Oznaczenie P na metce – co oznacza p w kółku

Porady Data publikacji: 21 sierpnia 2020

Z pewnością zauważyliście kiedyś oznaczenie P na metce i zaczęliście zastanawiać się co ono oznacza. P w kółku na metce jest jednym z symboli, które informują nas o tym w jaki sposób dbać o ubrania, aby wyglądały one najlepiej.

Każda metka jest dla nas ważnym źródłem informacji i powinniśmy zwracać na nią uwagę. Znajdziemy na niej wiele różnych informacji od producenta odzieży i jeśli do nich się zastosujemy, to będzie ona długo wyglądała jak nowa. Oprócz p, znajdziemy tam w kółku również inne litery, którymi również się pokrótce zajmiemy w tym artykule.

Co oznacza litera p w kółku na metce

Litera P w kółku umieszczona na metce ubrania oznacza, że odzież należy czyścić na sucho w roztworze węglanu fluoru lub benzenie. To informacja cenna dla pralni chemicznej, dlatego nie powinniśmy takiej metki odcinać.

Jeśli widzisz, że rzecz, którą kupiłaś ma taki symbol to nie pierz jej w domu, a zanieś ją do profesjonalnej pralni chemicznej. Jej pracownicy doskonale będą wiedzieli jak zadbać o Twoje ubranie i jak je odpowiednio wyczyścić. Oczywiście wszystko zależy od Ciebie. Miej jednak świadomość tego, że ubranie może się zniszczyć.

Oprócz litery P znaleźć można też literę A, która oznacza, że można ubranie czyścić we wszystkich typach rozpuszczalników. Litera F w kółku informuje, że czyścić można na sucho w roztworze węglanu fluoru lub benzenie, a litera W oznacza czyszczenie na mokro.

Jeśli ubrania nie należy czyścić chemicznie to znajdziemy takie samo kółko przekreślone znakiem X, ale bez żadnej litery w środku.

Znaczenie symboli na metce

Często na metce możemy znaleźć symbol miski z wodą. Oznacza to normalny cykl prania. Dodatkowo w środku zawarta jest temperatura. Jeśli jest kropka to oznacza to 30 stopni Celsjusza. Dwie kropki to 40, trzy kropki to 60 stopni, a 4 kropki to 90 stopni Celsjusza. Podkreślona miska oznacza, że trzeba prać ubranie z zachowaniem ostrożności (dotyczy to tkanin syntetycznych), a podwójnie podkreślona, że na programie do prania delikatnego. Możemy też znaleźć ikonę miski z ręką co oznacza pranie ręczne lub przekreśloną miskę, co oznacza, że tego ubrania w ogóle nie powinno się prać.

Ikoną, która wiele osób pewnie zainteresuje jest też ikona suszarki, która wygląda jak kwadrat z kółkiem w środku. Są tam jedna lub dwie kropki. Jeśli jest jedna to można suszyć w suszarce na niskiej temperaturze, a w przypadku dwóch, że można suszyć w normalnej temperaturze.

Podobne kropki znajdziemy na ikonie żelazka, gdzie jedna oznacza 110 stopni, dwie 150 stopni, a trzy 200 stopni.

Podobne artykuły