Chcesz się pozbyć oponki na brzuchu? Wyeliminuj te pięć nawyków

Zdrowie Data publikacji: 30 kwietnia 2024

Nawet jeśli jesteś aktywny i zdrowo się odżywiasz, niektóre nawyki przed snem mogą zaszkodzić twojej figurze, a pewne wieczorne zachowania mogą sprzyjać magazynowaniu tłuszczu na brzuchu. Onet tłumaczy, których z nich warto się pozbyć.

Picie mleka przed snem

Pierwszy z omawianych nawyków to spożywanie mleka przed pójściem do łóżka. Chociaż ciepłe mleko zawiera tryptofan, który może ułatwić zasypianie, dostarcza również znaczącej ilości kalorii. Nawet mleko bez tłuszczu dostarcza energii, której organizm nie jest w stanie wykorzystać w czasie snu, co może skutkować akumulacją tłuszczu.

Korzystanie z telefonu przed snem

Inny nawyk, który może sprzyjać przybieraniu na wadze, to korzystanie z mediów społecznościowych przed snem. Niebieskie światło wydzielane przez ekrany może zakłócać sen, zaburzać cykl dobowy oraz hamować wydzielanie melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację snu. Brak snu skłania mózg do poszukiwania szybkich źródeł energii, takich jak cukry, co zwiększa ryzyko nocnych wizyt w kuchni.

Picie kawy przed snem

Późne spożywanie kawy to kolejny czynnik mogący przyczynić się do tycia. Kofeina może zakłócić zdrowy sen, który jest istotny dla utrzymania odpowiedniej wagi. Z badań Harvarda wynika, że brak snu wiąże się z większym stężeniem greliny, zwanego hormonem głodu, co z kolei może prowadzić do zwiększenia masy ciała.

Oglądanie telewizji przed snem

Nocne oglądanie telewizji jest kolejnym nawykiem, który może sprzyjać przybieraniu na wadze. Poza zakłóceniem cyklu dobowego wieczorne seanse telewizyjne często kończą się podjadaniem niezdrowych i kalorycznych przekąsek.

Jedzenie przed snem

Ostatnim z omawianych nawyków jest jedzenie bezpośrednio przed snem. Zdaniem dietetyków i specjalistów, nasz organizm powinien mieć czas na przetworzenie posiłku zjedzonego przed nocą. Spożywanie pokarmu tuż przed snem może prowadzić do problemów z poziomem cukru we krwi, zgagi i niestrawności, co negatywnie wpływa na jakość snu i zwiększa uczucie głodu następnego dnia.

Pamiętanie o odpowiednich nawykach przed snem jest kluczowe dla utrzymania zdrowej wagi, dlatego warto zastanowić się nad swoimi wieczornymi rutynami i wprowadzić korzystne zmiany.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły