Oznaczenie P na metce – co oznacza p w kółku

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2020-08-21

Z pewnością zauważyliście kiedyś oznaczenie P na metce i zaczęliście zastanawiać się co ono oznacza. P w kółku na metce jest jednym z symboli, które informują nas o tym w jaki sposób dbać o ubrania, aby wyglądały one najlepiej.

Każda metka jest dla nas ważnym źródłem informacji i powinniśmy zwracać na nią uwagę. Znajdziemy na niej wiele różnych informacji od producenta odzieży i jeśli do nich się zastosujemy, to będzie ona długo wyglądała jak nowa. Oprócz p, znajdziemy tam w kółku również inne litery, którymi również się pokrótce zajmiemy w tym artykule.

Co oznacza litera p w kółku na metce

Litera P w kółku umieszczona na metce ubrania oznacza, że odzież należy czyścić na sucho w roztworze węglanu fluoru lub benzenie. To informacja cenna dla pralni chemicznej, dlatego nie powinniśmy takiej metki odcinać.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Jeśli widzisz, że rzecz, którą kupiłaś ma taki symbol to nie pierz jej w domu, a zanieś ją do profesjonalnej pralni chemicznej. Jej pracownicy doskonale będą wiedzieli jak zadbać o Twoje ubranie i jak je odpowiednio wyczyścić. Oczywiście wszystko zależy od Ciebie. Miej jednak świadomość tego, że ubranie może się zniszczyć.

Oprócz litery P znaleźć można też literę A, która oznacza, że można ubranie czyścić we wszystkich typach rozpuszczalników. Litera F w kółku informuje, że czyścić można na sucho w roztworze węglanu fluoru lub benzenie, a litera W oznacza czyszczenie na mokro.

Jeśli ubrania nie należy czyścić chemicznie to znajdziemy takie samo kółko przekreślone znakiem X, ale bez żadnej litery w środku.

Znaczenie symboli na metce

Często na metce możemy znaleźć symbol miski z wodą. Oznacza to normalny cykl prania. Dodatkowo w środku zawarta jest temperatura. Jeśli jest kropka to oznacza to 30 stopni Celsjusza. Dwie kropki to 40, trzy kropki to 60 stopni, a 4 kropki to 90 stopni Celsjusza. Podkreślona miska oznacza, że trzeba prać ubranie z zachowaniem ostrożności (dotyczy to tkanin syntetycznych), a podwójnie podkreślona, że na programie do prania delikatnego. Możemy też znaleźć ikonę miski z ręką co oznacza pranie ręczne lub przekreśloną miskę, co oznacza, że tego ubrania w ogóle nie powinno się prać.

Ikoną, która wiele osób pewnie zainteresuje jest też ikona suszarki, która wygląda jak kwadrat z kółkiem w środku. Są tam jedna lub dwie kropki. Jeśli jest jedna to można suszyć w suszarce na niskiej temperaturze, a w przypadku dwóch, że można suszyć w normalnej temperaturze.

Podobne kropki znajdziemy na ikonie żelazka, gdzie jedna oznacza 110 stopni, dwie 150 stopni, a trzy 200 stopni.

Podobne artykuły