Zdrada – czy warto dać drugą szansę?

Lifestyle Data publikacji: 2021-05-08

Zdrada – krok, który niweczy zaufanie i poczucie bezpieczeństwa w związku. Zdradzają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie starsi i młodsi. Jest to sytuacja, która wystawia relację na ciężką próbę i nie każdy jest w stanie przejść z nią do porządku dziennego. Czy druga szansa to zawsze dobra droga? Czy zdradę można wybaczyć, a tym bardziej zapomnieć? Dowiedz się, jakie kwestie warto poruszyć w czasie rozmyślań nad tym, czy dać partnerowi drugą szansę po zdradzie.

  1. Czy dać drugą szansę po zdradzie? Kiedy to ma sens? 
  2. Jak zaufać po zdradzie?

Czy dać drugą szansę po zdradzie? Kiedy to ma sens?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dać drugą szansę po zdradzie, należy skupić się na prawdziwym wybaczeniu. Czym jest wybaczenie? Zadaj sobie pytanie, czy jesteś w stanie naprawdę odpuścić i skupić się na przyszłości? Rozpamiętywanie przeszłości nic nie da, a tylko zaszkodzi Wam obojgu. Ciągła podejrzliwość, snucie czarnych wizji, zamartwianie się to droga donikąd. Zdrada to sytuacja, która nadszarpuje fundament związku i druga szansa ma sens tylko na określonych warunkach. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dać drugą szansę po zdradzie, warto przemyśleć kilka kwestii:

  • Czy będziesz w stanie powstrzymać się od aluzji, wypominania, ciągłych nawiązań do zdrady? Takie zachowania nie pozwalają ruszyć naprzód i dają drugiemu partnerowi poczucie, że jego starania są zbędne. Choć to trudne, spróbuj przekreślić „grubą krechą” to, co było od tego, co jest. Tylko prawdziwe przebaczenie pomoże Wam przetrwać ten trudny czas.
  • Druga szansa po zdradzie to nie powód do trzymania partnera w złotej klatce do końca życia. Na początku możesz pozwolić sobie na kontrolę i pytania, ale z czasem każde z Was musi dojść do momentu, w którym będziecie sobie na nowo ufali. Jeśli druga szansa ma wypalić, konieczne jest, aby druga osoba mogła swobodnie żyć i zaskarbić sobie Twoje względy nie tylko pozwalaniem na nieustanną kontrolę. Ważne jest to odbudowanie Twojego poczucia bezpieczeństwa i szczera wiara, że to już nigdy się nie powtórzy.
  • Czy to była pierwsza taka sytuacja? Można rozważać, czy dać drugą szansę po zdradzie, ale trzecia, czwarta i kolejna to już poważna podstawa do stwierdzenia, że drugiej osobie nie można ufać. A zaufanie jest absolutną podstawą do budowania czegoś trwałego i szczęśliwego. 

Jak zaufać po zdradzie?

Proces odbudowania zaufania jest długi i wymaga cierpliwości ze strony obojga partnerów. Jak zaufać po zdradzie? Podstawą do odbudowania zaufania jest wspomniane już wcześniej wybaczenie. Bez niego nie ruszycie dalej i nie zbudujecie wspólnie swojego nowego „MY”. 

Nie bierz do siebie zdrady i nie szukaj winy w sobie – to bardzo istotne! Obarczanie siebie zachowaniem partnera to błędne koło. To osoba zdradzająca podjęła złą decyzję. Nawet jeżeli czegoś jej brakowało – istniała możliwość rozmowy, chęci naprawy związku i innych działań z jej strony. Niewarto jest obwiniać siebie za czyjeś błędy, podkopuje to poczucie własnej wartości i czyni człowieka nieszczęśliwym.

Jak zaufać po zdradzie, jeśli ciągle masz obawy o wierność partnera? Wypracujcie sobie metody i strategie, które w trudnych początkach będą budować w Tobie poczucie bezpieczeństwa. Niezbędną rzeczą jest zerwanie kontaktów między zdradzającym i obiektem zdrady. Ciągłe kontakty, na przykład w pracy, będą bardzo obciążać emocjonalnie osobę zdradzoną i utrudniać odzyskanie zaufania. 

Staraj cieszyć się związkiem i zauważać te dobre momenty. Jak zaufać po zdradzie, skoro w głowie widnieją tylko najgorsze wspomnienia? Przypomnij sobie te piękne chwile, których na pewno było mnóstwo. Pierwsze wspólne wakacje, randka, przeprowadzka. Łączyło i łączy Was coś wyjątkowego i warto o tym pamiętać. Złe wspomnienie pozostanie na zawsze, jednak dobrze jest dbać o to, by regularnie przykrywać je stosami nowych, wspaniałych chwil. Takie działanie sprawi, że zaufanie wróci, choć może zająć to kilka miesięcy, a nawet lat. 

Zdrada to niezwykle trudna sytuacja, która często kończy się rozstaniem. Druga szansa to opcja dla tych, którzy, mimo utraty zaufania, chcą spróbować odbudować wspólny świat na nowo. Starania ze strony obojga partnerów, absolutna szczerość i niepogrążanie się w przeszłości to sposób na to, by odzyskać poczucie bezpieczeństwa i wrócić na dobre tory. 

Podobne artykuły