10 sposobów jak przetrwać dzień gdy czujemy się zaspani!

Lifestyle Data publikacji: 27 stycznia 2018

Wstajesz rano i już wiesz, że to nie będzie dobry dzień. Czujesz się nie wyspana, brakuje ci energii i chęci do tego by robić cokolwiek? Oto 10 sposobów, które mogą Ci pomóc przetrwać taki dzień, dodadzą Ci energii oraz poprawią nastrój. Zastosuj się do tych rad i sprawdź jak działają na Ciebie :)

1. Ogranicz kawę i napoje energetyczne

Brzmi to dziwnie, przecież kofeina pomaga nam się rozbudzić? Oczywiście nie musisz pomijać swojej codziennej kawy, która jest porannym rytuałem. Jednak pamiętaj, że to tylko zastrzyk energii na krótką chwilę. Dużo lepszej energii, która działa dłużej i stopniowo jest uwalniana dodają nam takie produkty jak:

 1. Jajka
 2. Fasola
 3. Orzechy
 4. Yerba Mate
 5. Owoc guarany
 6. Zielona herbata
 7. Gorzka czekolada
 8. Awokado

2. Weź ciepły i zimny prysznic

Gdy rano wstaniesz i potrzebujesz mocniejszego pobudzenia, który pozwoli Ci skuteczniej działać weź ciepły prysznic, a potem spłucz się chłodną wodą. Taki kontrast pobudzi Cię i orzeźwi. Czasem wystarczy też przemyć twarz zimną wodą. Gdy pracuję do późna i brakuje mi energii często właśnie to robię. Idę przemyć twarz i wracam do pracy, to naprawdę pobudza.

3. Dotleń organizm

Dotleniony organizm ożywia się. Tlen krążący w naszym ciele poprawia pracę mózgu, który zużywa go najwięcej. Dlatego gdy jesteśmy zaspani warto się trochę poruszać z samego rana. Poćwiczyć w domu lub wyjść do pracy trochę wcześniej i przejść się piechotą.

Możesz również wykonać bardzo proste ćwiczenie, które nie obciąża. Pomaga ono dotlenić nasz organizm.

 1. Połóż się na plecach na podłodze.
 2. Połóż jedną rękę na brzuchu poniżej żeber.
 3. Drugą rękę połóż na klatce piersiowej.
 4. Weź głęboki oddech nosem aż ręka na brzuchu zacznie się unosić.
 5. Wypuść powietrze przez usta jakbyś gwizdała, powoli.
 6. Wdechy i wydechy powtórz 10 razy.

4. Lody na śniadanie

Ten pomysł na pewno Ci się spodoba. Nie chodzi tu jednak o cukier, który zawierają, a o temperaturę. Zimne lody pobudzają metabolizm, to pomaga też obudzić nasz mózg i ożywić nas do pracy. Zresztą, kto nie lubi zacząć dnia od czegoś smacznego gdy nie czuje się dobrze? Niech tylko to nie stanie się Twoim nawykiem! :)

5. Zrób sobie plan dnia

Często wiele czasu podczas dnia tracimy na czynności, których nie musimy wykonać. Dlatego zrób sobie plan dnia, przestrzegaj go, a dużo szybciej skończysz swoje obowiązki dzięki czemu zyskasz dodatkowy czas na odpoczynek.

6. Ogranicz cukier

Cukier na krótko dodaje energii, ale tak naprawdę wzrost poziomu cukru we krwi może powodować uczucie zmęczenia. Jeśli chcesz zjeść coś słodkiego (oprócz lodów na śniadanie) to dużo lepszą przekąską będą owoce.

7. Zwiększ ilość światła

Odsłoń okna, zwiększ ilość światła w miejscu, w którym pracujesz. Gdy ograniczasz światło to naturalnie, że w takich warunkach czujesz się bardziej śpiąca. Światło pobudza mózg do pracy i pomaga w skupieniu uwagi o czym świadczą badania naukowe.

8. W ciągu dnia zrób drzemkę

Oczywiście nie każdy ma taką możliwość, ale jeśli ty możesz to zrób sobie w ciągu dnia drzemkę, która pomoże zregenerować siły. Mam dla Was nawet pewną ciekawostkę. Niektóre duże firmy jak Apple czy Google umożliwiają drzemki pracownikom w ciągu dnia. Tematem drzemek zajęła się NASA i sprawdziła ile powinna wynosić drzemka, byśmy się nie rozespali, a zyskali więcej energii. Miało to pomóc kosmonautom w pracy – idealna drzemka powinna wynosić 26 minut.

Nawet gdy nie uda nam się w tym czasie zasnąć to już samo leżenie w ciszy i zamknięcie oczu powoduje, że nasz organizm zaczyna wypoczywać i zyskujemy więcej siły.

9. Używaj mocnych zapachów

Mocne aromaty pobudzają. Cytrusy, iglaki, goździki, cynamon czy imbir mają właściwości energetyzujące. Możesz przygotować sobie z nich napój, albo aromatyczny odświeżacz powietrza.

10. Rozbudź swój umysł

Wykonaj proste ćwiczenie, które pobudza umysł. Możesz poczuć mrowienie czy nawet kręcenie się w głowie. Ćwiczenie to jednak bardzo dobrze działa i pobudza.

 1. Stań prosto i wyciągnij ręce przed siebie.
 2. Wnętrza dłoni skieruj w kierunku twarzy.
 3. Weź głęboki oddech i dmuchnij w dłonie jak najmocniej.
 4. Wykonaj szybko 7 takich oddechów.

Podobne artykuły