Jaki piekarnik – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kuchnia Data publikacji: 30 lipca 2018

Na co zwrócić uwagę poszukując dla siebie piekarnika? Jakie powinien posiadać on funkcje? Jak wybrać urządzenie nie tylko funkcjonalne, ale również w pełni bezpieczne? Serdecznie zapraszamy do lektury niniejszego artykułu, w ramach którego odpowiemy Państwu na te oraz wszelkie pozostałe, istotne w kontekście dobru piekarnika pytania.

Piekarnik to jedno z najbardziej elementarnych urządzeń, obecne w niemal każdej współczesnej kuchni. Za jego pośrednictwem przygotujemy zarówno smaczne wypieki, jak i wiele zdrowych potraw lub dodatków obiadowych. Na tym jednak nie koniec. Funkcje nowoczesnego piekarnika bynajmniej nie ograniczają się bowiem do samego pieczenia, oddając do dyspozycji użytkownika także wiele dodatkowych opcji, takich jak np. grillowanie, rozmrażanie, czy podgrzewanie za pośrednictwem technologii mikrofalowej. Z jednej strony jest to oczywiście duży plus dla konsumentów, lecz z drugiej także istotne utrudnienie w kontekście wyboru właściwego urządzenia.

Do zabudowy lub wolnostojący

Czy interesuje nas np. piekarnik wolnostojący z termoobiegiem, czy raczej skłaniać się będziemy w stronę modelu do zabudowy, oferującym szerszy wachlarz dostępnych funkcji?

Ta kwestia uzależniona jest w największej mierze od sposobu urządzenia kuchni oraz od jej powierzchni. W kuchniach o dużych rozmiarach dominują przeważnie piekarniki przeznaczone do zabudowy, ponieważ lepiej prezentują się one w komplecie z pozostałym wyposażeniem. W pomieszczeniach o niewielkiej ilości dostępnej przestrzeni częściej pojawiają się z kolei urządzenia wolnostojące, bowiem są one bardziej mobilne i przeważnie zajmują także mniej miejsca. W obu przypadkach jednak, ostateczna decyzja jest mocno indywidualna i powinna być podyktowana własną koncepcją aranżacyjną oraz specyfiką konkretnej kuchni.

Jeśli chodzi natomiast o wskazówki nieco bardziej uniwersalne, poszukując piekarnika dobrze dopasowanego pod względem swojej budowy do naszej kuchni, należy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na następujące pytania:

  • Czy oprócz samego urządzenia uda nam się zmieścić w określonym miejscu również konieczne do prawidłowej instalacji przewody?
  • Czy wymiary podawane przez producenta odnoszą się do całości sprzętu, czy np. w ogóle nie uwzględniają grubości drzwiczek frontowych?
  • Czy, w przypadku chęci zaoszczędzenia miejsca, lepszym rozwiązaniem od urządzenia wolnostojącego, nie będzie jednak piekarnik do zabudowy o budowie kompaktowej?

Piekarnik kuchenny elektryczny lub gazowy

Wcale nie tak dawno temu, producenci oddawali do dyspozycji klientów szeroki asortyment piekarników elektrycznych i gazowych. Obecnie jednak urządzenia zasilane gazem coraz bardziej odchodzą do lamusa, będąc wybieranymi przez nowocześniejsze i o wiele bardziej funkcjonalne elektryczne odpowiedniki.

Jeżeli mielibyśmy porównać ze sobą po krótce oba warianty sprzętu, jedynym co mogłoby przemawiać na korzyść piekarników gazowych, jest to, iż są one tanie w utrzymaniu, w przypadku lokali w ramach których gaz opłacany jest ryczałtem. Nie zmienia to jednak faktu, że piekarnik elektryczny oferuje o wiele szerszy zakres dostępnych opcji użytkowych, a przy tym jest także bardziej higieniczny, łatwiejszy w czyszczeniu oraz zapewnia użytkownikom wyższy poziom bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, wybór pomiędzy wspomnianymi rodzajami urządzeń wydaje się być zupełnie oczywisty.

Systemy czyszczenia

Czyli pierwsza istotna funkcja dodatkowa nowoczesnych piekarników elektrycznych. Spośród najpowszechniejszych dostępnych na rynku opcji tego typu, wymienić należy przede wszystkim:

  • emalie łatwoczyszczące o śliskiej i gładkiej powierzchni, dzięki którym standardowe ręczne czyszczenie wnętrza piekarnika staje się o wiele łatwiejsze,
  • zmiękczanie resztek pożywienia przy użyciu pary, również silnie ułatwiające ręczne mycie urządzenia,
  • katalizę, czyli wypalanie brudu w temperaturze dochodzącej do 500°C, za pośrednictwem specjalnych, wymiennych (na ogół) wkładów, montowanych z tyłu oraz z boków wnętrza piekarnika,
  • pyrolizę – najskuteczniejszą metodę samooczyszczenia piekarników, która w całości wypala komorę przeznaczoną do pieczenia, pozostawiając wewnątrz wyłącznie popiół.

