Masz częsty problem ze wzdęciami? Ogranicz te rzeczy w swojej diecie!

Zdrowie Data publikacji: 11 listopada 2018

Jak zapobiec wzdęciom? Wzdęcia to nic innego jak gromadzenie się gazów w jelitach. Powodują one dyskomfort i problem może dotknąć każdego z nas, ale niektórzy maja go dużo częściej. Wtedy zazwyczaj odpowiedzialna jest za to nasza dieta bogata w składniki, które powodują wzdęcia. Dzisiaj powiemy Wam co ograniczyć aby temu zapobiec. Spróbujcie tego i sprawdźcie czy problem ze wzdęciami zniknie.

Co ograniczyć w diecie by zapobiec wzdęciom

  1. Białko – nadmiar produktów bogatych w białko powoduje uwalnianie się w jelitach dużo dwutlenku węgla co powoduje wzdęcia.
  2. Tłuste potrawy – podobnie działają tłuste potrawy bogate w tłuszcz zwierzęcy, dlatego należy je ograniczyć w swojej diecie.
  3. Owoce – takie owoce jak jabłka, śliwki, gruszki czy winogrona zawierają sorbitol, który powoduje wzdęcia.
  4. Warzywa strączkowe – warzywa takie jak fasola, groch, soczewica czy ciecierzyca mogą powodować wzdęcia. Jeśli masz z nimi problem, ogranicz je.
  5. Napoje gazowane – zawierają dwutlenek węgla, który powoduje wzdęcia w oczywisty sposób.
  6. Błonnik – błonnik jest ogólnie dobry i powinien znaleźć się w naszej diecie, ale jego nadmiar może prowadzić do wzdęć.
  7. Produkty pszenne – gluten, który zawarty jest w pszenicy zwiększa produkcję gazów.
  8. Warzywa cebulowe – cebula, czosnek, szczypior
  9. Soki owocowe – fruktoza wspomaga fermentację i wydzielanie się gazów
  10. Słodycze – bakterie jelitowe bardzo je lubią, wzmaga się wtedy fermentacja

To jednak nie wszystko, są produkty, które zapobiegają wzdęciom i warto je wprowadzić do swojej diety. Należą do nich zioła i przyprawy takie jak mięta, majeranek czy kminek. Możesz też jeść imbir. Skuteczne będą probiotyki czyli produkty, które przeszły fermentację np. kiszonki. Warto też pić sporo wody.

Zobacz również: Jak pozbyć się wzdętego brzucha w 24h

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły