Kupujesz na AliExpress? Od nowego roku już nie unikniesz podatku.

Zakupy i promocje Data publikacji: 15 października 2020

Jak podaje money.pl, uniknięcie płatności podatku od dostaw z AliExpress będzie znacznie trudniejsze. Wszystko za sprawą zmiany przepisów, które dotyczą zakupów przez Internet.

Zakupy z AliExpress, a podatek

W cenach, które widzimy na AliExpress nie ma cła i VATu. To również dzięki temu produkty te są tak atrakcyjne cenowe. Kupując te produkty powinniśmy w swoim zakresie zapłacić podatek VAT, jednak nikt tego nie sprawdzał i nikt podatku nie płacił. Czasami jakaś paczka sprawdzona wyrywkowo utknęła w Urzędzie Celnym.

Już tak łatwo nie unikniemy podatku

Przepisy Unijne, które wejdą w życie z początkiem 2021 roku sprawią, że zakupy z Chin będą dla nas droższe. Paczki te zostaną bowiem obarczone zarówno cłem lub podatkiem VAT, albo obiema opłatami.

Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, od 1 stycznia 2021 roku, każda przesyłka z krajów trzecich będzie musiała podlegać procedurze celnej. Zostanie więc zgłoszona. Zwolnienie z należności celnej będzie obowiązywało do kwoty 150 euro (wcześniej było to 22 euro). Wymagany będzie natomiast podatek VAT.

Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej poinformował wirtualne media.pl, że każda przesyłka nada poza obszarem celnym UE będzie przez Pocztę Polską zgłaszana do odprawy celnej. Opłata celna będzie pobierana od przesyłek powyżej 150 euro. Do każdej przesyłki tego typu będzie również naliczony VAT.

Wirtualnemedia.pl zaznacza również, że w przypadku towarów wysłanych osobom fizycznym przez inne osoby fizyczne o wartości rzeczywistej do 45 euro na przesyłkę, będzie miało zastosowanie zwolnienie z opłat celnych i podatkowych.

Podobne artykuły