Czy wiesz co oznacza ten znak? Jest bardzo ważny i warto go zapamiętać!

Lifestyle Data publikacji: 14 marca 2021 / Aktualizacja: 2021-03-20

Międzynarodowy znak „pomóż mi” jest dyskretnym sygnałem, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub całkowicie obcej nam osoby. Informuje on o tym, że jesteśmy ofiarą przemocy. Nie możemy jednak przeciwstawić się i głośno zawołać o pomoc. Mogłaby spotkać nas przez to surowa kara ze strony naszego oprawcy, z którym na co dzień mieszkamy i żyjemy.

Międzynarodowy znak „pomóż mi”

Wiele osób staje się ofiarami przemocy domowej, a pandemia dodatkowo sprawiła, że nie mamy gdzie uciec. Ofiary przemocy domowej pozostawione są często same sobie. Znoszą codziennie przemoc ze strony swoich bliskich. Nie mogą poprosić o pomoc pozostając w domu.

Dlatego właśnie powstał ten znak. Jest to niewypowiedziane wołanie o pomoc, którego inicjatorem jest Canadian Women’s Foundation. Możemy wykonać ten znak podczas rozmowy na wideoczacie lub machając komuś przez okno. Podczas odbierania paczki od kuriera, czy stojąc za naszym oprawcą, gdy ten rozmawia z kimś. Nie musimy używać do tego słów.

Z drugiej strony wygląda on tak, jakbyśmy się z kimś witali lub żegnali. Osoba, która widzi ten znak i wie co on oznacza może jednak odszyfrować nieme wołanie o pomoc, które za nim jest ukryte.

Co zrobić, gdy ktoś pokaże nam ten znak?

Nie powinniśmy dawać oznak, że coś jest nie tak. Zwłaszcza gdy obserwuje nas osoba, która potencjalnie może być oprawcą. Ofiarę mogłoby to narazić na konsekwencje.

Kontakt z policją

Kończymy spotkanie lub rozmowę, tak jakby nic się nie stało. Po wszystkim jednak możemy skontaktować się z policją pod numerem alarmowym 112 i wyjaśnić sytuację, oraz poinformować, że osoba ta w ten sposób poprosiła nas o pomoc.

Kontakt z Niebieską Linią

Warto również skontaktować się z Niebieską Linią. Jest to Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Czynna jest całodobowo pod numerem telefonu 800 120 002. Tam możemy zasięgnąć informacji, skonsultować problem i dowiedzieć się, jak pomóc osobie, która nas o taką pomoc poprosiła.

Podobne artykuły