Jeśli chodzi o ostatnią z wymienionych opcji – w przypadku pyrolizy istnieje kilka dodatkowych kwestii, o których warto wspomnieć. Po pierwsze z funkcji tej nie zaleca się korzystać częściej, niż raz na miesiąc. Po drugie piekarników tego rodzaju nie należy umieszczać w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki. Po trzecie komora pieczenia musi zostać w całości opróżniona przed uruchomieniem pyrolizy i wreszcie po czwarte – urządzenia dysponujące ową możliwością muszą posiadać o wiele solidniejszą konstrukcję od standardowych odpowiedników, w związku z czym wzrasta również ich cena.

Wybór prowadnic

Każdy użytkownik piekarnika z pewnością zetknął się z prowadnicami drabinkowymi, czyli wytłoczeniami, w ramach których osadzane są standardowe blachy oraz ruszty. Każda taka osoba bez wątpienia ma również świadomość ograniczeń i niebezpieczeństw, jakie wiążą się z tego typu rozwiązaniem (w tym np. ryzyka poparzenia się). Warto zatem wiedzieć, że w ramach nowoczesnych piekarników elektrycznych istnieją bardzo pomysłowe alternatywny, w stosunku do tradycyjnych wytłoczeń. Są to przede wszystkim:

  • wózki, samoczynnie wysuwające się wraz z zawartością, za pojedynczym pociągnięciem specjalnej rączki
  • oraz prowadnice teleskopowe, których sposób działania funkcjonuje na podobnej zasadzie, jak w przypadku klasycznych szuflad.

Bezpieczeństwo

Czynnik szczególnie istotny dla rodzin z dziećmi. Spośród najczęściej stosowanych przez producentów zabezpieczeń, wymienić należy m.in.:

  • chłodne fronty, redukujące poziom nagrzewania się drzwiczek piekarnika do maksymalnie 50°C,
  • automatyczne wyłącznie, w przypadku zbyt długiej pracy urządzenia,
  • blokada włączania, występująca np. w formie koniecznej do wprowadzenia kombinacji przycisków,
  • chłodzenie obudowy, pozwalające ograniczyć ryzyko uszkodzenia pozostałego wyposażenia kuchni.

Dodatkowe funkcje

Piekarnik z mikrofalą, opcją pieczenia parowego, szybko nagrzewający się, a może posiadający dwie osobne komory? Poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze funkcje dodatkowe, w jakie może być wyposażony nowoczesny piekarnik elektryczny:

  • rozmrażanie, bazujące przeważnie wyłącznie na samym wentylatorze, dzięki czemu cały proces przebiega łagodnie dla potrawy,
  • rozgraniczenie na grzanie dolne oraz górne,
  • termoobieg, rozprowadzający równomiernie temperaturę po całej powierzchni komory pieczenia,
  • funkcja kuchenki mikrofalowej,
  • funkcja grill, umożliwiająca piekarnikowi pracę na podobnej zasadzie, jak w przypadku grilli elektrycznych,
  • pieczenie parowe, przy wykorzystaniu dodatkowego generatora pary wodnej,
  • termosonda, pozwalająca kontrolować nie tylko temperaturę we wnętrzu piekarnika, ale również we wnętrzu samej potrawy,
  • dwie komory pieczenia o oddzielonej przestrzeni i odrębnej regulacji temperatury,
  • przyspieszone nagrzewanie się, ograniczające do niezbędnego minimum czas potrzebny na uzyskanie temperatury o określonej wysokości,
  • timer, dzięki któremu można zakończyć działanie piekarnika po upływie określonej ilości czasu lub zaprogramować samoczynne rozpoczęcie pieczenia o preferowanej przez nas godzinie,
  • gotowe programy pieczenia, pozwalające na automatyczne dostosowanie pracy urządzenia tak, aby była ona możliwie najbardziej optymalna dla potrzeb danego rodzaju potrawy.

Nowoczesne sterowanie

Moduły sterowania dostępnych na rynku piekarników dzielą się na trzy podstawowe rodzaje. Są to programatory:

  • Standardowe – posiadają zwykle dwa pokrętła (jedno od nastawy, drugie od regulacji temperatury) oraz zegar pozwalający ustawić czas pieczenia.
  • Tekstowe – będące odpowiednikiem programatorów klasycznych, w przypadku których pokrętła zastąpiono cyfrowymi wyświetlaczami oraz przyciskami.
  • Obrazkowe – dysponujące na ogółu dużymi wyświetlaczami TFT oraz umożliwiające użytkownikowi sterowanie dotykowe. Są to programatory zdecydowanie najnowocześniejsze i najbardziej precyzyjne oraz funkcjonalne. Piekarniki wyposażone w tego typu system posiadają również zwykle bardzo poszerzony zakres dostępnych funkcji, wiele gotowych programów pieczenia z możliwością tworzenia własnych, a ponadto pozwalają na efektywne sterowanie za pośrednictwem dedykowanych do tego celu aplikacji smartphone’owych.

Jak widać rynek piekarników jest obecnie bardzo silnie zróżnicowany, a mnogość dostępnych opcji może nieco przytłaczać. W tym całym chaosie najważniejsze jest jednak to, żeby skupić się na znalezieniu urządzenia o właściwych, w stosunku do naszych potrzeb i możliwości, rozmiarach, cenie oraz typie budowy. Wszelkie pozostałe kwestie są bowiem tylko dodatkiem, który warto rozważyć dopiero w drugiej kolejności.

Podobne artykuły