Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? Wszystko co musisz wiedzieć o kawie rozpuszczalnej.

Zdrowie Data publikacji: 06 stycznia 2018

Czy kawa rozpuszczalna jest dobra dla zdrowia? A może pijać ją systematycznie podtruwamy swój organizm? Jak to jest z kawą rozpuszczalną i jej wpływem na zdrowie. Chcielibyśmy podzielić się z Wami własnymi wnioskami.

Czym jest kawa rozpuszczalna?

Historia kawy rozpuszczalnej nie jest zbyt długa. Tak naprawdę wytwarzana jest od lat 50. XX wieku. Kawa w proszku pochodzi z ziaren kawy, ale odparowanie z niej wody pozwala na szybsze jej przygotowanie i niemal całkowite rozpuszczenie w wodzie.

Jej główną zaletą jest czas przygotowania, czy można jeszcze coś dopisać o tej listy? Można teoretycznie wymienić jeszcze kilka rzeczy jak dłuższy okres przydatności do spożycia czy mniejsza ilość kawy potrzebna do przygotowania tej samej ilości napoju. Zajmijmy się jednak walorami zdrowotnymi bo to nas najbledziej interesuje.

W przypadku prawdziwej mielonej kawy jej właściwości są nam raczej znane. Wiele razy już na ten temat pisaliśmy. Wiemy, że kawa może wydłużyć życie co potwierdzają badania kardiologiczne. Kawa z masłem to też sposób na odchudzanie. Możemy ją wykorzystać do zrobienia peelingu na cellulit. Picie kawy zmniejsza też ryzyko depresji i próchnicy. Kawa działa antybakteryjnie. Zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i poprawia pamieć krótkotrwałą oraz zdolności poznawcze. Oczywiście nie jest pozbawiona wad, ale moim zdaniem zalety wystarczająco je przewyższają. Jak jednak jest z kawą rozpuszczalną?

Kawa rozpuszczalna a zdrowie

Zacznijmy może od tego jak przygotowywana jest kawa rozpuszczalna. Najpierw praży się ziarna kawy aby nadać im smaku i aromatu. Gdy ziarna zostaną schłodzone następnie bardzo drobno się je mieli. Do tego momentu proces produkcji kawy wygląda tak samo jak tej zwykłej mielonej.

Teraz jednak trzeba odparować z ziaren wodę i zostawić sam aromat. Podstawową zasadą jest usuwanie wody przez sublimację. Taki proces produkcyjny sprawia, że w kawie rozpuszczalnej znajduje się mniej kofeiny niż w zwykłej. Ma również dużo mniej polifenoli niż kawa mielona więc nie wpływa tak dobrze na nasz organizm jak zwykła kawa.

Zmniejszona ilość wchłanianego żelaza

Jednak to wszystko można jeszcze przeżyć, gorsze są inne rzeczy. Kawa rozpuszczalna zmniejsza ilość wchłanianego żelaza. Jeśli wypijemy mocną kawę rozpuszczalna do posiłku bogatego w żelazo to jego absorpcja spadnie do 0.53%.  Dlatego kawę rozpuszczalną najlepiej pić przynajmniej godzinę przed posiłkiem.

Rakotwórczość

Ten fakt na pewno przeraz Was najbardziej. Spożywanie kawy rozpuszczalnej niestety wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka pęcherza moczowego u kobiet w porównaniu do zwykłej kawy. Jednak obecne badania nie potwierdzają zależności dawka-skutek między piciem kawy rozpuszczanej, a rakiem. Wcześniejsze wykazały taką zależność, ale nie ma pewności czy nie zostały zakłócone przez ryzyko raka pęcherza. Dlatego nie można tego potwierdzić w 100%, ale istnieje taka możliwość, a to już wystarczy. Po co ryzykować gdy tak naprawdę nie trzeba tego robić?

Ochratoksyna A

Ochratoksyna A to mikotoksyna produkowana przez grzyby. Jak podaje serwis inspiracjekawowe.pl w kawie rozpuszczalnej znajduje się jej dwa razy więcej niż w zwykłej kawie mielonej. Wyniki badań pokazują, że tak naprawdę 9 na 10 próbek kawy brazylijskiej i włoskiej rozpuszczalnej miały ją w składzie. Regularnie spożywana w większych ilościach niż zalecane może prowadzić do raka, uszkadzać pracę nerek czy układ nerwowy oraz naszą odporność.

Ile kofeiny jest w kawie rozpuszczalnej

W 100g kawy rozpuszczalnej znajdziemy 26 mg kofeiny. W takiej samej ilości zwykłej kawy znajdziemy 40 mg kofeiny. Jak widać różnica nie jest tak miażdżąca chociaż wiele osób wysuwa „brak zawartości kofeiny” jako koronny zarzut przeciw kawie rozpuszczalnej. W tym przypadku musimy wziąć ją w obronę aby być rzetelnym. Nawet kawa bezkofeinowa zawiera jej znikomą ilość więc nie można mówić, że kawa rozpuszczalna jej nie zawiera.

Pić kawę rozpuszczalną czy nie? Tak naprawdę trzeba pamiętaj o regule złotego środka. Wszystko jest dobrze jeśli nie przesadzamy. Oczywiście z punktu widzenia zdrowia lepiej jest pić kawę mieloną prawdziwą, a nie rozpuszczalną. Jednak decyzja końcowa i tak zależy od Was. Teraz jednak wiedząc więcej na ten temat możecie podjąć ją świadomie.

Źródło artykułu: https://en.wikipedia.org/wiki/Instant_coffee

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły