Ile powinny kosztować meble do kuchni?

Kuchnia Data publikacji: 2017-06-08

Każda z nas marzy o pięknej i praktycznej kuchni. Pełne nadziei i pomysłów udajemy się do projektanta, a potem dostajemy projekt oraz… wycenę. Wtedy nagle nasz optymizm pryska. Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na pytanie ile właściwie powinny kosztować meble kuchenne.

Często na grupach związanych z urządzaniem lub remontami widzę Wasze pytania „wycenili mi kuchnie na 15 tyś, czy to nie za dużo?”. Najtańszą opcją są oczywiście gotowe meble, które skupimy w sklepach z meblami lub marketach budowlanych. Niska cena oczywiście odbija się jakością wykonania oraz praktycznością. Jest to dobra opcja gdy naprawdę nie mamy pieniędzy, ale na pewno nie na lata.

Dochodzimy więc do gotowych mebli klasy premium lub robionych na wymiar. Zwłaszcza te ostatnie kuszą nas idealnym dopasowaniem do naszych potrzeb oraz przemyślnymi rozwiązaniami umożliwiającymi zaoszczędzenie miejsca.

Najtańsza opcja

Najtańsze są meble kuchenne gotowe z marketów budowlanych. Możemy je kupić już za ok. 500-800zł za zestaw na ok. 2,5m długości. Trochę droższe są meble z laminowanych płyt MDF, których cena może sięgać 1800zł za zestaw o ok. 2,5m długości. Jednak marzeniem każdej z nas tak naprawdę jest kuchnia na wymiar i tym właśnie teraz szerzej się zajmiemy.

Ile kosztują meble kuchenne na wymiar?

W zależności od regionu Polski ceny mogą trochę się różnić, ale największym determinantem będą materiały, z których zostały wykonane. Dlatego gdy pytacie na forum czy takie meble są drogie to tak naprawdę ktoś powie, że tak bo sam zakupił tańsze, ale pewnie z gorszego gatunkowo materiału, lub powie, że są tanie bo kupił meble z lepszego materiału.

Dlatego bez tej informacji tak naprawdę żadna odpowiedź nie będzie dla Was wartościowa. Meble należy bowiem rozpatrywać w kwestii materiałów, które są potrzebne do ich wykonania oraz zastosowanych technologii. Już sam cichy domyk potrafi zmienić cenę. Możecie kupić prosty tani amortyzator za ok. 5zł lub zastosować mocniejszy element lepszego producenta za sumę 3x większą. To samo dotyczy wszelkich komponentów naszych mebli kuchennych – prowadnice z domykiem, kosze wewnątrz szafek, szuflady, grubość dna, dodatkowe akcesoria. Naprawdę jest w czym wybierać i bardzo łatwo powiększyć sobie cenę zestawu nawet od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Zazwyczaj ceny mebli na wymiar oscylują w okolicach od 700zł za mb do nawet 2000 zł za mb. Rozbieżność jest ogromna i choć meble te na pozór wyglądają podobnie to liczy się wykończenie. Jedne zabezpieczone materiałem melaminowym będą dużo mniej trwałe niż te zabezpieczone laminatem. Cena jednak może być już dwukrotnie wyższa.

Materiały = cena

Fronty

Jak już wiecie, cenę kształtują materiały i dlatego jedna kuchnia o tych samych wymiarach może kosztować 7 tyś zł, a druga 15 tyś. Najdroższe są fronty drewniane, ich zaletą jest to, że bardzo łatwo można je odnowić i są trwałe. Coraz popularniejsze robią się też fronty fornirowane, które wykonuje się z płyty MDF i są tańszą alternatywą. Płytę następnie okleja się warstwą prawdziwego drewna. Na końcu znajdziemy fronty z płyty MDF, które są oklejane folią PCV albo lakierowane.

Blaty

Wybierać możemy też wśród blatów. Najdroższe są blaty kamienne. Są one bardzo odporne, ale zarazem ciężkie. Wystarczą one jednak na wiele lat i nie trzeba martwić się o ich zniszczenie. Zamiennikiem dla nich są blaty z konglomeratu czyli mieszanki minerałów, które również są trwałe, ale trochę mniej niż kamienne. To jednak sprawia, że są też trochę tańsze.

Dobry efekt dają blaty drewniane, które są następne w kolejności po blatach kamiennych i z konglomeratu jeśli chodzi o cenę. Drewno ostatnio też jest bardzo modne i daje bardzo ciekawy efekt stylistyczny.

Najtańsze są jednak blaty z płyt laminowanych. Są najmniej wytrzymałe i nieodporne na temperaturę czy zarysowania. Blaty takie mogą być oklejone tak, że będą wyglądać na droższe, ale to nie zmienia ich ceny. Dlatego patrząc na wyceny kuchni zwracaj uwagę na to jaki kuchnia posiada blat. Blat laminowany może kosztować 150zł za 3m długości, a za to już podobny blat drewniany będzie już 3-4 razy droższy.

Rozwiązania technologiczne

Tak jak wiele wyboru mamy w wyborze blatów czy frontów tak samo chętnie zaskakują nas producenci rozwiązań technologicznych do szafek kuchenny. Ciche domyki, wysuwane kosze, szafki narożne, haczyki, wysuwane listwy. Jest tego naprawdę wiele.

Gadżety te potrafią kosztować od kilkunastu do kilkuset złotych za sztukę. Dlatego w zależności od tego jak wiele rzeczy wybierzemy cena naszej kuchni może niebotycznie urosnąć. Dlatego warto najpierw przemyśleć rozwiązania, które są dla nas niezbędne. Warto w tym celu odwiedzić sklepy i pooglądać wystawy. Następnie wypisać to co chcemy mieć i wyliczyć ile to będzie kosztowało.

Cena końcowa

Dużo już dowiedzieliśmy się na temat tego co wpływa na cenę mebli kuchennych. Przejdźmy też do prostych wniosków czyli ile musimy wydać na taką kuchnię. Najtańsze kuchnie w ogóle bym pominęła, moim zdaniem nie są one warte swoich pieniędzy. Jakością przypominają gotowe zestawy, a musimy zapłacić za nie drożej. Dlatego za w miarę dobrej jakości laminat musimy zapłacić ok. 1100zł za mb. Jeśli dołożymy do tego zmyślne rozwiązania technologiczne cena powinna osiągnąć pułap ok. 1500zł za mb. 

Jeśli chcemy kupić meble fornirowane to musimy przygotować się na wydatek ok. 2000zł za mb. Ceny w tym segmencie są bardzo rozpięte, zaczynają się już nawet od pułapu laminatu. Meble te w podanej cenie będą już zawierały nowoczesne rozwiązania technologiczne. Meble z litego drewna dobrej jakości powinny też oscylować maksymalnie wokół ceny 2000 zł za mb.

Ile zatem powinna kosztować kuchnia? Jeśli nie potrzebujesz zestawu o długości większej niż 2,5m to najtańsza opcja wyniesie cię ok. 1600zł, Opcja lepsza jakościowo ok. 4,5 tyś zł, a opcja luksusowa ok. 7,5 tyś zł. Wszystko zależy od materiałów, indywidualnego projektu kuchni oraz rozwiązań. Dlatego jedne kuchnie o tych samych wymiarach mogą kosztować bardzo często nawet 2x więcej.

Podobne artykuły