Duża różnica wieku – czy taki związek ma szansę?

Lifestyle Data publikacji: 15 czerwca 2021

Związki z dużą różnicą wieku we współczesnych czasach już nikogo nie dziwią. Szczególnie są popularne w celebryckim świecie. Co chwila słychać o nowych doniesieniach na temat związku aktora w podeszłym wieku z młodą dziewczyną. Coraz mniej dziwi również, że dojrzałe kobiety szukają partnerów wśród mężczyzn młodszych od siebie o 15 lub więcej lat. Najgłośniejsza była relacja Jennifer Lopez z Casperem Smartem, młodszym od piosenkarki o 18 lat! Jakie są powody nawiązywania relacji z tak dużą różnicą wieku? Jest to kaprys, moda, a może chęć przeżycia prawdziwego uczucia?

Czy związki z dużą różnicą wieku mają szansę?

Czy związki z dużą różnicą wieku mają szansę? Na dwoje babka wróżyła. Niezależnie od różnicy wieku między partnerami może dojść do wielu konfliktów, które mogą przekreślić szanse na szczęśliwy związek. Duża różnica wieku może jednak generować sporo problemów, których na początku się nie dostrzega.

Związki z dużą różnicą wieku zmagają się z nieco innymi problemami niż pary o zbliżonym roku urodzenia. Czasy się zmieniają, dlatego nikogo już nie dziwi, że mężczyzna po 50-stce lub 60-siątce wiąże się z 20-paroletnią dziewczyną. Trzeba jednak rozważyć wszystkie za i przeciw takiej relacji, ponieważ pomimo ogólnej akceptacji społecznej można napotkać kilka niewybrednych komentarzy, które mogą wprawić w osłupienie i odebrać przyjemność z cieszenia się życiem. Podstawą każdego udanego związku, bez względu na różnicę wieku jest dopasowanie. Jeżeli jesteście do siebie podobni, uzyskacie pełną satysfakcję w związku, ponieważ nie będzie w nim poważnych konfliktów. Choć pary oczywiście muszą negocjować wiele kwestii, a czasem konieczne są kompromisy, jeżeli dogadujecie się w fundamentalnych sprawach, relacja będzie trwała i szczęśliwa. Niestety, pary z dużą różnicą wieku napotykają na problemy głównie dotyczące kilku wspólnych obszarów życia. Partnerów może różnić podejście do pieniędzy, dzieci, jak i spędzania wolnego czasu. W końcu młoda dziewczyna zwykle chce się wyszaleć, imprezować, kupować modne ubrania. Nie w głowie są jej macierzyńskie obowiązki czy siedzenie wieczorem przed telewizorem na kanapie. Pan po 60-siątce czasem woli już nieco spokojniejszy tryb życia, na mniejszą ochotę na seks, a posiadanie dzieci uważa za problem, który zakłóci jego spokojne życie.

Osobom po tzw. przejściach zwykle nie spieszy się do formalizowania nowej relacji. Wręcz przeciwnie jest natomiast w przypadku osób, które wchodzą w poważną relację być może po raz pierwszy i chcą wiedzieć na czym stoją. Wasze oczekiwania mogą się różnić, dlatego warto obgadać ten temat, gdy zacznie robić się poważnie.

Związki z dużą różnicą wieku bardzo często nie są akceptowane przez rodziny oraz przyjaciół. Następuje naturalna selekcja, a bliscy zwykle patrzą z podejrzliwością i na starszego partnera i na młodą dziewczynę, która decyduje się na wejście w tę relację. On oceniany jest jako bawidamek, który chce wykorzystać naiwność dziewczyny, a ona jako wyrachowana dziewucha, która „leci” tylko na jego pieniądze. Trzeba być przygotowanym na zmierzenie się z takimi opiniami. Czas pokaże, czy relacja była szczera, czy jedynie oparta na osiągnięciu wzajemnych korzyści. 

Różnica wieku między partnerami zawsze niesie za sobą ryzyko, należy jednak pamiętać, że nie jest to jedyny aspekt, który wpływa na trwałość związku. Czynników jest bardzo dużo, a wiek nie musi być decydujący, jeżeli dwie bratnie dusze spotkają się na swojej drodze. 

Czy lepiej gdy kobieta jest starsza czy mężczyzna?

Czy lepiej gdy kobieta jest starsza czy mężczyzna? Bardzo trudno jest to określić. Każdy związek jest inny, nie ma dwóch takich samych ludzi. Każda relacja ma swoje zalety oraz wady. Liczy się tutaj przede wszystkim dopasowanie oraz dojrzałość, która wykracza poza metrykę.

Związek młodej dziewczyny ze starszym mężczyzną nikogo już nie dziwi, ponieważ takie relacja przewijają się od lat. Natomiast czasem nadal są źródłem kontrowersji, gdy 20-letnia dziewczyna wiąże się z 70-letnim mężczyzną. Mogą tutaj pojawić się duże różnice w postrzeganiu związku, podejściu do seksu i wizji założenia rodziny. Starszy mężczyzna może nie chcieć dzieci, ponieważ już ma z poprzedniego małżeństwa i po prostu chce mieć spokój. Za to młoda dziewczyna może uznać, że jeżeli ma statecznego partnera, to dla niej najlepszy czas na założenie rodziny. 

Związki z dużą różnicą wieku są także problematyczne w przypadku starszych kobiet i młodszych partnerów. Tutaj mogą pojawić się podobne problemy co wyżej. Kobieta w pewnym wieku po prostu już nie może lub nie chce posiadać dzieci z różnych względów. Niektórzy młodzi mężczyźni dążą jednak do tego, aby przedłużyć swój ród i przekazać dalej swoje geny. Mogą pojawić się konflikty na tej płaszczyźnie.

Nie da się określić, czy lepiej jest gdy kobieta jest starsza czy mężczyzna. To nie od wieku partnerów zależy szczęście w związku, a od ich wzajemnego dopasowania. Jeżeli znajdziesz swoją drugą połowę różnica wieku nie powinna być problemem. 

Podobne artykuły