Czy najnowsze badania Uniwersytetu Harvarda będą końcem dla gazowanych słodkich napojów?

Zdrowie Data publikacji: 03 kwietnia 2019

Wszyscy dobrze wiemy, że słodzone napoje gazowane nie są dla nas dobre. Często wiąże się je z problemem otyłości czy cukrzycy. Są łatwo dostępne i może kupić je każdy niezależnie od wieku. Nawet dzieci bez naszej kontroli mogą spożywać je w większych ilościach. W czasopiśmie American Heart Association opublikowano badania naukowców z Harvardu. Czy staną się one przełomem i spowodują ograniczenia w sprzedaży tego typu napojów?

Słodkie napoje gazowane, a ich wpływ na zdrowie

Naukowcy sprawdzili jak na zdrowie ludzi, którzy piją dwa razy dziennie lub więcej wpływają słodkie napoje. Dotyczy to wszystkich napojów np. gazowany, napojów sportowych czy soków owocowych słodzonych cukrem. Zebrano dane 100 000 mężczyzn i kobiet w wieku ok. 30 lat. Mężczyźni, którzy spożywali co najmniej dwa napoje dziennie mieli 29% większe ryzyko śmierci od tych, którzy pili mniej niż jeden napój dziennie.

Jeszcze gorzej jest w przypadku kobiet, u których ryzyko śmierci wzrosło do 63%. Ryzyko raka piersi w przypadku kobiet pijących dwa i więcej takich napojów dziennie wzrosło o 34%. Uogólniając wyniki, mężczyźni i kobiety pojący dwa i więcej takich napojów dziennie mieli o 31 procent większe ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia i 18 procent częściej umierali z powodu raka.

Naukowcy odkryli, że wraz z ilością spożywanych napojów wzrasta ryzyko. Dlatego ograniczenie ilości tego typu napojów jest dobrym pomysłem, a całkowite wyeliminowanie ich byłoby dla nas najzdrowsze. Ponadto naukowcy odkryli, że kobiety, które piły napoje bez cukru, czyli słodzone sztuczne (tak zwane dietetyczne) nadal miały podwyższone ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły