Jeśli będziecie opalać się na pewno również użyjecie filtru przeciwsłonecznego. Niestety podczas korzystania z filtrów wiele z nas popełnia te same błędy i popada w przeświadczenie o prawdziwości pewnych mitów, które faktycznie mają niewiele wspólnego z prawdą.
Nie ma żadnych potwierdzonych badań, które świadczyłyby o tym, że filtr ten szkodzi skórze. Za to są badania odwrotne, które twierdzą, że używanie filtrów z wysokim indeksem SPF pomagają chronić skórę i hamować jej starzenie.
To nie prawda, ochrona powinna być nałożona zawsze gdy na niebie operuje słońce. Prawdą jest, że w tych godzinach słońce operuje najmocniej, ale dermatolodzy ostrzegają, że silne promieniowanie UV występuje też w późniejszych porach dnia.
To również nie prawda. Chmury blokują promieniowanie podczerwone więc nie czujemy się tak gorąco, ale tylko 20% promieniowania UV jest przez nie blokowane. Dlatego nadal możemy się sparzyć.
Nie jest to do końca prawda. Dermatolodzy twierdzą, że nałożenie filtru nie blokuje reakcji organizmu i wytwarzania witaminy D. Żaden filtr nie zapewnia zresztą 100% ochrony. Oprócz tego witamina D powinna pochodzić też z naszej diety, a nie tylko opalania.
Nie ma badań, które by to potwierdzały. Oczywiście zdarzają się reakcje alergiczne, ale na przestrzeni lat badań nie stwierdzono aby jakieś składniki stosowane w filtrach przeciwsłonecznych działały toksycznie na organizmy ludzi czy zwierząt. Jak twierdzą dermatolodzy, gdyby coś było niezdrowego to już byśmy wiedzieli po samych ludziach. Tak naprawdę badania odbywają się w setkach tysięcy osób, które leżą na plaży i się opalają. Na pewno byłoby coś na ten temat wiadomo.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.