5 błędów, które popełniamy używając filtru przeciwsłonecznego

Zdrowie Data publikacji: 05 czerwca 2017

Jeśli będziecie opalać się na pewno również użyjecie filtru przeciwsłonecznego. Niestety podczas korzystania z filtrów wiele z nas popełnia te same błędy i popada w przeświadczenie o prawdziwości pewnych mitów, które faktycznie mają niewiele wspólnego z prawdą.

Mit 1 – Krem SPF 50 szkodzi skórze

Nie ma żadnych potwierdzonych badań, które świadczyłyby o tym, że filtr ten szkodzi skórze. Za to są badania odwrotne, które twierdzą, że używanie filtrów z wysokim indeksem SPF pomagają chronić skórę i hamować jej starzenie.

Mit 2 – Filtra muszę używać tylko między 10 rano a godziną 14

To nie prawda, ochrona powinna być nałożona zawsze gdy na niebie operuje słońce. Prawdą jest, że w tych godzinach słońce operuje najmocniej, ale dermatolodzy ostrzegają, że silne promieniowanie UV występuje też w późniejszych porach dnia.

Mit 3 – W pochmurny dzień nie potrzeba filtru

To również nie prawda. Chmury blokują promieniowanie podczerwone więc nie czujemy się tak gorąco, ale tylko 20% promieniowania UV jest przez nie blokowane. Dlatego nadal możemy się sparzyć.

Mit 4 – Noszenie filtru blokuje wytwarzanie Witaminy D

Nie jest to do końca prawda. Dermatolodzy twierdzą, że nałożenie filtru nie blokuje reakcji organizmu i wytwarzania witaminy D. Żaden filtr nie zapewnia zresztą 100% ochrony. Oprócz tego witamina D powinna pochodzić też z naszej diety, a nie tylko opalania.

Mit 5 – Niektóre filtry, a raczej ich składniki są toksyczne

Nie ma badań, które by to potwierdzały. Oczywiście zdarzają się reakcje alergiczne, ale na przestrzeni lat badań nie stwierdzono aby jakieś składniki stosowane w filtrach przeciwsłonecznych działały toksycznie na organizmy ludzi czy zwierząt. Jak twierdzą dermatolodzy, gdyby coś było niezdrowego to już byśmy wiedzieli po samych ludziach. Tak naprawdę badania odbywają się w setkach tysięcy osób, które leżą na plaży i się opalają. Na pewno byłoby coś na ten temat wiadomo.

 

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły