Zobacz dlaczego nie powinno się całować zwierząt i dawać im lizać po twarzy

Zdrowie Data publikacji: 26 stycznia 2017

Statystyki pokazują, że większość właścicieli zwierząt domowych traktuje je jak członków rodziny. Nic więc dziwnego, że okazują czułość czasem je całując lub dawać lizać się pupilom po twarzy. Jednak czy zastanawialiśmy się nad tym czy jest to bezpieczne?

Czy pysk psa jest bardziej czysty niż nasze usta?

Jest to często powtarzany mit. Marty Becker, autor książki „Chicken Soup for the Soul of the Dog Owner” rozwiewa ten mit. Wystarczy obejrzeć psu pysk i sprawdzić zapach z niego aby się o tym przekonać. Nasze zwierze w przeciwieństwie do nas bierze do pyska dużo więcej rzeczy, w tym śmieci, zabawek, które leżą na podłodze lub w ogrodzie. Dlatego nie może być on czyściejszy od naszych ust.

Ile bakterii zawiera psia ślina?

John Oxford, profesor wirusologii i bakteriologii na Uniwersytecie Queen Mary w Londynie zwraca uwagę na zagrożenie jakim jest psia ślina. Jednocześnie zwraca uwagę, że problemem jest nie tylko to co odbywa się w psim pysku, ale również to, że ich nosy spędzają większość życia przy ziemi nad odchodami innych psów, moczem czy brudnych narożnikach, które wydzielają nieprzyjemną woń. Dlatego nawet psie kagańce są pełne bakterii, wirusów i zarazków.

Co się stanie gdy bakterie te przedostaną się do organizmu człowieka?

Wirusy i bakterie przenoszone przez psią ślinę mogą stworzyć poważne problemy zdrowotne u ludzi. W ustach psów i kotów powszechnie występują bakterie canimorsus capnocytophaga. Mogą wywołać one u człowieka infekcję. Do tego mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, gdy dostaną się przez otwarte rany, a wiemy przecież o tym, że wiele osób uważa, że ślina psa przyśpiesza gojenie. Dodatkowo grozi nam zagrożenie zarażenia grzybicą, co jest chyba najczęściej spotykanym przypadkiem. Do tego zakażenie MRSA, które wpływa na skórę (gronkowiec złocisty).

Zawsze powinno przestrzegać się następujących zasad

  1. Dbać o higienę jamy ustnej naszego pupila
  2. Nie pozwalać by lizał on małe dzieci (innych członków rodziny zresztą też)
  3. Nigdy nie całować psa i nie pozwalać na to dzieciom
  4. Stosować specjalne szampony dla psa, które zabijają bakterie i grzyby
  5. Nie karmić zwierząt surowym mięsem czy jajkami
  6. Regularnie czyścić kaganiec i miskę psa, z której je

Źródło artykułu: https://brightside.me/wonder-animals/this-is-why-you-should-stop-kissing-your-pets-294760/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły