Jak przechowywać chleb i przedłużyć świeżość pieczywa?

Kuchnia Data publikacji: 01 grudnia 2020

Jak przechowywać pieczywo, aby dłużej było świeże? Warunki przechowywania pieczywa są bardzo ważne z punktu widzenia jego świeżości i przydatności do spożycia. Chleb z czasem nie tylko stanie się czerstwy i niesmaczny, ale również może spleśnieć, a jedzenie takiego pieczywa negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Jak przechowywać chleb?

Przechowywanie chleba w odpowiedni sposób jest bardzo ważne. Chleb powinien znajdować się w suchym miejscu. Jeśli znajduje się w opakowaniu foliowym, powinien zostać z niego wyjęty. Zatrzymana w środku wilgoć może powodować, że pieczywo zacznie pleśnieć.

Pieczywo na wierzchu przechowujemy jeśli zamierzamy je zjeść w miarę szybko. Jeśli jednak chcemy zachować jego świeżość na dłużej, służą temu inne sposoby przechowywania pieczywa, które poznacie w dalszej części poradnika.

Dla długiej świeżości chleba ważne jest również to jakie pieczywo kupujemy. Jeśli zależy nam na tym, aby chleb długo zachowywał świeżość, najlepiej jest kupować chleb na zakwasie. Pieczywo wykonane z naturalnych składników dłużej jest świeże. To właśnie wszystkie sztuczne dodatki powodują, że szybciej traci świeżość i pleśnieje. Z pewnością zauważyliście, że bułki kupione w markecie, które pieczone są z gotowego gdłębokomrożonego ciasta już na drugi dzień nie są apetyczne.

Chleb upieczony na naturalnym zakwasie może zachować swoją świeżość przez tydzień i dłużej. Możemy bezpiecznie trzymać go w drewnianym chlebaku lub lnianych woreczkach. Naturalność materiałów jest tutaj również wskazana. Dzięki nim możemy zapewnić odpowiednia cyrkulację powietrza, która jest istotnym warunkiem przechowywania chleba, jeśli zależy nam na tym by pieczywo się nie psuło.

W czym przechowywać chleb?

Zastanawiasz się w czym trzymać chleb? Zwykle leży ono w koszyku na blacie kuchenny lub w chlebaku. Często również jest owinięte folią, w której pieczywo kupiliśmy.

To bardzo źle. Jeśli chcemy przechowywać chleb na wierzchu, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup drewnianego chlebaka. Chlebak wykonany z drewna pozwoli na cyrkulację powietrza wewnątrz. Jest to ważne bo wilgoć może powodować szybsze psucie się pieczywa. Dlatego jeśli decydujemy się na chlebak wykonany z tworzywa sztucznego lub metalu, warto zwrócić uwagę czy posiada on otwory wentylacyjne. Wbrew pozorom szczelne zamknięcie pieczywa nie służy mu.

Niektórzy w kuchni robią specjalną szafkę na chleb. Jest to fajny sposób, ale trzeba też pamiętać o tym, że szafki zazwyczaj są szczelne. Dlatego podczas projektowania kuchni warto zwrócić uwagę na to by szafka taka w jakimś nierzucającym się w oczy miejscu miała otwory pozwalające na wentylację wnętrza szafki, w której znajduje się świeże pieczywo. Inaczej również możemy mieć problem z szybkim pojawianiem się pleśni na chlebie.

Przechowywanie chleba w lodówce

Przechowywanie chleba w lodówce pozwala zachować jego świeżość na dłużej. Jednocześnie chleb nie jest zamarznięty, a więc po wyjęciu z lodówki bardzo szybko się ogrzewa i nadaje się do spożycia ze smakiem.

Dlatego jeśli chcemy by chleb był świeży dłużej niż te kilka dni, wtedy trzymajmy go po prostu w lodówce. Wtedy zawsze po wyjęciu z niej będzie apetyczny i nie będzie tak osychał.

Przechowywanie chleba w zamrażarce

Najlepszym sposobem na zachowanie jego świeżości jest mrożenie chleba. Trzeba pamiętać o tym, aby chleb do zamrażarki włożyć póki jest jeszcze świeży, ale nie ciepły.

Najlepiej jest podzielić go na kilka kromek, dzięki temu szybko możemy odmrozić tylko tyle ile potrzebujemy na jeden posiłek. Kromki chleba po zamrożeniu nie sklejają się z sobą, a więc możemy je rozdzielić, zostawić na blacie w kuchni i wtedy bardzo szybko się odmrożą.

My najczęściej mrozimy chleb po kilka kromek w woreczkach foliowych, a następnie wieczorem wyjmujemy do chlebaka tyle chleba ile potrzebujemy na śniadanie. Gdy rano wstajemy i zasiadamy do posiłku, chleb jest rozmrożony i świeży.

Jak przechowywać chleb pieczony w domu?

Chleb pieczony w domu wykonywany jest z naturalnych składników, często z domowego zakwasu. Przepis na zakwas znajdziecie również na naszym portalu.

To sprawia, że pieczywo upieczone w domu jest dłużej świeże. Dlatego należy przechowywać je tak samo jak pieczywo na zakwasie z piekarni. W suchym miejscu, ze stała temperaturą, osłonięte lnianym woreczkiem lub w drewnianym chlebaku.

Pamiętaj, że jeśli wiesz, iż nie wykorzystasz całego pieczywa to najlepiej po ostygnięciu od razu je zamrozić. Wtedy po wyjęciu i rozmrożeniu będzie ono wciąż świeże. Można nawet odgrzać je chwilę w piekarniku, aby znów było chrupiące i pachnące.

Jak przechowywać chleb, aby nie spleśniał?

Pleśń jest wynikiem obecności wilgoci. Oczywiście pieczywo samo w sobie musi ją mieć. Dlatego jeśli kupimy je w plastikowym woreczku, a potem je w nim zostawimy to wilgoć ta nie będzie miała ujścia. Gromadząc się w woreczku spowoduje, że pieczywo szybko pleśnieje.

Chleb należy więc wyjąć z woreczka, a następnie przełożyć je do lnianego worka na pieczywo lub do drewnianego chlebaka. Chlebak z materiałów sztucznych powinien posiadać otwory wentylacyjne.

Pamiętaj również o tym, że chlebak należy czyścić z resztek pozostałego w nim pieczywa. Dlatego otrzepujemy go i wysypujemy wszelkie okruszki. Możemy go również w środku myć i dezynfekować. Drewno jednak nie lubi dużej ekspozycji na wodę. Możemy więc szybko umyć go pod zimną wodą stosując lekkie detergenty, albo naturalne środki jak ocet, który również zabija bakterie i grzyby.

Jak przechowywać bułki?

Przechowywanie bułek jest adekwatne do przechowywania chleba. Dlatego bułki również należy przechowywać w chlebaku, wyjąc je z torby foliowej. Powinny leżeć w suchym miejscu o stałej temperaturze. Jeśli nie wykorzystamy ich od razu możemy je zamrozić lub po prostu położyć w ciepłym miejscu np. na grzejniku i ususzyć.

Ususzone w ten sposób bułki możemy następnie wykorzystać do przygotowania kotletów mielonych. Możemy je również zetrzeć i wykorzystywać do panierek podczas gotowania.

Jak odświeżyć czerstwy chleb?

Odświeżenie czerstwego chleba nie jest trudne. Poświęciliśmy temu dodatkowy artykuł, w którym możecie poznać więcej informacji na temat odświeżania pieczywa.

Sposobem, który stosuję najczęściej jest wykorzystanie piekarnika. Wystarczy rozgrzać go do 150 stopni, a następnie włożyć do niego chleb na ruszcie. Obok natomiast umieszczamy szklankę wody w naczyniu żaroodpornym. Woda sprawi, że pieczywo nie wyschnie podczas odświeżania. Po parunastu minutach chleb będzie gotowy.

Podobne artykuły