Jeśli będziesz tak postępować ze swoją zmywarką, bardzo szybko może ulec awarii!

Kuchnia Data publikacji: 04 grudnia 2018 / Aktualizacja: 2023-06-13

Zmywarki to bardzo popularne urządzenia, które znajdują się już prawie w każdej nowej kuchni. Wiele osób nie wyobraża sobie dzisiaj ręcznego zmywania naczyń. Posiadanie zmywarki jest niezwykłą wygodą jeśli chodzi o utrzymanie porządku w kuchni. Nie jest to jednak urządzenie, które należy do najtańszych, a niewłaściwe użytkowanie go skończyć może się awarią. Dzisiaj powiemy Wam co najczęściej sprawia, że zmywarka się psuje.

Przyczyny awarii zmywarki

Twardość wody i zapominanie o dosypaniu soli

Mało kto przed podłączeniem zmywarki sprawdza jakość wody, a jest to kluczowy czynnik, który decyduje o tym jak długo urządzenie będzie nam służyć. Oczywiście twarda woda powoduje odkładanie się kamienia na elementach zmywarki. Początkowo objawów nie będzie, ale z czasem może to wyrządzić naszej zmywarce duże szkody. Jeśli twardość wody przekracza 6 stopni dH w skali twardości to kamień będzie się osadzał. Paski testowe do sprawdzenia twardości wody są tanie, możecie dostać je w marketach, w których kupicie sprzęt AGD. Sposobem, który ma niwelować skutki twardej wody jest właśnie dodawanie soli do zmywarki. Dlatego zapominanie o tym jest kolejnym powodem dlaczego nasze urządzenie się psuje. Oczywiście istnieją inne sposoby np. magnetyzery wody montowane na instalacji. Jednak zanim zaczniemy zastanawiać się jak problem rozwiązać, najpierw należy sprawdzić czy on w ogóle występuje. W przypadku miękkiej wody stosowanie soli tak naprawdę nie jest konieczne, ale na pewno nie zaszkodzi. Pamiętajcie jednak o kontrolce soli i gdy się zaświeci zawsze uzupełniajcie sól w swojej zmywarce. Więcej o zmiękczaczu wody przeczytacie tutaj. Ten materiał może Wam się przydać gdyby okazało się, że jednak macie twardą wodę.

Nieczyszczenie filtra

Filtr jest bardzo ważny i regularnie należy go czyścić aby zadbać o żywotność naszej zmywarki. Jeśli nie usuniemy osadów, które tam się znajdują, nie tylko woda będzie źle odprowadzana, ale z czasem mogą oderwać się i podążyć dalej w głąb urządzenia powodując kolejne szkody. W zmywarce znajdziesz dwa filtry, płaski oraz walcowaty. Płaski to ta siatka, która jest na dnie zmywarki, a walcowaty należy wyciągnąć ze środka i umyć pod bieżącą wodą.

Oprócz tego zmywarce co jakiś czas należy zapewnić gruntowne czyszczenie. Jak to zrobić dowiecie się tutaj. Praktycznie nikt z nas nie czyści dyszy rotacyjnej czy uszczelek, a to również trzeba robić!

Podobne artykuły