Nie wielka ilość nie zrobi ci krzywdy, może nawet wpłynąć pozytywnie na zdrowie. Jeśli jednak pijesz nałogowo lepiej zaprzestać. Nowe badanie udowodniły, że spożycie alkoholu zmniejsza zdolność mózgu do generowania nowych komórek aż o 40%. W szczególności dotyczy to obszaru hipokampu. Jest to obszar, który znajduje się bardzo blisko naszej pamięci i uszkodzony może powodować poważne problemy.
Alkohol raczej kojarzy nam się z czymś przyjemnym – spotkaniem ze znajomymi i wspólną zabawą. Pity okazjonalnie lub w małych ilościach nie będzie dla nas problemem. Niestety dla niektórych staje się on sposobem radzenia sobie z problemami czy stylem życia. Trudno nam przyjąć do siebie, że mamy z nim problem. Jednak nadużywanie alkoholu ma negatywny wpływ na nasz mózg, którego już nie będziemy mogli cofnąć.
Jak podaje Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, częste picie alkoholu może powodować rozległe i daleko posunięte zmiany w mózgu, które mogą obejmować proste luki w pamięci, ale również mogą skutkować trwałym osłabieniem i wymaganiem opieki do końca życia.
W numerze Alcohol Alert autorzy badają zaburzenia związane z uszkodzeniem mózgu przez alkohol informują, że kobiety są bardziej podatne niż mężczyźni na wiele medycznych skutków spożywania alkoholu. Na przykład u kobiet uzależnionych od alkoholu częściej niż u mężczyzn rozwija się po kilku latach intensywnego picia marskość.
Mężczyzn i kobiet nadużywających alkoholu przebadano tomografem. Okazało się, że kobiety miały bardziej skurczone mózgi. Miały też większe problemy z uczeniem się i pamięcią.
Równie szkodliwe jest picie w trakcie ciąży i nie tylko dla nas ale dla dziecka. Już dawno lekarze udowodnili, że nie ma czegoś takiego jak dozwolona ilość alkoholu w ciąży – każda może spowodować problemy z rozwojem dziecka. Jest to tylko kwestią nałożenia się na siebie kilku czynników i skutki mogą być nieodwracalne.
Wracając do tematu komórek nerwowych w naszym mózgu. Naukowcy sądzili, że gdy się rodzimy ilość ich jest z góry ustalona i wraz z wiekiem spada. Jednak dzisiaj wiemy, że dorosły człowiek generuje nowe neurony, a proces ten nazywamy neurogenezą. Ta wiedza zmieniła też to w jaki sposób nauka patrzy na problem mózgu i wpływu alkoholu. Dlatego wiedza, którą mamy może być nieaktualna.
Badania na zwierzętach na przykład pokazują, że duże dawki alkoholu powodują zahamowanie wzrostu nowych komórek mózgowych, a zdaniem naukowców brak ten powoduje długotrwałe deficyty w kluczowych obszarach mózgu (np. w strukturze i funkcjach hipokampa).
Należy pamiętać, że wszystko zależy od danego człowieka. Tak naprawdę nadal jest to obszar, który jest badany. Nie wiemy dlaczego jedni są bardziej podatni na uszkodzenia mózgu, a inni mniej. Jednak w trosce o swoje zdrowie i przyszłość, nie tylko swoją ale i bliskich lepiej ograniczyć alkohol do okazjonalnych i małych ilości. Jeśli macie problem alkoholowy, lub ktoś z Waszych bliskich to warto poszukać pomocy.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.