Jedziesz na urlop? Zatkaj wannę korkiem! Zobacz dlaczego.

Porady Data publikacji: 28 czerwca 2020

Wyjeżdżasz na urlop? Koniecznie zatkaj korkiem wannę lub brodzik w łazience. To bardzo prosty trik, który uchroni Cię przed niemiłą niespodzianką po powrocie.

Dlaczego należy zatkać odpływ w wannie przed wyjazdem?

Budowa syfonu jest bardzo prosta. Wygląda on jak litera „U”. Kształt ten powoduje, że zawsze w nim zostaje woda, która następnie blokuje nieprzyjemne zapachy wydobywające się z pionu kanalizacyjnego.

Gdyby odpływ z wanny lub zlewu był prosty, to cała woda spłynęłaby od razu, a przez to opary z rur kanalizacyjnych mogłyby wydostawać się wprost do naszej łazienki.

O ile jesteśmy w domu i systematycznie korzystamy z wanny, cały czas uzupełniamy wodę zgromadzoną w syfonie o nową. Jeśli jednak wyjedziemy woda ta po prostu wyparuje. Nie ma jej tam bowiem tak dużo, a do tego wysokie temperatury sprawiają, że paruje szybciej niż zimą.

Jeśli więc nie zatkamy wanny, brodzika czy zlewu korkiem, może okazać się, że po powrocie do domu z wakacji, pierwsze co odczujemy to nie miłe uczucie powrotu do domu, a nieprzyjemny zapach kanalizacji.

Dlatego jeśli planujesz dłuższy wyjazd na wakacje, pamiętaj o tym by zatkać odpływy korkiem. Dzięki temu po powrocie z urlopu unikniesz niemiłej niespodzianki.

Co jeszcze warto zrobić w domu przed wyjazdem na urlop?

Oczywiście niemiły zapach, który wydobywa się z kanalizacji nie jest niebezpieczny. Są rzeczy dużo ważniejsze, które powinniśmy zrobić przed wyjazdem na urlop.

Odłącz urządzenia elektryczne

Wszystkie urządzenia elektryczne, których nie potrzebujemy gdy nie ma nas w domu należy odłączyć od sieci. Odłączamy więc telewizory, komputery, ładowarki, czajniki, kuchenki i wszystko inne czego nie potrzebujemy.

Nie tylko uchroni nas to przed pożarem w przypadku, gdyby któreś z urządzeń zawiodło, ale też uchroni same urządzenia przez zniszczeniem np. w wyniku uderzenia pioruna.

W przypadku mieszkań w bloku możemy nawet wyłączyć prąd w całym mieszkaniu na tablicy rozdzielczej. W przypadku domów zazwyczaj prądu potrzebują nadal systemy bezpieczeństwa czy gadżety smarthome, które pozorują naszą obecność podczas urlopu i chronią przed złodziejami.

Zakręć wodę

Skoro nie ma nas w domu to woda będzie nam niepotrzebna. Łatwo sobie wyobrazić skutki zalania domu lub mieszkania np. w wyniku awarii wężyka napełniającego spłuczkę toalety w łazience. Warto więc zabezpieczyć się na taką ewentualność i zakręcić wodę przed wyjazdem.

Zakręć gaz

Jeśli masz w domu gaz to warto też zamknąć główny zawór. Nie będzie nas przez jakiś czas w domu i nie będziemy w stanie zidentyfikować wycieku gazu np. przy kuchence, który normalnie wyczulibyśmy będąc w domu. Dlatego dla bezpieczeństwa najlepiej jest odciąg gaz na głównym zaworze.

Podobne artykuły