Zmywarka – brud z talerzy ląduje na szklankach i kubkach na górnej półce. Co zrobić?

Porady Data publikacji: 09 września 2018 / Aktualizacja: 2021-04-28

Czy masz wrażenie, że brud z talerzy ląduje na szklankach i kubkach na górnej półce Twojej zmywarki? To problem, który dotyka wielu użytkowników zmywarek. Wtedy pomimo mycia naczynia nadal są brudne. Niestety wielu z nas zapomina, że chociaż zmywarka jest urządzeniem myjącym, to sama również wymaga tego by co jakiś czas ją umyć. Dzięki temu możemy zapobiec takiej sytuacji lub po prostu rozwiązać problem gdy się pojawi.

Brudne szklanki kubki po myciu w zmywarce

1. Dysza rotacyjna

W takiej sytuacji zmywarka wymaga czyszczenia. Czyszczenie możesz zacząć od wyczyszczenia wszystkich kanalików, którymi woda jest pompowana do zmywarki. Świetnie w roli środka czyszczącego sprawdzi się ocet z wodą, który rozpuszcza kamień. Nie zapominaj o „wiatraczku”, który znajduje się pod górną półką. Fachowo nazywamy go dyszą rotacyjną i w większości przypadków można go też odczepić, dobrze umyć i namoczyć w wodzie z octem aby usunąć kamień. Nie każdą jednak da się zdjąć, dlatego zwróć uwagę co producent napisał w instrukcji.

2. Filtry

Następnie wyczyść wszystkie filtry. Znajdziesz je dwa. Filtr płaski, który jest taką siateczką na dnie zmywarki oraz drugi filtr w kształcie walca, który musimy wyjąć z odpływu wody zmywarki. Znajdziemy go również na dnie zmywarki. Oba filtry myjemy w zlewie. Gromadzi się tam tłuszcz, kamień czy jedzenie. Można umyć go zwykłym płynem do mycia naczyń lub ciepłym octem, który jest świetnym środkiem czyszczącym, zwłaszcza do zmywarki.

3. Uszczelka

Uszczelka jest elementem demontowalnym, ale nie zdejmujmy jej na siłę. Możemy umyć ją w zmywarce, a gdy uda się ją zdjąć, w ciepłej wodzie z octem w naszym zlewie. Na uszczelce również zbierają się zanieczyszczenia. Po zdemontowaniu uszczelki możemy również umyć miejsce, w którym ona się znajduje.

4. Puste mycie

W sklepach kupisz specjalne środki do czyszczenia wnętrza zmywarek. Nie są one bardzo drogie, a co jakiś czas warto ich użyć. Wystarczy umieścić pojemnik z płynem we wnętrzu zmywarki i puścić puste mycie. Zapoznaj się z instrukcją użycia środka czyszczącego przed użyciem.

Zobacz również co zrobić, aby zmywarka żyła dłużej.

Podobne artykuły