Jeśli myślisz, że odwodnienie Ci nie grozi to jesteś w błędzie. Oto co musisz o nim wiedzieć!

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2018-05-15

Czym jest odwodnienie organizmu? Odwodnienie to stan, w którym ilość wody zgromadzonej w naszym ciele spada poniżej niezbędnej dla funkcjonowania organizmu. Odwodnienie jest bardzo groźne i może zagrozić życiu. Szczególnie groźne jest w przypadku dzieci i osób starszych.

Czy wiesz o tym, że ilość wody w organizmie człowieka nie jest przez całe życie stała? Dzieci mają 75% zawartości w organizmie, a osoby dorosłe 60%, przy czym najmniej mają jej osoby starsze bo jedynie 50%. Nie mniej jednak jest ona bardzo istotna gdyż dostarcza organom składników, które są potrzebne dla ich prawidłowego funkcjonowania. Woda jest bowiem głównym składnikiem krwi i zapewnia nawilżenie organów wewnętrznych.

Woda ma również wpływ na naszą urodę, reguluje temperaturę ciała i pozwala nam prawidłowo funkcjonować dotleniając organizm. Gdy wody jest za mało zaczyna się dziać wiele negatywnych rzeczy w naszym ciele. Możemy wtedy zauważyć wiele różnych objawów.

Lekkie odwodnienie

 1. Bóle głowy
 2. Prganienie
 3. Osłabienie
 4. Zawroty głowy
 5. Zmęczenie

Średnie odwodnienie

 1. Uczucie suchości w ustach
 2. Mało elastyczna skóra
 3. Szybsze bicie serca
 4. Ospałość
 5. Mała ilość moczu

Mocne odwodnienie

 1. Skrajne pragnienie
 2. Spadek zdolności poznawczych
 3. Brak moczu
 4. Szybki oddech
 5. Zimna i lepka skóra
 6. Zmiana stanu psychicznego

Skąd bierzemy wodę

Głównym źródłem wody są płyny, które spożywamy. Dorosła kobieta powinna pić 2 litry wody dziennie, a mężczyzna 2,5l. Warto zwrócić uwagę na statystyki, które mówią, że jedynie 6% Polaków spożywa dziennie odpowiednią ilość wody.

Oczywiście woda pochodzi też z innych produktów, które spożywamy. Są bowiem warzywa czy owoce takie jak ogórek albo arbuz, które w większości składają się z wody. Wodę znajdziemy też w mięsie czy pieczywie. Są to jednak małe ilości, które nie są w stanie zapewnić dziennego zapotrzebowania organizmu na ten składnik.

Dlatego najważniejsze jest by codziennie pić czystą wodę w odpowiedniej ilości co zapobiegnie odwodnieniu organizmu, ale również pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie oraz urodę. Ograniczy to również przyrost masy ciała bo organizm nie będzie zmuszony jej magazynować.

Czy wiesz, że już 3% ubytku wody w organizmie powoduje zmniejszenie wydajności fizycznej o 20%? Woda jest niezbędna do życia i powinniśmy zawsze dbać o to by ją pić.

Jak sprawdzić czy jesteśmy odwodnieni?

Oprócz objawów, które przytoczyliśmy wyżej można wykonać prosty test, który powie nam czy nasz organizm jest odwodniony. Uszczypnij skórę na ręce i zobacz jak szybko wraca do swojej wcześniejszej formy. Gdy organizm jest nawodniony skóra jest jędrna i bardzo szybko wróci do poprzedniego stanu. Gdy będziemy odwodnieni jeszcze chwilę będzie zmarszczona zanim znów się wygładzi.

Źródło artykułu: https://pl.pinterest.com/pin/824510644254450628/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły