5 błędów, które codziennie popełniasz dbając o higienę!

Zdrowie Data publikacji: 2018-01-16

Czy dbając o higienę możemy popełniać jakieś błędy? Oczywiście, że tak i to każdego dnia wykonując w niewłaściwy sposób czynności, które wydają się banalne. Dzisiaj podpowiemy Wam co możecie robić źle oraz jak sprawić by robić je poprawnie.

1. Mycie rąk

Większość z nas myjąc ręce robi to zbyt szybko. Mycie rąk to cały rytuał, który powinniśmy wykonać w odpowiedniej kolejności. Założę się, że bardzo mało osób robi to w odpowiedni sposób. Całą czynność zaczynamy od zwilżenia rąk. Następnie zakręcamy wodę i nakładamy na dłoń mydło np. w płynie lub mydlimy dłonie kostką mydła.

  1. Złóż ręce jak do modlity i przetrzyj w górę i w dół. Jednocześnie zaciskając dłoń na nadgarstku i wykonując ruch obrotowy aby go umyć. Zarówno prawej jak i lewej ręki.
  2. Skrzyżuj palce obydwu dłoni i umyj nimi wzajemnie przestrzeń między palcami. Zarówno od wewnętrznej jak i zewnętrznej strony.
  3. Teraz przyjmij pozycję, jakbyś pokazywała OK. Płynnym ruchem od czubków palców po kciuk umyj brzeg jednej i drugiej dłoni.
  4. Zadbaj również o paznokcie zamykając palce w dłoni i pocierając nimi.
  5. Następnie upewnij się, że dobrze został umyty środek dłoni, który jest lekkim wgłębieniem. Chwilę pomasuj go trzema palcami.
  6. Teraz dopiero możesz spłukać mydło.

Chociaż wydaje się to skomplikowane i czasochłonne to tak naprawdę nie jest. Wystarczy parę razy zastosować procedurę aby weszła nam ona w nawyk. Wtedy będziemy wykonywać ją szybciej i bez zastanawiania się.

2. Czyszczenie uszu

Nie ma nic gorszego niż czyszczenie uszu potocznie zwanymi „patyczkami do uszu”. Czynność ta sprawia tak naprawdę, że przepychamy woskowinę i inne zanieczyszczenia jeszcze głębiej do ucha. Możemy rónież uszkodzić bębenki lub pogorszyć słuch.

Zobacz również: Co kolor woskowiny mówi o Twoim zdrowiu

Najlepszym domowym sposobem na usuwanie nadmiaru woskowiny jest zakropienie uszu roztworem soli, który możemy wykonać samodzielnie z poniższych składników i zaaplikować do ucha strzykawką lub pipetą.

Składniki

  • 1 łyżeczka soli
  • 120ml ciepłej wody

3. Mycie zębów tuż po posiłku

Przez lata wmawiano nam, że po posiłku należy iść umyć zęby by były mocne i zdrowe. Tak nie jest, a dlaczego? To bardzo proste. Podczas spożywania posiłków oraz napojów w naszych ustach spada poziom pH. Dopiero po około 30 minutach normalizuje się. Do tego dochodzi kwas, który z pożywienia znajduje się w naszych ustach. Niski poziom pH i kwas, który rozcieramy szczoteczką bardziej szkodzą naszym zębom niż im pomagają.

Dlatego po zjedzeniu posiłku i piciu napojów przed umyciem zębów powinniśmy zaczekać 30 minut. Jeśli czujesz dyskomfort po posiłku wypłucz jamę ustną czystą wodą.

4. Zbyt częste mycie się

Mycie się to nasz codzienny rytuał, ale czasami robimy to po prostu zbyt często. Dlaczego zbyt częste mycie może mieć negatywny wpływ? Po pierwsze, woda osusza naszą skórę, więc zbyt częste prysznice wpływają negatywnie na zdrowie naszej skóry. Zbyt częste mycie może również prowadzić do podrażnień i infekcji skóry.

5. Używanie wspólnych cążek do paznokci

Często w domu kilka osób używa tych samych cążek do paznokci podczas gdy każdy domownik powinien tak naprawdę mieć swoje.

Dlaczego? Taka praktyka może spowodować zarażenie się np. grzybicą czy innymi infekcjami, do których może dojść podczas skaleczenia czy styczności ze skórą kilku osób.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły