Lubisz lody? Nie odmawiaj sobie – wpływają pozytywnie na zdrowie

Zdrowie Data publikacji: 16 czerwca 2024

Bez najmniejszych wątpliwości lody to ulubiony przysmak zarówno dzieci, jak i dorosłych. Letnie upały, wakacje i beztroski czas tylko i wyłącznie sprzyjają sięgnięciu po pyszne słodycze, które dają przyjemne orzeźwienie na dłuższą chwilę. Czy jednak dbając o zdrowie, możesz je jeść w nieograniczonych ilościach? Sprawdź!

Lody, lody dla ochłody!

W okresie wakacyjnym na każdym kroku możesz spotkać budkę obfitującą w lody w różnych wariantach. Wciąż do tych najpopularniejszych należą automaty serwujące świderki amerykańskie i lody włoskie. Na straganach nie brakuje też lodów gałkowanych mlecznych i wykonanych z samych owoców – czy każde z nich są warte wyboru?

Lody to absolutna przyjemność, podczas ich spożywania wydzielane są endorfiny, czyli hormon szczęścia. Nie odmawiaj sobie dawki pozytywnej energii, myśląc wyłącznie o zdrowym odżywianiu. Jeśli masz ochotę, sięgnij po lody z automatu. Pamiętaj jednak, że te przygotowywane są z gotowych mieszanek, dlatego w ich składzie może być zawarte więcej chemicznych dodatków. Jeśli stawiasz na naturalność i ograniczoną ilość cukrów, warto zwrócić uwagę na lody rzemieślnicze, które coraz częściej można spotkać w kawiarniach i lodziarniach.

Czy jedzenie lodów może przynieść korzyści zdrowotne?

Okazuje się, że zmrożone słodycze podawane w wafelku mogą nieść szereg korzyści dla twojego zdrowia. Przede wszystkim regularne spożywanie lodów powoduje wydzielanie melatoniny, która odpowiedzialna jest za regulację cyklu snu. Co ciekawe, zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Oleśnicy częste jedzenie lodów może obniżać ciśnienie krwi, pozytywnie wpływać na pracę żołądka, wzmacniać odporność poprzez obniżanie temperatury organizmu oraz wspomagać koncentrację.

Pamiętaj, aby wybierając wakacyjny przysmak pamiętać o ewentualnych nietolerancjach pokarmowych i w przypadku uczulenia na nabiał sięgnąć po lody na bazie owoców np. sorbety.

Pyszne lody dla małych i dużych

Warto wspomnieć, że poszczególne punkty sprzedaży są regularnie kontrolowane pod względem bezpieczeństwa i jakości wyrobów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że odrobina przyjemności będzie dla ciebie i Twoich bliskich z pewnością korzystna.

Lody podobnie jak inne wyroby cukiernicze są bogate w cukry, tłuszcze oraz węglowodany. Bez obaw możesz spożywać je regularnie, jednak jak we wszystkim zachowaj umiar. Zbilansowana dieta to podstawa, dlatego oprócz słodkich zmrożonych gałek na waflu nie zapominaj o pożywnym śniadaniu, kolacji i oczywiście regularnym nawadnianiu organizmu.

  • https://www.gov.pl/web/psse-olesnica/wakacje--czas-na-lody

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły