaczyna się stresować odcięciem dostępu do tlenu. Wtedy może wpuścić do naszego organizmu jeszcze więcej szkodliwych toksyn. Lepszym sposobem jest skorzystanie ze specjalnego urządzenia dostępnego w aptekach, które pozwala łatwo go wykręcić. Miejsce po kleszczu dezynfekujemy, a samego kleszcza najlepiej zachować i oddać do badania by sprawdzić go pod względem boreliozy.

Kleszcze atakują tylko rano i wieczorem

To nie prawda, że w południe możemy czuć się bezpieczni. To prawda, że ich aktywność będzie większa w godzinach porannych i wieczornych. Ale to nie daje nam żadnej gwarancji, że w nocy czy w południe kleszcz nas nie dopadnie. Dlatego zawsze musimy zabezpieczać się przed kleszczami.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły