Chrapanie jest powszechnym problemem, na który cierpi bardzo wiele osób. Okazuje się, że dotyka nawet kobiet w ciąży. Szacuje się, że statystycznie około 30% kobiet w ciąży może doświadczyć chrapania. Jeżeli zastanawiasz się, jakie mogą być skutki chrapania, a także czy jest ono groźne dla kobiet w ciąży, przeczytaj ten poradnik i dowiedz się z niego więcej.
Zapewne dolegliwość, jaką jest chrapanie, domyślnie nie jest wiązana z kobietami w ciąży, a wydaje się nam, że najczęściej dotyka ono zazwyczaj osób otyłych. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że chrapanie dotyka kobiety w ciąży, co więcej, wraz z rozwojem ciąży, szanse na powstanie chrapania zwiększają się. Jeżeli u kobiety w ciąży zaistnieje dana dolegliwość, nie wolno jej zbagatelizować, gdyż może odbić się to w niemiły sposób na zdrowiu mamy jak i nienarodzonego dziecka.
Zazwyczaj winowajcą chrapania są obrzęki śluzówki, które powstają poprzez zmiany hormonalne. Dzieje się tak za sprawą wzrostu poziomu hormonów progesteronu, jak i estrogenu, co zaś prowadzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych w nosie i do ich przekrwienia. Okazuje się, że hormony mogą również być odpowiedzialne za opuchnięcia tkanek nosowych, co zaś może spotęgować samo chrapanie podczas ciąży.
Innym powodem, który może mieć wpływ na chrapanie, jest wzrost wagi kobiety w ciąży. Dzieje się tak z uwagi na nadmierne nagromadzenie się ilości tkanki tłuszczowej wokół szyi, co zaś może zakłócić odpowiedni przepływ powietrza. Wszystko to może doprowadzić właśnie do chrapania. Zdarzają się również przypadki, że chrapanie w ciąży może mieć powiązania z większym naciskiem na przeponę wraz z rozwojem płodu.
Na świecie przeprowadzono badania, które dowodzą, pewną ciekawą rzecz. Chodzi konkretnie o to, że im wyższe jest BMI, zanim kobieta zajdzie w ciąże, tym większe są szanse na pojawienie się chrapania podczas ciąży.
Istnieją również mniej istotne powody, które mogą powodować chrapanie i są nimi np. zatkany nos (katar, zapalenie zatok, i inne dolegliwości górnych dróg oddechowych), a także choroba wirusowa, czy bakteryjna, oraz zatrzymywanie wody w organizmie.
Zanim powiemy sobie o tym, czy chrapanie w ciąży jest niebezpieczne, najpierw zobaczymy, jakie mogą być jego skutki. Otóż wyróżnia się kilka ważnych skutków chrapania i są nimi:
Jak widać, nieleczone chrapanie w czasie ciąży może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Ponadto, nieleczone chrapanie może doprowadzić również do bezdechu sennego, co jest groźnym dla zdrowia i życia schorzeniem.
Zapewne większość z osób, które czytają ten poradnik, oczekiwało właśnie tego punktu. Każda z mam, która nie może się doczekać, aby zobaczyć swoją pociechę, zastanawia się, czy jeżeli doskwiera jej chrapanie w ciąży, to zaszkodzi ono jej dziecku.
Przejdźmy zatem do konkretów. Okazuje się, że samo chrapanie może nie jest szczególnie groźne, lub takie się nie wydaje, jednak jeżeli dojdzie już do powstawania bezdechów sennych, może to nieść za sobą niemiłe konsekwencje. Otóż kilkunastosekundowe powtarzające się epizody w nocy związane z bezdechem sennym i nieoddychaniem mogą doprowadzić do rozmaitych powikłań, które opisane są w poprzednim akapicie. Szczególną uwagę powinny mieć kobiety, u których obwód szyi wynosi ponad 40 centymetrów.
Zdarzały się również przypadki, że chrapanie w ciąży, doprowadzało do niskiej masy urodzeniowej dziecka. Lecz to nie wszystko, gdyż występowały również takie odmienności od normy, jak niska punktacja w skali Apgar, czy chociażby większa możliwość cięcia cesarskiego. Powodem tego, jest, że zaburzony oddech podczas snu, źle wpływa na krążenie krwi i również je zaburza. Wszystko to wpływa na możliwe gorsze dotlenienie płodu, zatem w niektórych przypadkach może nawet zaistnieć przedwczesny poród.
Jednak są i nieco lepsze wiadomości, dzięki którym można się uspokoić. Konkretnie szacuje się, że co dziesiąta kobieta w ciąży zaczyna chrapać w pierwszym trymestrze, natomiast w trzecim może chrapać nawet połowa ciężarnych. Jak widać, jest to popularna dolegliwość podczas ciąży. Okazuje się jednak, że wraz z postępem ciąży, dolegliwość ta może się pogłębiać. Jednak spokojnie, badania dowodzą, że jeżeli kobieta w ciąży wcześniej nie zmagała się z tą dolegliwością w sposób przewlekły, czy ciągły, a jedynie np. z powodu infekcji górnych dróg oddechowych, a dopiero chrapanie można było zaobserwować właśnie podczas rozwoju dziecka w brzuchu, ustąpi ono zaraz po narodzinach. Dzieje się tak w znacznej większości przypadków.
Kobiety, które doświadczają chrapania podczas ciąży, zapewne zastanawiają się, jak sobie z nim radzić. Okazuje się, że jest na to kilka sposobów.
Jednym z nich jest wizyta u laryngologa, który może zalecić coś na prawidłowe oddychanie. Konkretnie chodzi o prawidłowy przepływ powietrza podczas snu. Usprawnić to może np. zmiana poduszki na bardziej płaską, dzięki której można lepiej ustabilizować głowę, a zarazem ułożenie górnych dróg oddechowych, a także wypróbować inne ułożenie ciała podczas snu. Jest to ważne, gdyż chrapanie nasila się w głębokiej fazie snu, zatem wtedy kiedy nasz organizm najbardziej odpoczywa.
Jednak jeżeli nie chce się korzystać z pomocy laryngologa, a poradzić sobie jakoś we własnym zakresie, można jako leczenie chrapania zastosować np.
Jeżeli jesteś w ciąży, chrapanie, lub ryzyko chrapania może spędzać Ci sen z powiek. Okazuje się, jednak, że wiele kobiet w ciąży chrapie i nie zawsze musi wiązać się to z poważnymi konsekwencjami. Najważniejsze jest zachować spokój, lecz także nie bagatelizować problemu i nie dopuścić do powstawania bezdechów sennych. Na szczęście, jak widać, można podjąć odpowiednie kroki w celu zniwelowania chrapania w ciąży. Najważniejsze, aby podjąć je w porę.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.