Łamią Ci się paznokcie i wypadają włosy? Zapewne brakuje ci jednej rzeczy!

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-02-15

Wypadające włosy i łamliwe paznokcie to mogą być objawy niedoborów manganu. Mangan jest pierwiastkiem chemicznym, który pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Bierze udział w wielu procesach związanych z układem nerwowym, układem trawienia czy również odpowiada za nasze kości.

Jeśli brakuje Ci manganu tak naprawdę upośledza to wchłanianie innych witamin i minerałów powodując reakcję łańcuchową. Dlatego jest tak istotny w naszym organizmie. Gdy masz go zbyt mało zaczynasz czuć osłabienie, nudności, nawet może dojść do wymiotów i zawrotów głowy. Paznokcie robią się słabe i łamliwe, a włosy zaczynają wypadać. Długotrwałe braki manganu mogą również nieść ze sobą dużo bardziej niebezpieczne zagrożenia jak bezpłodność, ślepota czy nawet paraliż.

Naturalne źródła manganu

Jeśli zauważasz u siebie takie objawy warto spróbować wprowadzić do swojej diety parę produktów, które pozwolą Ci uzupełnić braki manganu. Na pewno Ci nie zaszkodzą a być może dzięki temu trafisz w źródło problemu i uda Ci się wyeliminować objawy.

Owoce morza

Owoce morza są bogatym źródłem manganu oraz innych witamin i minerałów. Posiadają również zdrowe dla nas kwasy tłuszczowe.

Orzechy

Orzechy włoskie i laskowe są bardzo dobrym sposobem na uzupełnienie niedoborów manganu. Do tego znajdziesz w nich Witaminę E, magnez i zdrowe kwasy tłuszczowe. Ale uważaj by nie przesadzić z ilością. Garstka dziennie wystarczy.

Szpinak

Dla każdego kto lubi szpinak mam dobrą wiadomość. 200g szpinaku wystarczy by dostarczyć odpowiednią ilość manganu oraz dwa razy więcej Witaminy A niż się zaleca :) Jeśli nie lubisz szpinaku to spróbuj go dobrze przyprawić solą i czosnkiem. Szpinak wtedy jest naprawdę dobry.

Fasola

Fasola jest bardzo dobrym źródłem dostarczenia manganu do Twojego organizmu. Do tego jest bogata w błonnik i witaminę C oraz magnez. Spróbuj włączyć ją do swojej diety wraz z wcześniejszymi produktami.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły