Turcja to jedno z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych wśród Polaków. Aby zapewnić sobie spokojny i zdrowy wypoczynek, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę zdrowotną. Jak podaje Medonet, agencje turystyczne zalecają rozpoczęcie kuracji probiotykowej co najmniej tydzień przed planowanym wylotem. Dlaczego jest to tak ważne? Wyjaśniamy.
Podczas planowania wakacji, nie tylko w Turcji, ale i w innych krajach, najczęściej skupiamy się na wyobrażeniach o relaksie, kąpielach słonecznych, spacerach po plaży, zwiedzaniu oraz degustacji lokalnych potraw. Niestety, rzadko zastanawiamy się nad potencjalnymi dolegliwościami, które mogą nas spotkać. A te zdarzają się częściej, niż mogłoby się wydawać.
W Turcji najczęściej spotykaną dolegliwością jest tzw. zemsta sułtana, która może skutecznie zniszczyć plany wypoczynkowe, zmuszając turystów do pozostania w hotelu przez kilka dni. Jak podaje Medonet, zemsta sułtana to odpowiednik egipskiej zemsty faraona – są to nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe wynikające z zetknięcia się z inną florą bakteryjną oraz odmiennymi warunkami sanitarnymi.
Dlaczego więc warto przyjmować probiotyki przed wyjazdem do Turcji? Probiotyki, zawierające żywe kultury bakterii, kolonizują nasze jelita, chroniąc organizm przed patogenami chorobotwórczymi. Wspomagają one proces trawienia i wchłaniania składników odżywczych, co bezpośrednio wpływa na poprawę funkcjonowania układu odpornościowego. Medonet zaleca, aby kurację probiotykami rozpocząć od 7 do 14 dni przed planowanym urlopem i kontynuować ją przez cały okres wakacji.
Medonet przypomina również, że jeśli planujemy rodzinne wakacje w Turcji, probiotyki powinny być podawane także dzieciom. Ich flora bakteryjna jest bardziej wrażliwa, co sprawia, że są one bardziej narażone na infekcje układu pokarmowego.
Wybór odpowiedniego probiotyku może być trudny ze względu na szeroki asortyment dostępny w aptekach. Warto zwrócić uwagę na cztery główne czynniki: nazwę (kultury bakterii mają nazwy składające się z trzech członów), zawartość poszczególnych składników, sposób przechowywania preparatu oraz datę ważności. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem, który doradzi odpowiedni preparat zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
Pamiętajmy jednak, że przyjmowanie probiotyków nie zwalnia nas z obowiązku zachowania podstawowych środków ostrożności. Niezależnie od kraju, w którym przebywamy, powinniśmy pić tylko wodę butelkowaną, nawet do płukania zębów. Unikajmy spożywania napojów z lodem i zawsze myjmy ręce przed i po posiłku.